راه‌اندازی کنسرسیوم صادراتی انجیر استهبان

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، نشست هم‌اندیشی ایجاد و راه‌اندازی کنسرسیوم صادراتی انجیر استهبان با حضور نماینده مردم شهرستان‌های استهبان، نی ریز و بختگان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان استهبان، مدیر توسعه بازار و امور بین‌الملل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و مسول توسعه کنسرسیوم‌های سازمان و نیزبرخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان و تعدادی از صادرکنندگان انجیر برگزارشد در خصوص راه اندازی کنسرسیوم صادراتی انجیر تصمیم گیری شد.

نماینده مردم شهرستان‌های استهبان، نی ریز و بختگان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های شاخص و بی نظیر شهرستان استهبان در تولید انجیر و وجود بزرگترین انجیرستان دیم جهان در این شهرستان، گفت: راه اندازی کنسرسیوم صادراتی انجیر استهبان از برنامه‌هایی است که می‌تواند در ارتقای صادرات این محصول نقش مهمی ایفا کند.

فرهاد طهماسبی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در راستای حمایت از فعالان حوزه انجیر وانسجام بخشی به صادرات انجیر، فعال سازی انجمن انجیر با محوریت بخش خصوصی و ثبت جهانی نظام انجیر استهبان در جیاس فائو را از گام‌هایی بیان کرد که می‌تواند درارتقای این حوزه نقش موثری داشته باشد.

وی اظهار با قدردانی از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در راه اندازی کنسرسیوم صادراتی انجیر استهبان امیدواری کرد: این کنسرسیوم بتواند در بخش صادرات این محصول گام‌های مهمی را بردارد.

فرماندار شهرستان استهبان نیز با بیان اینکه 95 درصد از صادرات انجیر کشور به شهرستان استهبان اختصاص دارد گفت: توانمندسازی بخش صادرات بعنوان یک اولویت در برنامه قراردارد و راه اندازی کنسرسیوم صادراتی می‌تواند این موضوع را تقویت و تسهیل کند.

یوسف کارگر با بیان اینکه اقتصاد شهرستان استهبان تک محصولی و برپایه محصول انجیر است افزود: باتوجه به اینکه بخش زیادی از انجیر این شهرستان روانه بازار‌های صادراتی می‌شود تنوع بخشی به باز‌های صادراتی باید در دستورکار کنسرسیوم قرارگیرد تا شاهد اثربخشی بیشتر برای اقتصاد شهرستان باشیم.

مدیر توسعه بازار و امور بین‌الملل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از فعالیت 30 کنسرسیوم صادراتی در کشور خبر داد و گفت: تشکیل و راه اندازی کنسرسیوم‌های صادراتی از برنامه‌های مهم حمایتی این سازمان در بخش توسعه بازار محسوب می‌شود.

احمد جوانمردی با بیان اینکه کنسرسیوم صادراتی، تشکیل دهنده شبکه همکاری بین بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط است که اعضای آن در راستای کاهش ریسک و بهره‌وری بیشتر در حوزه صادرات و تصاحب بازار‌های خارجی و حضور مستمر در آن بازارهاهمکاری می‌کنند گفت: ارتقا بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط برای حضور مستمر در بازار‌های بین المللی و افزایش میزان صادرات غیر نفتی آن‌ها از اهداف این سازمان در تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در صادرات وجود دارد، صادرات کالا به صورت انفرادی است گفت: این شرکت‌ها بعد از یک مدت، توانایی تامین کالا به صورت بلند مدت را در بازار بین المللی را نداشته و از چرخه صادرات خارج می‌شوند.

مدیر توسعه بازار و امور بین‌الملل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: با شناسایی و ایجاد کنسرسیوم صادراتی در مناطق مختلف در کشور، گامی مهم در توسعه پایدار و منسجم صادرات کشور برداشته خواهد شد.

وی افزود: تشکیل کنسرسیوم ماهیتی حقوقی دارد و در آن شرکت با حضور تعدادی از اعضا که دارای فعالیت هم تراز می‌باشند ثبت می‌شود.

جوانمردی با اشاره به حمایت‌های مالی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از کنسرسیوم‌های صادراتی افزود: حمایت یارانه‌ای از حضور اعضای کنسرسیوم‌ها در نمایشگاه‌های خارجی، تشکیل دفاتر در کشور‌های هدف و انجام فعالیت‌های توسعه بازار از برنامه‌های مهم در این بخش است.

وی با اشاره به برنامه این سازمان و شرکت شهرک‌های صنعتی فارس برای راه اندازی کنسرسیوم صادراتی انجیر در استهبان گفت: با توجه به اینکه استهبان یکی از قطب‌های تولید انجیر خشک در دنیاست و بخش زیادی از انجیر شهرستان نیز راهی بازار‌های خارجی می‌شود تشکیل کنسرسیوم در ایجاد هم افزایی و استفاده از ظرفیت‌های موجود برای حضور پرقدرت و توانمند در بازار‌های خارجی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه راه اندازی کنسرسیوم‌های صادراتی در استان فارس بر اساس مزیت‌های منطقه‌ای در محصولات صادرات محور در دستور کار این شرکت قرارگرفته است.

سید محمود قیومی با بیان اینکه صنایع کوچک به عنوان موتور محرکه رشد و توسعه اقتصادی نقش مهم و اساسی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی دارد و حمایت از این نوع صنایع منجر به افزایش صادرات در استان خواهد شد، گفت: با هدف شناخت کافی از بازاریابی و صادرات صنایع کوچک، شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در قالب تشکیل شرکت‌های مدیریت صادرات و کنسرسیوم‌ها به صادرات این واحد‌های تولیدی کمک می‌کند تا ضمن برطرف کردن مشکلات، شاهد افزایش صادرات به کشور‌های هدف باشیم.

وی افزود: بر اساس مطالعات امکان سنجی، انجیر استهبان مستعد تشکیل کنسرسیوم صادراتی است و شرکت شهرک‌های صنعتی نیز در قالب حمایت‌های یارانه‌ای، بخشی از هزینه‌های راه اندازی و فعالیت‌های کنسرسیوم را پرداخت خواهد کرد.

براساس این گزارش، مدیر توسعه بازار و امور بین‌الملل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و هیات همراه همچنین با حضور در شهرک صنعتی استهبان از سه واحد تولیدی فعال در زمینه صادرات انجیر بازدید و با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این واحد‌ها آشنا شدند.

شهرستان استهبان با بیش از 22 هزار هکتار باغات انجیر مثمر، سهم 17 هزار تنی از تولید انجیر خشک کشور را دارد و که محصول تولیدی این شهرستان در سطح جهانی از نظر کیفیت، برند جهانی و بی‌رقیب است.

انتهای پیام/424