چرا رئیس جمهور ایران به پاکستان سفر کرد؟

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، محمد کرمی اظهار داشت: ملت‌های ایران و پاکستان سالها در کنار هم مسائل خود را پیش برده اند، ایران، اقتصاد پاکستان را مانند اقتصاد خودش می‌داند که این موضوع باید روز به روز تقویت شود.

وی به سفر رئیس جمهور ایران به پاکستان اشاره کرد و افزود: این سفر نشانه عزم 2 ملت و دولت برای پیشبرد اهداف اقتصادی است بنابراین باید توافقات را اجرایی کنیم از این رو اتاق بازرگانی باید جلسات بیشتری برگزار کند چرا که با استفاده از این جلسات می‌توان برخی از مسائل را حل کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مجموعه کمیته مشترک مرزی دائم در حال برگزاری است که می‌توان با برگزاری جلسات مختلف تجارت را تسهیل کرد تا هر 2 ملت ایران و پاکستان از آن بهره ببرند.

وی خاطرنشان کرد: مرز باید تبدیل به مرکز صادرات و واردات شود، بازارچه‌های محلی و پایانه‌ها را باید به سرعت فعال کرد یعنی فعالتر از این چیزی که اکنون داریم تا چند برابر این تجارت شکل گیرد.

کرمی تصریح کرد: بندرچابهار، کراچی و گوادر باید مکمل هم باشند و در حوزه تجارت به یکدیگر کمک کنند.

وی بیان کرد: بخشی از واردات پاکستان را می‌توان از طریق ایران به کشورهای دیگر صادر کرد به این معنی که ایران کمک می‌کند بخشی از صادرات این کشور از اینجا انجام شود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یکی دیگر از موضوعات جداسازی مسیر رفت و آمد تجار و زائرین پاکستانی عازم عتبات عالیات است که مجموعه‌های مسئول پیگیری می‌کنند تا این کار روان‌تر انجام شود.

وی بیان کرد: علاوه بر این اینکه حوزه تجارت را فعال می‌کنیم حوزه مبادلات علمی ایران و همچنین حوزه گردشگری را نیز باید برای مردم 2 کشور فعال کنیم.

کرمی گفت: باید جلسات اقتصادی بین ایران و پاکستان در سیستان و بلوچستان را با فاصله زمانی کمتر برگزار کرد تا اگر اشکالاتی وجود دارد با سرعت بیشتری حل شود.

وی عنوان کرد: دفتر تجاری در اسلام آباد افتتاح شده و این دفتر را می‌توان در کویته و کراچی نیز افتتاح کرد تا برخی از مشکلاتی که وجود دارد برطرف شود؛ علاوه بر این با سفیر ایران در پاکستان نیز ارتباطاتی داریم تا اگر جایی اشکالاتی وجود داشته باشد را از این طریق به سرعت برطرف کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: ارتباط تلفنی با 2 کشور ایران و پاکستان باید دائمی باشد تا اگر کشوری با مانعی مواجه شد از طریق ارتباط تلفنی بتواند با کشور مقابل آن را حل و فصل کند.

وی با بیان اینکه باید ایران و پاکستان شهرک‌های تجاری و تولیدی مشترک راه اندازی کنند، گفت: این عوامل می‌تواند به سرعت بخشیدن به اقتصاد 2 کشور کمک کند.

کرمی افزود: ظرفیت جمهوری اسلامی پاکستان و جمهوری اسلامی ایران برای دنیای اسلام مجموعه عظیمی به شمار می‌روند بنابراین ما باید به همدیگر کمک و برابر فرمایش قرآن باید روز به روز با اتحاد و انسجام یکدیگر را قوی کنیم و اجازه ندهیم که دشمنان بین ما فاصله ایجاد کنند.

وی گفت: اسلام به فضل الهی در همه دنیا در حال پیشرفت است ما به عنوان امت رسول الله (ص) باید در کنار یکدیگر باشیم تا اهداف اسلام را پیش ببریم.

انتهای پیام/