لزوم نقش‌آفرینی موثر دانشگاه‌ها در توسعه سیستان و بلوچستان

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، محمد کرمی عصر امروز با حضور در دانشگاه سیستان و بلوچستان در جمع اساتید این دانشگاه اظهار داشت: ظرفیت‌های بی‌نظیری در استان وجود دارد که این ظرفیت‌ها با کار، تلاش و استفاده از علم و دانش شکوفا می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: دانشگاه محور اصلی پیشرفت و توسعه استان در همه زمینه ها در استان است خوشبختانه دانشگاه‌ها در حال حاضر در همه رشته‌ها فارغ التحصیل دارند.

وی بیان کرد: اگر یک استاد دانشگاه صرفاً در کلاس دانشگاه حضور پیدا کند از نظر علمی رشد کمی دارد و ممکن است پیشرفت زیادی نکند اما با استفاده از علم و به‌روز کردن اطلاعات رشته تحصیلی خود می‌تواند یک دستگاه اجرایی را پشتیبانی کند.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید شرکت‌ها را پشتیبانی علمی کنند، تصریح کرد: شرکت‌هایی که ورشکست شده‌اند پشتوانه علمی نداشتند دانشگاه‌ها باید نوآوری را ایجاد کنند از این رو همه دستگاه‌های اجرایی باید با دانشگاه در ارتباط باشند.

کرمی خاطرنشان کرد: مجموعه فعالیت‌های دانشگاه و آموزش و پرورش می‌تواند به دستگاه‌های اجرایی کمک کند تا توسعه سیستان و بلوچستان سرعت گیرد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برای مثال یک خانم در منطقه دشتیاری صدف پرورش می دهد عطر تولید می کند این خودش یک علم است هزاران نوع موجود دیگر در آنجا وجود دارد که همه آنها خاصیت دارند، اما شرطش این است که در بحث علمی و پژوهشی تلاش جدی داشته باشیم.

وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد دریامحور، گفت: هر چه موجود در خشکی داریم 2 برابرش در دریا وجود دارد، در حال حاضر در سواحل 110 نوع جلبک داریم که در داروسازی، خوراک انسان، خوراک دام و در صنعت کاربرد دارند اما برای استفاده از آن نیاز به علم است قطعا اگر در کاری پشتوانه علمی تحقیقاتی وجود نداشته باشد، همه این محصولات را بی خاصیت می پندارند.

کرمی خاطرنشان کرد: شرکت های دانش بنیان می توانند؛ تغییر و تحول اساسی ایجاد کنند در حال حاضر بسیاری از محصولاتمان را به صورت خام صادر می کنیم و از این رو متاسفانه فرآوری و ارزش افزوده را دیگران دریافت می کنند.

وی ادامه داد: نوآوری در کار خیلی مهم است مثلا در حوزه مکانیک به افراد متخصص و توانمند احتیاج داریم که این نیروی توانمند را دانشگاه تربیت می کند همچنین در حوزه مدیریت هم نباید ارتباط مدیران با دانشگاه قطع شود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: دانشگاه باید هر 6 ماه یک بار برای مدیران کلاس های مدیریتی برگزار کند و این یعنی نوآوری در مدیریت و باید نوآوری و خلاقیت در دانشگاه وجود داشته باشد.

انتهای پیام/