جشنواره منطقه‌ای شعر «سرباز وطن» در مهریز برگزار می‌شود

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، احسان عابدی در نشست خبری با اصحاب رسانه یزد با اشاره به اینکه در آستانه چهارمین سالگرد شهادت سردار دلها، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی قرار داریم اظهار داشت: سال گذشته توفیق نصیب شد تا در شهرستان مهریز رویداد شعری را همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با عنوان «ذکر یا فاطمه سربند سلیمانی‌هاست» داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در این رویداد شب شعری با حضور شاعران نقاط مختلف استان برگزار شد و شرکت کنندگان اشعار خود در وصف سردار دلها را در این شب شعر خواندند و این برنامه بهانه‌ای برای بزرگداشت و تکریم قهرمان ملی ایران بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: امسال با هماهنگی صورت گرفته و همراهی و همکاری مدیران شهرستان مهریز، تصمیم بر این شد که جشنواره شعری به صورت منطقه ای برگزار شود و فراخوان آن برای استان‌های یزد، کرمان، اصفهان، فارس و خراسان جنوبی منتشر شد.

عابدی ادامه داد: زمان برگزاری این جشنواره در ایام سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی خواهد بود و از تمام شاعران عزیز این استان‌ها دعوت می‌‌کنیم تا اشعار و سروده‌های خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

وی تصریح کرد: در طول یک سال و نیم گذشته سه رویداد شعری در شهرستان مهریز برگزار شد که علاوه بر رویداد ذکر شده، دو رویداد دیگر هم برگزار شده که یک مورد مربوط به شهدای حادثه تروریستی شاهچراغ(ع) و یک مورد هم شب شعر طنز بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد تصریح کرد: رویدادی که در پیش داریم چهارمین برنامه در این حوزه است و البته رویدادهای مرتبط با شعر به صورت مستمر در این شهرستان و استان یزد ادامه خواهد داشت.

عابدی بیان کرد: در طول 18 ماه گذشته بیش از 60 رویداد در به صورت مستقیم ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی برگزاری آن بودند در حوزه شعر برگزار شد و به واسطه آن، جریانی پویا در حوزه رویدادهای شعر و ادب در دولت سیزدهم شکل گرفته است.

وی افزود: به تازگی طرح کارگاه‌های شعر آسمان خیال در شهرستان‌های مروست و خاتم شروع به کار کرده و با حضور اساتید برجسته استان و کشور برای استعدادیابی نخبگان در حوزه شعر این کارگاه‌ها در حال برگزاری هستند که با استقبال بسیار خوبی به ویژه در حوزه جوانان و نوجوانان مواجه شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با تاکید بر اینکه این کارگاه‌ها در دیگر شهرستان‌های یزد هم برگزار می‌شود گفت: در نظر داریم با تمرکز بر شهرستان‌های کمتر برخوردار بتوانیم جریانی سالم، قوی و نویی را در حوزه شعر پرورش دهیم.

میزبانی مهریز از شعرای 5 استان کشور

محمد دهقانی، فرماندار شهرستان مهریز هم در این نشست با تسلیت ایام سوگواری فاطمیه(س) و همچنین محکوم کردن جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه اظهار داشت: انشاالله با نابودی اسرائیل، نماز را به امامت مقام معظم رهبری در مسجد الاقصی اقامه کنیم.

وی افزود: از اصحاب رسانه و اهالی فرهنگ و هنر درخواست می‌کنیم که به هر نحوی می‌توانند از مردم غزه حمایت کرده و این جنایت‌ها را به جهانیان نشان دهند.

فرماندار مهریز افزود: از مدت‌ها قبل تمرکز ما به همراه شهردار، رئیس شورای اسلامی شهر و اداره فرهنگ و ارشاد مهریز بر این بود که هفته‌های خاصی را برای حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر تعریف کنیم.

دهقانی با بیان اینکه به همین دلیل برنامه‌ بر این شد که هر هفته برنامه‌های خاص هنری را ویژه اهالی فرهنگ و هنر برگزار کنیم گفت: از جمله این فعالیت‌ها این بود که برای نخستین بار به صورت تخصصی یادواره شهدای دانش‌آموز را در شهرستان برگزار کردیم.

وی گفت: الان هم از برکت آن برنامه قرار شده که رویداد خاصی را با محوریت سردار دلها در شهرستان مهریز برگزار شود و بتوانیم این جریان را ادامه دهیم.

فرماندار مهریز از برگزاری جشنواره مهریز در شهرستان خبر داد و عنوان کرد: برنامه بسیار خوبی در این حوزه برگزار شد و بیش از 80 تا 90 درصد رضایت خاصی از این جشنواره به ما رسید.

دهقانی عنوان کرد: بلافاصله پس از این نمایشگاه، نمایشگاه عفاف و حجاب با حضور راویان دانش‌آموز برگزار شد و دانش‌آموزان حاضر در غرفه‌ها به صورت تخصصی و پس از انجام پژوهش‌های دقیق اقدام به ارائه نتایج پژوهش‌های خود به بازدید کنندگان کردند.

وی برگزاری نمایشگاه کتاب در نقاط مختلف شهرستان مهریز و حضور کاروان‌های قرآنی را از دیگر رویدادهای فرهنگی این شهرستان دانست و گفت: همچنین هفته آینده میزبان یک شهید گمنام در شهرستان هستیم و برنامه‌های بسیار خوبی برای این مناسبت در نظر گرفته شده است.

