ورود تدریجی پرندگان مهاجر به تالاب‌های مازندران

– اخبار استانها –

کورس ربیعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساری اظهار داشت: بر اساس مشاهدات از وضعیت غرقابی‌ شدن محیط‌هایی که تالابی هستند، مهاجرت پرندگان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه شرایط زیستگاه‌ها برای حضور پرندگان مهاجر فراهم است، افزود: در حال حاضر اغلب گونه‌ها و نزدیک به 30 درصد جمعیت پرنده‌های زمستان‌گذران وارد تالاب‌ها و آب‌بندان‌های مازندران شده‌اند که اوج جمعیت آنها را با توجه به سرما و یخبندان شدیدی که در روسیه حکمفرماست، در اوایل دی‌ماه خواهیم داشت.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: جمعیتی از اردک‌ها، حواصیل‌، باکلان‌ها، آبچلیک‌ها، و خوتکاها وارد تالاب‌ها و محیط‌های آبی مازندران شده‌اند و در تالاب و شبه‌جزیره میانکاله علاوه بر این‌ پرندگان شاهد ورود فلامینگوها هم هستیم.
ربیعی با اشاره به اینکه در سرشماری سال گذشته 200 هزار پرنده مهاجر در تالاب‌های استان زیست زمستانه داشتند، ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به مشاهدات انجام‌شده، میزبان همین تعداد پرنده و یا بیشتر برای زمستان امسال در زیستگاه‌های استان باشیم.

به جای شکار؛ سایت پرنده‌نگری بزنید

ربیعی با تاکید بر ممنوعیت شکار پرندگان، خاطرنشان کرد: سطح حفاظت و کنترل در این زمینه تشدید شده است و با متخلفان برخورد می‌شود.

این مسئول در اداره کل محیط زیست مازندران درباره بازار پرندگان در فریدونکنار گفت: چیزی به نام بازار و شکل تجاری و اقتصادی در شکار پرندگان مورد قبول محیط زیست نیست؛ اکنون و با توجه به اقداماتی که پس از نشست با مسوولان محلی صورت گرفته نیز بازار پرنده‌فروشی در فریدونکنار نداریم.

وی درباره معیشت جایگزین شکار پرنده هم یادآور شد: شرایط برای پذیرش و زیرساخت‌های سایت پرنده‌نگری در قالب تعاونی مهیاست و تمایل هم در این زمینه وجود دارد، اما تاکید داریم که این فعالیت باید هدفمند، آگاهانه و همراه با جذب گردشگر باشد که تاکنون با این شرایط متقاضی‌ای نداشته‌ایم.

آماده‌باش محیطبانان

ربیعی به موضوع شیوع آنفولانزای پرندگان هم اشاره و تصریح کرد: دستگاه پاسخگو در این زمینه دامپزشکی است که همواره پایش‌ها و همکاری‌های دو جانبه‌ای بین محیط زیست و آنها صورت می‌گیرد؛ هشدارهای بهداشتی داده شده است و امسال امیدوار به فراهم بودن محیط امنی برای پرندگان هستیم.

وی با بیان اینکه مازندران یکی از مقاصد مهم پرندگان مهاجر است، گفت: محیط‌بانان در شهرهای ساحلی، تالاب‌ها و زیستگاه‌های پرندگان به طور مستمر مشغول انجام وظیفه هستند و انتظار همگانی این است که میزبان خوبی برای این مهاجران باشیم.

به گزارش تسنیم؛ ازباران، سرخرود، اوجاکله، لپو، شیرخان لپو و میانکاله از مهمترین تالاب‌ها و زیستگاه‌های مهم پرندگان مهاجر در مازندران هستند. سرشماری پرندگان مهاجر هم از نیمه دی‌ ماه آغاز می‌شود.
انتهای پیام/