سهم بانوان در حکمرانی و جغرافیای سیاسی سیستان و بلوچستان مناسب نیست

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، رضا شریفی عصر امروز در نشست تبیین نقش بانوان و ضرورت مشارکت در انتخابات اظهار داشت: میزان تاثیرگذاری و نقش آفرینی بانوان در ابعاد و حوزه‌های مختلف برای کسی پوشیده نیست، دستگاه های مرتبط با حوزه بانوان باید برای استمرار تاثیر گذاری و هدفمند شدن نقش زنان برنامه‌ریزی کنند.

رئیس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه بانوان هدف جنگ نرم دشمن هستند، افزود: بانوان در کنترل شرایط اجتماعی پیش از انقلاب، رخدادهای انقلاب، هشت سال دفاع مقدس، تحریم ها و سایر بحران های سیاسی و اجتماعی نقش بی بدیلی داشتند.

وی بیان کرد: سهم بانوان سیستان و بلوچستان در حکمرانی و جغرافیای سیاسی استان متناسب با ظرفیت این قشر نیست، این مسئله برای حوزه سیاسی مطلوب نیست و باید برای افزایش سهم بانوان در مدیریت های استانی و ملی تدبیر کنیم.

معاون‌ سیاسی و اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان ادامه داد: برای افزایش سهم بانوان در جامعه باید مسئله را به درستی احصا کنیم تا بتوانیم نظام حل مسئله را به درستی تبیین کنیم.

شریفی با بیان اینکه سه راهبرد انسجام اجتماعی، ارائه تصویر واقعی از استان و هم افزایی را برای حوزه سیاسی و اجتماعی اولویت قرار دادیم، تصریح کرد: در زمینه ارائه تصویر واقعی از سیستان و بلوچستان در کنار برگزاری رویدادهای مهم فرهنگی و هنری از جمله کنگره ملی یعقوب لیث، جشنواره ملی تولیدات پویانمایی و عروسکی، کنگره ملی شعر بلوچ ایرانی، آغاز ساخت دهکده سینمای استان، ضبط سریال «نون خ» با محوریت معرفی ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان به زبان طنز و … تاکید داریم که طرح‌های توسعه ای حتما دارای پیوست‌های اجتماعی، فرهنگی و رسانه ای باشند.

وی با بیان اینکه در حوزه انسجام اجتماعی شرایط رو به بهبود است، خاطرنشان کرد: باید تدبیری بیاندیشیم که سیستان و بلوچستان را با مفاخر و ظرفیت های بی نظیر، فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و … بشناسند؛ نباید به اقدامات افراد مسئله داری که تعدادشان اندک است، ضریب دهیم.

شریفی ضمن تاکید بر ماندگاری نقش آفرینی بانوان در جامعه، یادآور شد: اگر با همدیگر هم افزایی نداشته باشیم، ظرفیت جزیره ای و نقطه‌ای ایجاد می شود که تاثیر ماندگاری نخواهد داشت. در زمینه فرهنگ مطالبه گری در جغرافیای سیستان و بلوچستان به شدت عقب ماندگی داریم، نتوانستیم آن طور که شایسته است اولویت ها را احصا و تبیین کنیم.

وی با بیان اینکه بانوان در فرآیند توسعه در ابعاد نرم افزاری، سخت افزاری و اصلاح فرایندها نقش مهم و تاثیرگذاری دارند، ادامه داد: ایحاد امید، رضایت و اعتماد، کلید واژه هایی است که باید به درستی در جامعه ساری و جاری شود.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نقش بانوان در ایجاد شور و نشاط اجتماعی قابل انکار نیست، باید با کار فرهنگی و تبیین، محیط آرامش بخش متناسب با روحیه زنانه برای فعالیت اجتماعی بانوان ایجاد کنیم. نقش بانوان در جغرافیای سیاسی و اجتماعی استان، هزینه های حکمرانی را کاهش می دهد و کنشگری این قشر در جامعه باعث کاهش هیجانات منفی و افزایش تاب آوری اجتماعی می شود‌.

وی با اشاره به این که اگر یک زن در نظام طایفه ای استان واسطه شود یک دعوی به حرمت چادر زن حل می‌شود، افزود: سنت میار در بلوچستان و سنت حشر و مدد در سیستان جلوه گر حرمت بانوان در جامعه سیستان و بلوچستان و تقویت کار تیمی است.

شریفی با بیان اینکه باید جهاد تبیین را با رویکرد اقناعی از خانواده آغاز کنیم، اظهار کرد: دشمن از تمام ظرفیت هایش برای ایجاد فاصله میان حاکمیت و مردم بهره می برد، برای مواجهه با این جریان باید از ظرفیت های نخبگانی و اقشار مختلف استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر ایراد و انحرافی در فعالیت‌ها مشاهده می کنید، تذکر دهید، نقد کنید و پیشنهاد دهید، اذعان داشت: مصمم هستیم که با استفاده از تمام ظرفیت‌ها به روند توسعه استان شتاب بیشتری دهیم و عقب ماندگی ها را جبران کنیم.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در حوزه فضای مجازی هم افزایی نداریم، باید به نقش آفرینی و تولید محتوا در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ضریب دهیم، زیرا ذهنیت بسیاری از جریان‌های منفی در فضای مجازی شکل می‌گیرد.

انتهای پیام/