مصوبات سفرهای استانی رئیس جمهور با جدیت دنبال شود

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه یزد، اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن کریم هر جایی که بخواهد مطلب مهمی را مطرح کرده و مسیر سعادت گونه و تکامل را به ما نشان دهد، همیشه پیش از آن توصیه به تقوا دارد.

وی با بیان اینکه در خطبه‌های امیرالمومنین(ع) که نگاه کنیم، خیلی از نامه‌های حضرت بعد از حمد و ثنای الهی توصیه به تقوا دارد، افزود: این توصیه به تقوا دلالت بر یک امر خیر و لازم است، چرا که انسان‌ها و همه موجودات، مخلوق خداوند متعال هستیم و هدف از زندگی ما سیر الی الله و رسیدن به کمال خدایی است.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: ما در این دنیا بی هدف و عبث خلق نشدیم که همینطور در این دنیا چندسال زیست کرده، بخوریم و بخوابیم و بعد از آن هم هیچ اثری نداشته باشد و زندگی ما به پایان برسد، بلکه این انسان خلق شده و خداوند در وجود او صفات بزرگی گذاشته که از آن باید برای طی کردن سیر تکاملی استفاده کند.

ناصری گفت: سرشت ما خدایی است و هیچ زمانی انسان نمی‌تواند از درون توجه به غیر از خدا کند و آن چیزی که انسان تعلق به دنیا دارد، همه ظاهرهایی است که فطرت ها را خاموش می‌کند و پرده‌ای در اثر گناهان به وجود می‌آید که انسان به مسائل غیر از خدا می‌پردازد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه قلب و روح ما عرش خدایی و سیر ما سیر الی الله و زندگی ما زندگی ابدی در جهان آخرت است بیان کرد: همه آنچه در دنیا برای ما هست برای رسیدن به همین زندگی ابدی است و در این مسیر هرکسی جدی‌تر باشد و بتواند خودش را به کمال برساند طبعا سعادت بیشتری دارد.

وی در ارتباط با اینکه چگونه انسان ‌می‌تواند به کمال دست پیدا کند گفت: خداوند متعال برنامه زندگی و راه رشد و کمال را هم در این دنیا و هم در تکامل برای رسیدن به انتهای انسانیت به ما داده و این برنامه به وسیله انبیا و اولیا به ما رسیده است.

امام جمعه یزد ادامه داد: معنای تقوا این است که من و شما در حرکتمان کارهایی را انجام دهیم و در اعتقادمان نیت‌هایی داشته باشیم و عمل‌هایی انجام دهیم که ما را به خدا نزدیک کند و دستور خدا باشد.

ناصری افزود: این موضوع چون اولا دستور خداوند را دارد کار مقدسی است و خداوند به ما در آن کمک می‌کند و از سوی دیگر چون روح ما به سمت قرب الهی حرکت می‌کند هم در مسیر سعادت قرار می‌گیریم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد بیان کرد: هر کسی هم غیر از آن عمل کند و کارهای ما به گونه‌ای باشد که خدا نهی کرده و بر اساس خواسته‌های شیطان باشد از انسانیت عقب گرد کرده و به آن روح حیوانتی که در وجود ما هست می‌رسد و حتی انسان بعضی مواقع از حیوانات هم پست تر می‌شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد افزود: خداوند متعال هم اشاره داشته که انسان می‌تواند به گونه‌ای حرکت کند که به اوج اعلی برسد و از فرشته‌ها پیشی بگیرد و یا اینکه به گونه‌ای به سمت پستی و شیطان صفتی حرکت کند که از حیوانات هم پایین‌تر برود.

وی تاکید کرد: برخی افراد هم هستند که در مسیر تقوا قدم برمی‌دارند ولی استقامت نمی‌کنند و در میانه راه اسیر وسوسه‌های شیطانی شده و به پستی می‌رسند اما برخی دیگر در این مسیر استقامت دارند و تا پایان مسیر و رسیدن به آن حد از سعادت می‌رسند که خداوند سفارش کرده است.

امام جمعه یزد گفت: هر کسی که در این مسیر استقامت داشته باشد خداوند هم زمینه را برای وی ایجاد می‌کند و دوستانی برای او قرار می‌دهد که آنها وی را در این مسیر کمک می‌کنند.

آیت‌الله رئیسی مصداق ایستادگی در مسیر خدا بود

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه مصداق چنین اشخاصی آیت‌الله رئیسی است، بیان کرد: خداوند متعال می‌فرماید اگر خدا را دوست دارید اطاعت از خدا و رسول کنید و تا پایان در این مسیر بمانید و خدا محبت شما را در دل دیگران قرار می‌دهد.

ناصری با اشاره به حاج قاسم سلیمانی گفت: از آنجا که حاج قاسم در مسیر خدا حرکت کرد، خداوند هم حب او را در دل مومنان قرار داد و همه از شهادت وی ناراحت و غمگین بودند.

