61 هزار نفر در کتابخانه‌های خراسان شمالی عضو هستند

– اخبار استانها –

مهدی آرین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد، اظهار داشت: 76 کتابخانه در سطح استان داریم که 33 کتابخانه روستایی و مابقی آن شهری در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند. 61 هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی هستند و ما مدعی هستیم بزرگ‌ترین شبکه فرهنگی منسجم استان را داریم.

وی افزود: مهم‌ترین اولویت سازمان کتابخانه‌ها توزیع عادلانه کتابخانه‌ها در سطح استان و به ویژه کتابخانه‌های روستایی و عشایر است که در برنامه سال جاری نیز به این موضوع بسیار تاکید شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی گفت: در سال جاری 3 کتابخانه روستایی در استان افتتاح شده و تلاش می‌کنیم این آمار تا پایان سال افزایش یابد و دو پروژه جدید هم در مانه و سمقان به این آمار اضافه خواهد شد.

آرین ادامه داد: در حال حاضر یک کتابخانه سیار در سطح استان فعال است و به کتابخانه‌های بجنورد کمک می‌کند و امیدواریم این آمار تا پایان سال به سه کتابخانه سیار برسد که بیشتر در مناطق روستایی فعالیت خواهد داشت. کتابخانه‌های سیار استان به صورت برنامه منظم و هفتگی در همه روستاهای شهرهای استان در حال ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

وی با اشاره به به روز بودن منابع کتابخانه‌های استان، گفت: به صورت روزانه منابع کتابخانه‌های استان در حال به روز آوری است و در حال حاضر مجموعاً یک میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌های خراسان شمالی وجود دارد. در دو سال گذشته حدود 90 هزار جلد به کتاب کتابخانه‌های استان اضافه شده و این آمار به صورت روزانه در حال به روز آوری است

مدیرکل کتابخانه‌های خراسان شمالی افزود: طرح وجین کتاب در کتابخانه‌های استان در حال اجرا است و در این طرح کتاب‌هایی که از لحاظ شکلی و محتوایی مناسب فضای کتابخانه‌های استان نیستند مورد پالایش قرار گرفته و به روز می‌شوند. کتاب‌های علمی و فنی و مهندسی هم با توجه به به‌روز بودن علوم، مورد پالایش قرار می‌گیرند.

آرین تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که نیاز همه مخاطبان را برآورده کنیم. سایر دستگاه‌ها هم باید در این زمینه تلاش کنند چرا که توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی وظیفه همه دستگاه‌های فرهنگی است.

انتهای پیام/311/