مهم‌ترین نشانه‌های آسیب به دینداری در آیات و روایات

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی معارفی پنجمین روز ماه مبارک رمضان در حرم مطهر بانوی کرامت، در ادامه درس‌هایی از قرآن کریم ضمن اشاره به فراز « فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ الْقَیِّمِ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَأْتِیَ یَوْمٌ لَا مَرَدَّ لَهُ مِنَ اللَّهِ یَوْمَئِذٍ یَصَّدَّعُونَ» آیه 43 سوره روم با بیان اینکه واژه «دین قیم» به معنی دین استوار و محکم، شش بار در قرآن کریم آمده است، اظهار داشت: کلمه دین در هیچ کجای قرآن به‌صورت جمع ذکر نشده است؛ چراکه دین به معنای باور و اعتقادی است که همه انبیای الهی بدان تصریح داشتند؛ در حالی که در آیات الهی کلمه شریعت که همان احکام، قوانین و مواعظ انبیای الهی است، به صورت جمع نیز بیان شده است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ضمن تبیین معانی دین، با تأکید بر اینکه دین اسلام به معانی تجلی حق، پاکیزگی و استوار بودن است، خاطرنشان کرد: دین به عنوان اعتقادات صحیح و باورهای درست، همواره در گستره تاریخ ثابت بوده است.

رفیعی با بیان اینکه دین نسخ‌پذیر نیست و آنچه با رسالت انبیای اولوالعزم نسخ شده، شریعت است، به فرازهای ابتدایی آیه 13 سوره شوری اشاره کرد و افزود: خداوند در دین که ثابت و واحد است، قوانینی گذارده است که شریعت نام دارد و شریعت هر یکی از پیامبران اولوالعزم متفاوت با یکدیگر بود.

وی با تأکید بر اینکه ائمه اطهار علیهم‌السلام همواره نگران دین، اعتقادات و باورهای مردم بودند، یادآور شد: در روایات تصریح شده اگر سفری دین شما را در خطر می‌اندازد از آن پرهیز کنید؛ حتی در ازدواج و انتخاب همسر نیز بر دین‌داری فرد تأکید شده است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه اشکالات دین‌دار و دروغ‌گویی متدین هیچ خللی در دین ایجاد نمی‌کند، گفت: اینکه قرآن کریم تصریح می‌کند، دین هیچ نیازی به اجبار ندارد؛ برای این است که تلاش برای اثبات مقوله روشن و مشهود، کاری بیهوده است؛ بنابراین دین به معنای اعتقادات و باورها، هم سهل و آسان است و هم حرج و اکراهی در آن وجود ندارد.

وی به آسیب‌ها و خطراتی که دین را تهدید می‌کند، اشاره کرد و گفت: یکی از آسیب‌ها، دین‌فروشی است که انسان دین قیم و استوار را همچون کسی که وجدانش را می فروشد، به حراج بگذارد؛ اینکه فردی دین را بازیچه رسیدن به دنیا قرار دهد، از آسیب‌هایی است که دین را تهدید می‌کند.

رفیعی در ادامه ضمن اشاره به مصادیقی از دین‌فروشی و بازیچه قرار دادن دین در گستره تاریخ، اظهار داشت: تبعیض یکی دیگر از آسیب‌هایی است که دینداری را تهدید می‌کند؛ چراکه دین همچون بدن انسان مجموعه‌ای به هم پیوسته از سیستم‌ها و نظاماتی است که آسیب‌رساندن به یکی، کل دین را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: ما نمی‌توانیم بگوییم که نماز می‌خوانیم، روزه می گیریم و حج می‌رویم، ولی می‌خواهیم اهل ربا باشیم؛ چراکه ربا به نماز، روزه و تمام اعمال انسان لطمه می‌زند؛ اینکه فردی ادعا کند خمس نمی‌دهم، ولی کارهای دیگر را درست انجام می‌دهم نیز اشتباه است؛ یا اگر شخصی بگوید احیا نگه می‌دارم و زیارت ائمه اطهار علیهم السلام می‌روم ولی به حجاب اعتقادی ندارم پذیرفته شده نیست. از این نکته هم غافل نشویم که کاهل‌بودن در انجام واجبات، با انکار آن متفاوت است.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر تحریف، بدعت و خرافات در دین را از دیگر آسیب‌های دینداری توصیف کرد و با بیان اینکه تحریف در دین بارها در گستره تاریخ دنبال شده است، اظهار داشت: خوارج و واقفیه از برجسته‌ترین تحریف‌کنندگان دین در شریعت پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله بودند.

رفیعی به اهمیت توجه به نفاق در دینداری اشاره و آن را از دیگر آسیب‌های دین برشمرد و افزود: در گستره تاریخ ضربه‌ای که منافقان و انسان‌های دورو و کسانی که اظهار دینداری و ولایت داشتند به دین زدند سنگین بود؛ تاریخ مملو از منافقانی بود که با ادعای دینداری مسئولیتی را پذیرفتند و به اسلام ضربه زدند.

وی با بیان اینکه در برخی از موارد آسیب‌های دین به انسان‌ها برمی‌گردد، گفت: پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرمایند:« آفَةُ الدِّینِ ثلاثةٌ: فقیهٌ فاجِرٌ، و إمامٌ جائرٌ، و مُجتَهِدٌ جاهِلٌ»، سه گروه آفت دینند: فقیه بدکار، پیشواى ستمگر و عابد نادان.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت در ادامه با تأکید بر اینکه تغییر رنگ از دیگر آسیب‌های دینداری است، خاطرنشان کرد: دینداری برخی گرفتار تغییر و تحول است و در هر محیطی وارد می‌شوند، به رنگ آن در می‌آیند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دینداری هزینه دارد و ممکن است حجاب کسی را تمسخر و یا حلال‌خواری را مذمت کنند، تصریح کرد: امام صادق علیه‌السلام در روایتی می‌فرمایند:«زمانی می‌رسد که حرام تشویق و حلال مزمت می‌شود.»

رفیعی در بخش پایانی سخنان خود به علامات دینداران در روایات اسلامی اشاره کرد و گفت: امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند که همانا دینداران را نشانه‌هایى است که با آنها شناخته مى‌شوند: راستگویى، امانتدارى، پایبندى به عهد و پیمان، به‌جا آوردن صله رحم، ترحّم بر ناتوانان، نیکى‌کردن، خوش‌خویى، صبر و حوصله‌داشتن، پیروى از دانش، و آنچه به خداوند عزّوجلّ نزدیک مى‌کند؛ خوشا به حال اینان و فرجام نیکشان.

انتهای پیام/