فرماندار مهریز از برگزاری جشنواره منطقه‌ای سرباز وطن خبر داد و گفت: این جشنواره با موضوعاتی از جمله «مکتب حاج قاسم»، «رویای حاج قاسم»، «ذکر یا فاطمه سربند سلیمانی‌هاست» برگزار می‌شود و به هشت برگزیده هدایایی اهدا می‌شود.

دهقانی با تاکید بر اینکه در شهرستان مهریز به صورت تخصصی در حوزه دانش‌آموزی در زمینه‌های مختلف ورود کردیم گفت: در این جشنواره‌ هم توجه ویژه‌ای به دانش‌آموزان شده است.

ظرفیت شعر در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استفاده شود

حمیدرضا زارع بیدکی، شهردار مهریز هم در این نشست اظهار داشت: گرامیداشت و پاسداشت شهدا امری واجب است و برای این گرامیداشت استفاده از زبان هنر تاثیر بسیاری دارد.

وی هنر شعر را یکی از تاثیرگذارترین ابزار هنری دانست و گفت: استفاده از شعر می‌تواند تاثیرات بسیار مثبت و خوبی در ترویج فرهنگ داشته باشد و باید از این ابزار نهایت استفاده را ببریم.

زارع بیدکی با بیان اینکه ظرفیت شعر در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استفاده شود اظهار امیدواری کرد که برگزاری جشنواره منطقه‌ای سرباز وطن بهانه ای برای پاسداشت و گرامیداشت شهدا و در راس آنها سردار دلها حاج قاسم سلیمانی باشد.

شهردار مهریز با تاکید بر اینکه همدلی بسیار خوبی در زمینه برگزاری این رویداد در شهرستان مهریز وجود دارد گفت: خوشبختانه همراهی و همکاری میان تمامی بخش‌ها در شهرستان برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد وجود دارد.

وی ادامه داد: اهداف متعددی برای برگزاری چنین‌ رویدادهایی در نظر گرفته شده و امیدواریم که با برگزاری هرچه باشکوه‌تر آن بتوانیم به اهداف در نظر گرفته شده برای این جشنواره دست پیدا کنیم.

جشنواره سرباز وطن به صورت ملی و بین المللی برگزار شود

عالیه مهرابی، دبیر جشنواره منطقه‌ای سرباز وطن هم در این نشست، اظهار داشت: ایده اصلی این برنامه سه سال گذشته توسط فرماندار مهریز و مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهریز ارائه شد.

وی با بیان اینکه دوره قبلی این رویداد به صورت استانی برگزار شده بود گفت: امسال شاهد رشد و ارتقای این رویداد هستیم و جشنواره سرباز وطن به صورت منطقه‌ای و با حضور 5 استان برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره منطقه‌ای سرباز وطن اظهار امیدواری کرد که با برگزاری هرچه موفق این جشنواره، در سال‌های بعد شاهد برگزاری آن در سطح ملی باشیم.

مهرابی ادامه داد: قطعا یزد نه تنها در حوزه ملی بلکه در حوزه بین‌المللی ظرفیت برگزاری رویداد بزرگ شعر با موضوع سردار دلها را دارد و باید برنامه‌ریزی برای آن انجام شود.

وی به رویدادهای متعدد شعر برگزار شده در شهرستان مهریز اشاره کرد و گفت: همدلی و وفاقی که در شهرستان مهریز وجود دارد زمینه برگزاری هرچه بهتر این جشنواره را فراهم می‌کند.

دبیر جشنواره منطقه‌ای سرباز وطن گفت: این رویداد در سه موضوع پذیرای اشعار شاعران پنج استان کشور است که نخستین موضوع آن مکتب حاج قاسم است؛ همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که ابعاد شخصیتی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از جهات مختلف مورد بررسی قرار گیرد، در این جشنواره هم یکی از موضوعات اصلی به این حوزه اختصاص پیدا کرد.

مهرابی با بیان اینکه دومین موضوع این جشنواره رویای حاج قاسم است گفت: در محور مقاومت رویای ایشان دنیای بدون اسرائیل بوده و امروز همه ما شاهد هستیم که این رژیم کودک‌کش، چه جنایت‌هایی را در غزه مرتکب می‌شود و این فراخوان در بهترین زمان منتشر می‌شود تا بتوانیم حمایت خود از مردم فلسطین و غزه را اعلام کنیم.

وی سومین موضوع از محورهای جشنواره را «ذکر یا فاطمه سربند سلیمانی‌هاست» دانست و گفت: در این بخش نقش شخصیتی حضرت زهرا(س) مورد توجه قرار گرفته است.

دبیر جشنواره منطقه‌ای سرباز وطن با تاکید بر اینکه هشت نفر از شعرای شرکت کننده در این جشنواره به عنوان برگزیده معرفی می‌شوند گفت: علاوه بر این افراد، 5 نفر هم به عنوان قابل تقدیر معرفی و آثار جشنواره هم به صورت یک کتاب نفیس منتشر خواهد شد.

مهرابی افزود: امسال به صورت ویژه شاعران استان یزد یک رویدادی پیش از نشست اختتامیه در شهرستان مهریز برگزار می‌شود و شعرای حاضر به شعرخوانی در این برنامه می‌پردازند.

انتهای پیام/781/