تدوین برنامه توسعه هفتم با تاکید بر آمایش سرزمین

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، نشست مشترک منتخبان مردم استان مرکزی در مجلس دوازدهم با نماینده ولی‌فقیه در استان و استاندار مرکزی، به میزبانی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک برگزار و درباره مسائل مختلف استان بحث و تبادل نظر شد.

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی؛ نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در این دیدار با تأکید بر ضرورت وحدت کلمه نمایندگان استان مرکزی گفت: نمایندگان استان امام (ره) باید الگوی تقوا، اخلاق، ادب، معنویت، جهاد، ولای‌پذیری، مردم‌داری و مبارزه با فساد باشند‌؛ از سویی نمایندگان منتخب و تمام مسئولان باید از دادن وعده‌های غیرعملی اجتناب کنند، زیرا مشکلات با حرف و شعار حل نمی‌شود و باید با همت و امید وارد میدان شد.

وی تاکید کرد: نمایندگان استان برای بررسی و بازخوانی سیاست‌های کلی، برنامه‌ها و به ویژه برنامه توسعه هفتم جلسات مستمر داشته باشند و با توجه به آمایش سرزمینی، برش استانی برنامه توسعه هفتم تدوین شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به ظرفیت‌های کشور و استان در بخش کشاورزی، گفت: کشاورزی می‌تواند معجزه کند و باید در این حوزه از ظرفیت‌ها و روابط منطقه‌ای به ویژه فرصت‌های موجود در کشورهای همسایه بهره برد.

آیت الله دری نجف آبادی ادامه داد: بخش کشاورزی نیازمند سرمایه‌گذاری است و باید برای افزایش بهره‌وری آب و خاک، افزایش راندمان آبیاری و آبخیزداری، دامداری، صنایع تبدیلی و مبارزه با آفات برنامه‌ریزی داشته باشیم.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به نام‌گذاری سال 1403 توسط رهبر معظم انقلاب، خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری دولت برای کاهش تورم به 20 درصد، دستیابی به نرخ رشد نقدینگی 23 درصدی و رشد ناخالص ملی 8 درصدی هدف مهمی است که در صورت تحقق یک پیشرفت خارق‌العاده برای کشور خواهد بود.

حضور بی‌سابقه مسئولان ملی در استان طی دو سال اخیر

فرزاد مخلص‌الائمه، استاندار مرکزی نیز در این نشست با اشاره به تلاش برای برگزاری انتخاباتی سالم در استان و تحلیل عوامل کاهنده و افزاینده مشارکت، گفت: تمام تلاش‌ها بر این بود که در حوزه اجرا، بی‌طرفی کامل وجود داشته باشد و راهبردهای چهارگانه انتخابات محقق شود که جا دارد از تلاش‌های دلسوزانه نمایندگان دوره یازدهم در خانه ملت کمال تشکر را داشته باشیم.

وی افزود: خوشبختانه ترکیب خوبی از نمایندگان استان مرکزی شکل گرفته، به طوری که دانشِ تجربی، سوابق اجرایی و تأکید بر همگرایی نمایندگان منتخب استان و حضور دو نماینده با تجربه‌ فعلی در این ترکیب نویدبخش شکل‌گیری یک‌دوره اثربخش است و امیدواریم در این دوره اتفاقات خوبی برای استان رقم بخورد.

مخلص‌الائمه با بیان اینکه استان مرکزی ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد، بیان کرد: معتقدیم ظرفیت‌های استان بر مسائل آن غالب است و می‌توانیم با تکیه بر ظرفیت‌ها این مسائل را برطرف کنیم، در این دوره چند چهره شاخص حوزه کشاورزی در بین نمایندگان منتخب مردم استان حضور دارند، با توجه به فرصت‌های بخش کشاورزی استان که در دولت سیزدهم هم مورد توجه قرار گرفته، این فرصت نیز ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای رشد و شکوفایی بیشتر بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: استان مرکزی یکی از قطب‌های صنعتی کشور و به لحاظ تنوع تولیدات دارای رتبه اول است، یعنی تقریباً هیچ زنجیره اقتصادی در کشور نیست مگر اینکه با صنایع استان مرکزی تلاقی کند، بنابراین با توجه به ظرفیت‌های صنعتی استان، امیدواریم شاهد حضور نمایندگان در کمیسیون صنعت مجلس دوازدهم نیز باشیم.

استاندار مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر مهم‌ترین مسئله کشور ناترازی انرژی است، گفت: یارانه سنگینی در این حوزه پرداخت می‌شود و با توجه به افزایش مصرف، باید مجلس و دولت برنامه دقیق و منسجمی برای مدیریت این بخش ارائه و دنبال کنند.

مخلص‌الائمه با تأکید بر اینکه حضور مسئولان ملی در استان طی دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است، افزود: تقریباً به صورت هفتگی میزبان مدیران ملی هستیم و تلاش داریم تا حضور مقامات در شهرستان‌ها به صورت عادلانه رقم بخورد، ضمن اینکه تمام مسائل استان در سفرهای استانی مسئولان ملی پیگیری‌ می‌شود.

به گزارش تسنیم، در این نشست همچنین "سید محمد جمالیان" و "نادرقلی ابراهیمی" منتخبان مردم اراک، کمیجان و خنداب، "ولی‌اله بیاتی" منتخب مردم تفرش، آشتیان و فراهان، "حجت الاسلام محمد سبزی" منتخب مردم ساوه و زرندیه، "محمد بیات" منتخب مردم خمین، "محمد جلالی" منتخب مردم محلات و دلیجان و "هوشنگ هادیان‌پور" منتخب مردم شازند نیز در سخنان خود با قدردانی از رهنمودهای نماینده محترم ولی فقیه و تقدیر از استاندار مرکزی به جهت برگزاری انتخابات سالم و بدون حاشیه در استان، انسجام و وحدت بین نمایندگان و هم‌افزایی با دولت را مورد تأکید قرار دادند.

منتخبان مردم استان مرکزی در مجلس دوازدهم با تأکید بر لزوم استفاده از تمام ظرفیت‌ها در راستای پیشرفت استان، تدوین برش استانی و شهرستانی برنامه هفتم توسعه را از اولویت‌های سال جدید عنوان کردند.

انتهای پیام/711/