نحوه عملکرد دستگاه برش لیزر

به طور عمده از دو روش برای برش فلزات استفاده می‌شود. روشی که از سال‌های پیش مرسوم بوده و به صورت سنتی انجام می‌شده، استفاده از اره مخصوص و روش‌های مکانیکی بوده است. در این روش میزان خطا به مراتب بالا بوده و در عین حال امکان ایجاد طرح‌های پیچیده نیز مقدور نمی‌باشد و به خاطر تکنولوژی ابزار ها محدودیت های زیادی در آن .وجود دارد. همچنین، لبه‌های برش خورده بسیار نامرتب خواهد بود. روش دیگری که در سال‌های اخیر و بعد از پیدایش تکنولوژی لیزر مورد استفاده قرار گرفت، دستگاه برش لیزر می‌باشد. برخلاف روش قبل در این روش، میزان خطا به میزان قابل توجهی کاهش یافته و صنعت‌گران قادر هستند تا فلزات را با انواع شکل‌ها و طرح‌های پیچیده برش دهند. با استفاده از تکنولوژی برش لیزر، سرعت کار نیز به مراتب بالاتر از سایر روش‌ها می‌باشد. در ادامه به طور کامل به فرایند انجام برش فلزات با دستگاه لیزر پرداخته شده است. در مجموعه صنعتی شیت لیزر کلیه خدمات برش لیزر بر روی انواع متریال و سایر خدمات همچون خمکاری، جوشکاری ، تراشکاری و غیره به روش مدرن با بهترین و به روزترین دستگاه‌های روز دنیا صورت می‌پذیرد.

فرایند برش لیزر فلزات

تقریبا اکثر فلزات را می‌توان با استفاده از برش لیزر، برش داد. اما فلزاتی مانند فولاد، آهن، آلومینیوم و   برش لیزر استیل بیشترین کاربرد را در برش با لیزر دارند و ما نیز در شیت لیزر خدمات مربوط به برش چنین فلزاتی را با به روز ترین دستگاه هارا ارائه می دهیم. لیزر با ایجاد گرما و حرارت بالا بر روی فلزات، آن ها را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد اشکال ظریف و بی‌نظیر بر روی ورقه‌های فلزی می‌شود.

اشعه‌ای که دستگاه  برش لیزر فایبر ساطع می‌سازد از قوتون تشکیل شده است که توسط برخی مواد مانند آلومینیوم و آلیاژ مس منعکس می‌شود. این مواد که در دستگاه برش لیزر به کار برده شده‌اند، رسانای گرمای خوبی بوده و گرما را در سطح خود پخش نمی‌کنند. همین امر موجب شده تا لیزر به خوبی در نقطه مورد نظر انعکاس پیدا کرده و برش فلز را ممکن سازد.

دستگاه‌های برش لیزر دو نوع هستند:

  • دستگاه برش لیزر جامد
  • دستگاه برش لیزر گازی

هر کدام از این مدل‌ها شامل انواع مختلف می‌باشند اما پرکاربردترین دستگاه برش لیزر در صنعت را می‌توان لیزرهایی دانست که با استفاده از گاز دی‌اکسید کربن (CO2) کار می‌کنند.
آن‌چه موجب کاربرد این دستگاه‌ها شده است قابلیت استفاده این دستگاه‌ها در ایجاد برش و حک بر روی فلز و غیر فلز دانست.
از جمله دستگاه‌های برش لیزری جامد می‌توان به دستگاه CNC اشاره نمود که بیشتر مناسب برش و حکاکی بر روی فلزات می‌باشد. دستگاه لیزر از هر نوعی که باشد، متصل به یک کامپیوتر خواهد بود تا با استفاده از آن فرمان اجرای دقیق برش و حک‌ها را به لیزر ارسال نمود. به عبارتی این قابلیت لیزر صنعت‌گران را در رسیدن به نتیجه دلخواه یاری کرده و در نهایت تمامی برش‌ها به دقیق‌ترین حالت انجام می‌گیرد.

در دستگاه برش لیزر، لیزر در تیوب عقب و جلو رفته و بعد از تقویت شدن از روزنه تیوب لیزر خارج شده و توسط لنز شروع به تابیدن می‌کند. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، فرایند برش لیزر فلزات با تابیده شدن لیزر و ایجاد گرما بر سطحی از فلز که قصد برش آن را داریم آغاز می‌شود. این قسمت با گرمای ایجاد شده آب می‌شود و سپس توسط فشار گاز از روی جسم مورد نظر پاک شده تا در نهایت برش فلزی صورت گیرد.
پرتو لیزر یک ستون از نورهای با قابلیت نفوذ بالا بوده که طول موج و رنگی یکسان دارند.

در مورد لیزرCO2، طول موج استفاده شده در لیزر در محدوده امواج فروسرخ قرار گرفته به همین دلیل برای چشم انسان مرئی نمی‌باشد. پرتو لیزر به دست آمده قطری بسیار کم و حدود ¾ اینچ داشته که از پس از گذشتن از رزوناتور به آینه‌های مختلف تابیده می‌شود. این آینه‌ها وظیفه دارند تا نور را منعکس کرده و مانند یک عدسی نور را بر روی نقطه مورد نظر متمرکز سازند. این پرتو قدرت نفوذ بسیار بالایی داشته و به راحتی می‌تواند مواد را با هر جنسی برش داده یا بر روی آن‌ها حکاکی کند.

آینه‌های به‌کار رفته در دستگاه برش لیزر از نوع منحنی بوده که به همین دلیل تمرکز پرتوی لیزر بر روی نقطه مورد نظر با دقت بالایی صورت گرفته و از پراکندگی اشعه‌های لیزر جلوگیری می‌شود. به علاوه، اشعه لیزر با جمع شدن در یک نقطه حرارت بالایی ایجاد کرده که در نهایت موجب برش لیزر فلز می‌شود.

شما عزیزان نیز پس از مطالعه این مقاله، در صورت نیاز به خدمات برش لیزر می توانید به راحتی تنها با بر قرار کردن یک ارتباط تلفنی ساده با مجموعه شیت لیزر  (که به راحتی با یک جستجو ساده در اینترنت می توانید سایتشان را پیدا کنید) به عنوان یک برند معتبر و قدیمی خدمات برش لیزر در تهران و کرج ، بعد از دریافت مشاوره و راهنمایی، خدمات مناسب برای کار خود را دریافت نمایید.