اهل‌سنت و تشیع کردستان روز چهارشنبه با هم عید می‌کنند

– اخبار استانها –

ماموستا اشرف ایل‌بیگی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در سنندج در رابطه با عید فطر اظهار داشت: عید سعید فطر، عید بزرگ و مشترک مسلمانان شیعه و سنی است.

وی با اشاره به اینکه فردا آخرین روز ماه مبارک رمضان است، افزود: اهل‌ سنت و تشیع استان کردستان روز چهارشنبه این هفته همه با هم جشن عید فطر می‌گیرند.

دبیر شورای عالی افتا استان کردستان گفت: امسال چون ولادت هلال امروز، (روز دوشنبه) صورت گرفت و امشب ساعت 22:15 مقارنه مرکزی اتفاق افتاد، فلذا روئیت ماه محال بود.

وی تصریح کرد: کسانی که می‌خواهند فردا عید کنند، هیچ مبنای شرعی برای کارشان، نخواهند داشت اما فردا غروب به‌دلیل اینکه عمرماه 21 ساعته و بالغ و کامل است، در سراسر ایران و خاورمیانه و جهان اسلام با چشم و به سهولت قابل روئیت است.

ماموستا ایل‌بیگی عنوان کرد: خوشبختانه امسال جشن ماه مبارک رمضان در یک روز و آن هم روز چهارشنبه است، متاسفانه جریاناتی هستند که می‌خواهند فردا در استان عید کنند در حالی‌که این اقدام‌ مستند به هیچ سند شرعی نیست.

دبیر شورای عالی افتا استان کردستان اظهار کرد: در بحث رؤیت هلال در کل دنیای اسلام رؤیت هلال ماه شوال مهم است که خوشبختانه امسال هیچ اختلافی در آن وجود ندارد و روز چهارشنبه عید است.

انتهای پیام/481/