صنایع خراسان شمالی نیازمند جذب نیروی کار ماهر بومی هستند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد، مهدی رشیدی امروز در نشست هماهنگی ساخت 10 هنرستان در مرکز استان خراسان شمالی اظهار داشت: با استفاده از اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان خراسان شمالی 10 هنرستان جدید در استان خراسان شمالی ساخته می‌شود. مهم‌ترین اولویت برای ساخت هنرستان‌ها ایجاد مراکز مرتبط با صنایع است. این موضوع در برنامه هفتم و ششم توسعه نیز مورد توجه بوده همه مدیران استان به آن اهتمام داشته باشند.

وی آموزش نیروی کار با مهارت را مهم‌ترین نیاز استان دانست و گفت: باید دغدغه همیشگی مدیران حوزه تعلیم و تربیت تربیت کادر ماهر و مورد نیاز بازار کار باشد. آموزش‌های مهارتی در این زمینه بسیار اولویت دارد. صنایع استان به شدت به دنبال جذب نیروی کار ماهر هستند و اگر در نیروی کار در هنرستان‌های استان تربیت شود می‌توانیم چرخه تحصیل تا تولید را به خوبی تکمیل کنیم.

معاون استاندار خراسان شمالی افزود: زمین مورد نیاز هنرستان توسط آموزش و پرورش و جانمایی شده و نقشه و کار ساخت با نوسازی مدارس استان خراسان شمالی است.

به گزارش تسنیم، در مجموع 88 هنرستان در سطح استان با 90 رشته فنی فعال است و این تعداد از مراکز فنی نقش مهمی در کسب مهارت دارد. تنها 12 هنرستان در استان دارای استاندارد و کاربری مشخص است و مابقی دبیرستان و مدارس هستند که بنا به نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. 189 هزار و 836 دانش آموز خراسان شمالی در بیش از 2 هزار آموزشگاه استان زیر نظر 19 هزار نفر معلم تحصیل می‌کنند که از این تعداد 108 هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی و مابقی متوسطه است. در مجموع 48 درصد دانش آموزان استان را دختران تشکیل می‌دهند و 36 درصد دانش‌آموزان در مناطق روستایی مشغول به تحصیل هستند.

انتهای پیام/311/