افزایش 95 درصدی کشف جرائم اقتصادی در همدان

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان ، سردار سلمان امیری بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به‌موقع و با تدبیر انجام گیرد تا بسیاری از مشکلات امنیتی رفع شود، یادآور شد: انعکاس و بیان انتظارات دوسویه مردم و مسئولان یکی از رسالت‌های مهم رسانه‌ها است که باید به آن توجه ویژه شود.

وی ضمن تاکید. بر ترویج قانون‌مداری و هنجارمندی اجتماع توسط رسانه‌ها مطرح کرد: در بعضی حوزه‌ها احساس ضعف می‌کنیم، یعنی تعامل و همکاری مردم با نیروی انتظامی آنچنان که باید، نیست بنابراین این هنر رسانه‌هاست که در این امر وارد شوند و در تقویت آن نقش‌آفرینی کنند.

فرمانده انتظامی استان همدان با اینکه پلیس همواره به عنوان متولی انتظام‌بخشی اجتماع تاکید به اجرای آن دارد افزود: انتظام‌بخشی جامعه ابعاد مختلفی دارد که باید به آن پرداخت و باید فرهنگ‌ رفتار درست در جامعه نهادینه شود

تا زمانی که مردم در موضوعات مشارکت نکنند نمی‌توانیم مشکلات جامعه را کاهش دهیم

وی با بیان اینکه تا زمانی که مردم در موضوعات مشارکت نکنند نمی‌توانیم مشکلات جامعه را کاهش دهیم،یادآورشد:انعکاس و بیان انتظارات دوسویه مردم و مسئولان یکی از رسالت‌های مهم رسانه‌ها است که باید به آن توجه ویژه شود.

این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه امنیت محصول مشارکت اجتماعی است گفت: توجه به هشدارهای پلیسی نقش مهمی در کاهش جرایم دارد.

سردار امیری در ادامه گفت:در بعضی حوزه‌ها احساس ضعف می‌کنیم، یعنی تعامل و همکاری مردم با نیروی انتظامی آنچنان که باید، نیست بنابراین این هنر رسانه‌هاست که در این امر وارد شوند و در تقویت آن نقش‌آفرینی کنند.

افزایش سه درصدی تماس عملیاتی با پلیس

وی با بیان اینکه در 9 ماهه امسال 868 هزار و 747 مورد با پلیس همدان تماس گرفته شد که سه درصد نسبت به سال قبل تماس‌های عملیاتی افزایش یافته است گفت: امسال خوشبختانه در راهنمایی و ارشاد فزایش را شاهد هستیم به نحوی که 525 هزار و 222 مورد راهنمایی و ارشاد ثبت شده و چهار درصد افزایش را نشان می‌دهد.

فرمانده انتظامی استان همدان گفت: در سال جاری 17 هزار و 363 طرح‌های مختلف انتظامی اجرا شده است و 26 مورد طرح مناسبتی مانند طرح امنیت نوروزی، ماه رمضان، شب‌های قدر، بازگشت حجاج و پیاده‌روی اربعین انجام شده است.

سردار امیری با بیان اینکه هوشیاری و هشدار پلیسی و توجه به آن نقش مهمی در کاهش جرائم دارد، اظهار کرد: مردم باید حرف پلیس را به عنوان متولی امنیت اجتماعی پذیرا باشند.

مردم از رسانه‌ها انتظار دارند که به موقع اطلاع‌رسانی و آگاهی‌رسانی کنند

وی با بیان اینکه مردم از رسانه‌ها انتظار دارند که به موقع اطلاع‌رسانی و آگاهی‌رسانی کنند افزود: مواردی از فعالیت باندی متکدیان در همدان وجود دارد البته همه اینگونه نیستند، این موارد جزو آسیب اجتماعی است و باید مطرح شود، همچنان که مطالبه ساماندهی کسانی‌که مجبور به فعالیت در حوزه جمع‌آوری ضایعات هستند، از شهرداری وجود دارد.

فرمانده انتظامی استان همدان ضمن اشاره به اجرای طرح امنیت محله‌محور با استفاده از ظرفیت معتمدین، خیرین و افراد با نفوذ محله‌ها در راستای افزایش امنیت در محله‌ها ،افزود : در این راستا با استفاده از داده‌های معتمدین اقدامات خوبی صورت گرفته که می‌توان به پاکسازی نقاط آلوده به مواد مخدر اشاره کرد.