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد بیان کرد: باید سعی کنیم از تاریخ و سرنوشت انسان‌ها عبرت بگیریم و خودمان را به نقطه‌ای برسانیم که محبوب خداست و این سرنوشتی است که خدا برای ما قرار داده و اگر تخطی از آن نداشته باشیم قطعا به آن دست پیدا خواهیم کرد.

شهادت آیت الله رئیسی برای همه بسیار سنگین بود

وی در خطبه دوم خود با بیان اینکه به خودمان تسلیت می‌گوییم و تبریک به شهدا، عنوان کرد: به خودمان تسلیت می‌گوییم که انسان‌های خدایی و وارسته را از دست دادیم و به آن شهدای والامقام هم تبریک عرض می‌کنیم که خداوند آنها را این گونه انتخاب کرده است.

امام جمعه یزد بیان کرد: شهادت آخرین درجاتی است که در آخرت مقام بالا و قرب الی الله را دارد و این بالاترین حدی است که یک انسان به آن دست پیدا می‌کند.

ناصری گفت: ما رئیس جمهور عزیزمان، وزیر امور خارجه، نماینده ولی فقیه و استاندار تبریز و چند نفر دیگر از اطرافیان و خدمتگزاران به نظام را از دست دادیم که فاجعه بزرگی برای ما بود و باید واقعا از خدا بخواهیم که در این مسیر هم صبر، امیدواری و استقامت به همه عنایت کرده و هم درایت و برنامه ریزی خوب برای پیشرفت کشور داشته باشیم و خداوند متعال جبران کند این خسارت را برای ما؛ البته این غم جبران نمی‌شود اما خداوند متعال عنایت بسیاری به این ملت و کشور و انقلاب دارد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه ما در طول انقلاب شهادت افراد بزرگی همچون شهید بهشتی، رجایی، باهنر و شهید محراب شهید صدوقی را داریم، گفت: اینها همه در کارنامه انقلاب و اسلام هست.

وی بیان کرد: پس از نبی مکرم اسلام، ائمه ما از امام علی(ع) تا امام حسن عسگری(ع) همه در این مسیر به شهادت رسیدند و این شهادت هم در سنین مختلف به وقوع پیوست.

امام جمعه یزد با بیان اینکه این شهادت‌ها در مسیر اعتلای اسلام و رونق اسلام بوده و این یک سنت است که هر کسی در این مسیر قرار گیرد و برای دین خدا بخواهد کار کند باید فداکاری داشته باشند تا آنجایی که به شهادت منجر می‌شود و این چیزی است که در مسیر و سنت و سیره اسلام قرار دارد.

ناصری افزود: این رئیس جمهور شهید ما هم در همین سیره قرار داشت و خدای متعال به وسیله شهادت اینها انشاالله دین و اسلام را یاری کند و دشمنان را منکوب کرده و عنایت‌هایی به این ملت و اسلام دارد که باید قدر آن را بدانیم و از این عنایات‌ خداوند استفاده کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: این عزیز ما انسانی بود که دارای صفات پسندیده از جمله عالم، مجاهد، در راه خدا، مردمی، با کفایت، خادم الرضا، بزرگوار، از خود گذشته، بی تکلف و بسیاری صفات پسندیده دیگر داشت اما دو خصلت خیلی خوبی که باید همه داشته باشند در ایشان بود که نخستین آن برای خدا کار کردن، نیت صادق داشته و با صداقت بودن هم با خدا و هم با مردم است.

وی تصریح کرد: اینکه انسان صادقانه وارد شود و صادقانه هم از مسیر و تکامل بیرون برود و به سمت عرش اعلی برود صفت بسیار خوبی است که مسئولان ما باید داشته باشند و آیت الله رئیسی آن را به خوبی داشت.

امام جمعه یزد بیان کرد: اینکه حرف مسئولان با دل و عملشان یکی باشد، صفات پسندیده‌ای است که در این شهید بزرگوار بود و عاشق مردم بود و امام عزیز ما هم این صفت را در درجه اعلی داشت به گونه‌ای که در تمام وجودش این موضوع موج می‌زد.

ناصری دومین ویژگی بسیار خوب ایشان را خدمتگزاری دانست و بیان کرد: این خدمتگزاری که در وجود آیت الله رئیسی بود یک صفت بسیار خوبی بود که واقعا نمایان گشت، در مسیر حق قرار داشت، همت بلند و نیت وسیع داشت و به دور و بر خود نگاه نمی‌کرد بلکه ارتباطات ما را با خارج از کشور ما به خوبی ایجاد می‌کرد به گونه‌ای که احترام و شان ملت ایران را بالا برده بود.

سران کشورهای دنیا مجذوب عظمت آیت الله رئیسی بودند

نماینده ولی فقیه در استان یزد بیان کرد: اکثر سران دنیا هم دیدیم که مجذوب ایشان شده بودند و برای خدا مخلص و صمیمی بود و اینها همه صفاتی بود که ایشان داشت و خدا آن را می‌پسندید و خداوند او را در زمان اوجش برد.

