مشارکت 39.5 درصدی مردم کرمانشاه در انتخابات

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، علی شعبانی امروز در جلسه ستاد انتخابات استان کرمانشاه که در استانداری برگزار شد اظهار داشت: عملیات انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان از ابتدای فرایند تا مراحل پایانی با موفقیت انجام شد.

وی با اشاره به اینکه داوطلبان باید 20 درصد از آرای مأخوذه در حوزه خود را کسب می‌کردند، افزود: بر اساس این قانون در انتخابات انجام شده برای دوازدهمین دوره از مجلس شورای اسلامی پنج حوزه انتخابیه در این استان نمایندگان خود را که بیش از 20 درصد آرا را کسب کرده بودند مشخص و راهی مجلس شدند.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه در حوزه انتخابی استان کرمانشاه سه نماینده برای سه کرسی در مجلس شورای اسلامی باید انتخاب شود در فرایند برگزاری انتخابات در این حوزه تنها یک نماینده توانست 20 درصد آرا را کسب کند و راهی مجلس بهارستان شود.

شعبانی عنوان کرد: بر همین اساس حوزه انتخابیه کرمانشاه به دلیل عدم اخذ 20 درصد آرا توسط دیگر داوطلبان به منظور انتخاب 2 نماینده دیگر خود چهار نفر از کاندیداهای خود را به دور دوم انتخابات کشاند تا با رقابتی دیگر و با تصمیم‌گیری مردم تعیین تکلیف شوند.

وی گفت: با توجه به اینکه روند تأیید نمایندگان انتخاب شده برای مجلس دوازدهم شورای اسلامی در شورای نگهبان در جریان است زمان قطعی برگزار پس از پایان بررسی‌ها و تأیید این شورا اعلام خواهد شد اما بنا بر پیگیری‌های انجام شده شورای نگهبان تاریخ 31 فروردین و هفتم اردیبهشت را برگزار پیشنهاد داده که در نهایت قرار است یکی از این دو تاریخ برای دور دوم انتخابات تعیین شود.

حضور دو برابری مردم کرمانشاه در انتخابات امسال

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه به حق اعتراض کاندیداها و مردم در روند برگزاری انتخابات اشاره و بیان کرد: با توجه به دستورات قانونی پس از پایان انتخابات 2 بازه زمانی برای ثبت اعتراضات لحاظ شده بود که پا پایان مهلت 48 ساعته بعد از زمان انتخابات اما همچنان جهت ثبت شکایات توسط مردم و کاندیداها با اسناد مدرک وجود داشته که توسط شورای نگهبان با بررسی خواهد شد.

شعبانی به ثبت شکایات در تمام حوزه انتخابیه کرمانشاه تأکید کرد و گفت: تاکنون نیز در حوزه انتخابیه کرمانشاه 20 شکایت ثبت شده که با بررسی شکایات و جلسات تشکیل شده در این راستا به دلیل فاقد استناد بودن تمامی شکایات رد شدند چرا که بر اساس اعلام مبانی مربوطه شامل دستگاه قضائی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی تنها شکایاتی پذیرفته هستند که مستندات دال بر اثبات ادعا ارائه شده باشد.

وی با تأکید بر تبعیت از مراجع ذی‌صلاح قضائی و امنیتی، عنوان کرد: بر اساس فرمان مقام معظم رهبری که قانون را اصل مهم نظام و انتخابات دانسته است اقدامات و عملکرد مورد نیاز از سوی مجریان لحاظ شده است.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه از به کارگیری بیش از 32 هزار مجری انتخاباتی در استان کرمانشاه خبر داد و افزود: هدف اصلی و مهم انتخابات برقراری رقابت سالم بین داوطلبان بوده که تمامی این اعضا در این راستا عمل کردن اما چنانچه مردم و یا داوطلبان نسبت به روند انتخابات اعتراض دارند ستاد انتخابات با آغوش باز بدون موضع‌گیری شکایات را پذیرا بوده چرا که این مرحله نیز بخشی از جریان انتخابات بوده است.

شعبانی مردم را تعیین کننده و بازیگران اصلی صحنه انتخابات دانست و گفت: با وجود سنگینی اجرای عملیات انتخابات در استان به دلیل تنوع قومی و قبیله‌ای اما مردم خود تعیین کننده و انتخاب کننده نهایی بودند و در جریان حضور پر شور انتخاباتی را رقم زدند.

وی عنوان کرد: بر اساس اهمیت انتخابات با وجود تحریم‌ها و هجمه‌های دشمن علیه این جریان سرنوشت ساز برای منصرف کردن مردم از مشارکت و خدشه وارد کردن به اصل انتخابات اما امسال شاهد حضور دو برابری مردم و داوطلبان انتخابات بودیم.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه به مشارکت 39.5 درصدی مردم استان کرمانشاه در انتخابات امسال عنوان کرد: انتخابات امسال با مشارکت خوب مردم وضعیت خوبی را رقم زد اما باید در نظر داشته باشیم که در حوزه انتخابیه کرمانشاه هنوز انتخابات تمام نشده و در دور دوم نیز با حضور پررنگ خود باید تعیین کننده باشند.

شعبانی با بیان اینکه منتظر مشارکت مردم در دوم انتخابات نیز هستیم، افزود: ما قدردان مردم و ملت همیشه در صحنه ایران هستیم زیرا با حضور چشمگیر در عرصه انتخابات امسال اگرچه قوی‌ترین اقدامات و توطئه‌ها از سوی دشمن علیه این جریان انجام گرفت اما پاس این انقلاب و نظام ماندن و حماسه آفریدند.

تشکیل 25 پرونده تخلفاتی برای برهم زنندگان نظم در روز انتخابات

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه به دستگیری تعدادی از مخلان در روز انتخابات و جریان انتخابات اشاره کرد و گفت: بر اساس اعلام هیئت نظارت در استان کرمانشاه دستگیری‌ها در روز انتخابات جنبه پیشگیرانه و جلوگیری از وقوع اخلال، التهاب و هیجان زدگی ناشی از طرفداری از کاندیداها بوده است.

شعبانی افزود: افرادی که ممکن بود نظم و سلامت انتخابات را بر هم بزنند بر اساس دستور مصوب شورای تأمین در استان شناسایی و دستگیر شدند و 25 پرونده در استان برای افراد تشکیل شده و هم اکنون نیز این پرونده‌ها در حال پیگیری است.

وی به سختگیری‌های انتخاباتی از سوی شورای تأمین و ستاد انتخابات استان کرمانشاه به منظور سلامت و امنیت در انتخابات اشاره کرد و گفت: بر همین اساس در روند اجرای انتخابات تعدادی از مدیران دستگاه‌ها که دچار مشکلات تخلفات انتخاباتی بودند اصل شدند اما این اقدام به هیچ وجه به معنای له یا علیه کاندید خاصی بودن نبود بلکه برای تأمین سلامت انتخاباتی بود.

انتهای پیام/