وی افزود: آنهایی که جهاد در راه خدا می‌کنند و از سرزنش سرزنشگران نمی‌ترسند را خداوند متعال در قرآن کریم فرموده به عرض می‌رسند و این همان چیزی بود که آیت الله شهید رئیسی آن را طی کرد.

امام جمعه یزد با بیان اینکه ما چنین مسئولانی نیاز داریم گفت: امیدواریم که خداوند برای ما جبران کند و انسان‌های وارسته‌ای را برای ما قرار دهد که این مسیر را طی کند و امیدواریم که خداوند همیشه مقام معظم رهبری را سلامت بدارند تا این انقلاب را در مسیر خودش هدایت فرمایند.

ناصری افزود: امیرالمومنین(ع) در یکی از خطبه‌هایشان می‌فرمایند ای مردم خبر، گفته‌ها و قضاوت‌ها در دنیا زیاد است اما تکلیف شما در مقابل اینها آن است که عقلتان را به کار بیاندازید و خبرها را با عقلتان بسنجید و دقت داشته باشید و رعایت کنید و با دقت حقیقت‌ها را بفهمید.

مردم هر شایعه و خبری را بدون بررسی قبول نکنند

نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: انسان مومن عاقل است و نباید هر شایعه و خبری را بپذیرد، این چیزی است که دشمن می‌خواهد که مردم ما هر دروغ و شایعه‌ای را قبول کند اما امیرالمومنین(ع) می‌فرمایند که باید با عقل درست این موارد را مورد بررسی قرار دهیم و خبرهایی را قبول کنیم که درست است.

وی ادامه داد: به خلاصه می‌گوییم که بفهمید و عمل کنید نه اینکه بشنوید و نقل کنید، در روایات داریم اگر کسی چیزی را بشنود و به سرعت و بدون تحقیق قبول کند و به نقل آن بپردازد احمق است و ما نباید در این مسیر باشیم.

امام جمعه یزد با اشاره به تشکیل مجلس خبرگان رهبری گفت: به دستور مقام معظم رهبری این مجلس در زمان خودش تشکیل شد و کار و وظیفه این مجلس دقت در مسائلی است که مربوط به ولایت، مطالبات رهبری، نگاه عمیق به حرف‌ها، دقت در برنامه‌ها و اینکه مجموعه موارد متعلق به ولایت و رهبری است را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ناصری به پایان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: مجلس دوازدهم از چند روز آینده شروع می‌شود و به نمایندگان توصیه می‌کنیم که اولا در ارتباط با قوانین مطالعه کرده و جهانی فکر کنند و آینده را در نظر داشته باشند.

نمایندگان مجلس از مشورت نخبگان بهره بگیرند

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: نمایندگان باید به عمق اسلام، انقلاب رهبر و امام دقت کرده و اینها را با هم بسنجند و به تصویب قوانینی بپردازند که برای آینده این کشور و انقلاب تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان نقش مهمی در تصویب قوانین دارند گفت: قوانینی که فکر نکرده هستند و حساب شده نیستند و ممکن است مدام تغییر کند را نباید در برنامه‌ها داشته باشیم، گرچه شورای نگهبان به این موارد نظارت دارد ولی باید این را نمایندگان هم به صورت ویژه در نظر داشته باشند.

امام جمعه یزد افزود: نمایندگان باید از افکار و عقل دیگران استفاده کرده و در کمیسیون‌ها هم از فکر و مشورت نخبگان استفاده کرده و بهترین تصمیم‌ها را برای تصویب قوانین داشته باشند.

مردم وفاداری خود را در تشییع شهید رئیسی نشان دادند

ناصری با اشاره به اینکه مردم ایران در شهرهای مختلف واقعا وفاداری خود را نشان دادند گفت: مردم ما همان مردمی هستند که امام آنها را تربیت کرد و فرقی نمی‌کند که دهه شصتی، هفتادی، هشتادی یا نودی هستند، آنها همیشه پشتیبان انقلاب و اسلام هستند و با وجود این همه دروغ‌ها و شایعاتی که در فضای مجازی داشتیم مردم آمدند و اینگونه در صحنه حضور داشتند، باید قدر این مردم محترم را بدانیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: از بچه کوچک تا بزرگان همه و همه در این مسیر حضور داشتند و مسئولان واقعا باید با تمام توان به این مردم خدمت کنند و برای رفع مشکلات آنها اقدام داشته باشند.

وی ادامه داد: در سفرهای استانی رئیس جمهور، جلسات تهران، مصوباتی داشتیم که به همه مسئولان توصیه و سفارش تاکید داریم که این مسائل را به صورت دقیق و با تمام توان پیگیری کنند که به سرانجام برسد.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: از مردم و مسئولان می‌خواهیم که همیشه پای کار انقلاب و اسلام باشند و انشاالله خدای متعال هم برای ما این ضایعه دردناک را جبران می‌کند.

انتهای پیام/781/