‌سردار امیری با بیان اینکه حتی اگر یک معتاد متجاهر در شهر وجود داشته باشد یعنی ما کاری نکردیم ،گفت :مرکز ماده 16 ما ظرفیت پذیرش تعداد دستگیری معتادان متجاهر را ندارد اما سعی ما این است آنها را از سطح محله‌ها جمع‌آوری کنیم و اقدامات خوبی هم صورت گرفته و البته تا نقطه مطلوب هم فاصله داریم.

آمار سرقت در همدان کمتر شده است

وی با بیان اینکه در سال جاری شاهد کاهش سرقت در استان بودیم،تصریح کرد:سرجمع سرقت‌ها در 9 ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 4 درصد افزایش داشته و 34 درصد رشد کشف را داریم در ضمن 7 درصد هم آمار کشف منجر به وقوع افزایش یافته است.

فرمانده انتظامی استان همدان با اشاره به اینکه در طرح معتذرین 3 هزار و 758 پرونده به مصالحه رسیده که با حصول 70 درصد مصالحه بوده است گفت: امسال 213 نفر از همکاران در کلانتری‌ها در خصوص نحوه ارتباط‌گیری با مردم آموزش دیدند.

وی از کاهش دو درصدی شکایت در سامانه 197خبر داد و افزود:6 هزار و 725 مورد تماس با سامانه 197 ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو درصد شکایت ها کاهش یافته است .

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال جاری در سامانه 197 ،29 درصد افزایش پیشنهاد و درخواست و 37 درصد افزایش تقدیر از فراجا را داشتیم افزود: تمام اخباری را که مردم در سامانه می‌گذارند را مطالعه می‌کنم و روی همه دستور می‌دهم و پیگیری لازم را دارم چراکه وظیفه خود می‌دانم.

امیری با بیان اینکه در حوزه پلیس امنیت اقتصادی ستاد خبری پلیس امنیت اقتصادی راه‌اندازی شده است خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند با شماره 096300 هر فساد اقتصادی در کشور را اطلاع دهند و با شماره 096380 در حوزه پلیس فتا کمک کننده باشند.

وی با بیان اینکه 310 میلیارد تومان ارزش ریالی کالاهای مکشوفه طی 9 ماهه امسال در حوزه پلیس اقتصادی بوده که 13 درصد افزایش را نشان می‌دهد گفت: 8 درصد افزایش پرونده‌های بالای صد میلیون تومان را داشتیم و پرونده‌های بالای یک میلیارد تومان 147 درصد افزایش داشته و تعداد کل پرونده‌ها نیز 12 درصد رشد داشته است.

فرمانده انتظامی استان همدان با بیان اینکه کشف جرایم اقتصادی 95 درصد افزایش داشته است افزود: در سال جاری 6 تن و 83 کیلوگرم مواد مخدر کشف و منهدم شده است.

سردار امیری خاطرنشان کرد: 140 دستگاه خودرو، 57 موتورسیکلت و تعدادی سلاح توقیف شده است.

وی با اشاره اینکه 46 باند فعال سرقت منهدم شده است و 638 فقره انواع سرقت کشف و 114 نفر دستگیر شدند بیان کرد: در این راستا 434 سارق حرفه‌ای و سابقه‌دار دستگیر شدند.

**مردم هنگام خرید از دوره گردها مراقب باشند

فرمانده انتظامی استان همدان با اشاره به اینکه یک هزار و 900 کارت بانکی ابطال و 91 میلیارد و 251 میلیون ریال به مردم عودت داده شده است افزود: ستاد خبری پلیس امنیت اقتصادی با شماره 096300 در کشور راه‌اندازی شده است و هر موضوعی از فساد اقتصادی سراغ دارید، با تماس با این شماره اطلاع دهید تا پیگیری لازم صورت گیرد.

درصد جرایم سایبری افزایش داشته است اما 355 مجرم سایبری دستگیر شده که 31 درصد نسبت به مشابه سال قبل افزایش کشف داشتیم.

وی با بیان اینکه پنج درصد آمار فوتی تصادفات در 9 ماهه امسال کاهش یافته است خاطرنشان کرد: 9 درصد آمار تصادفات جرحی کاهش داشته اما مجموع تصادفات 12 درصد افزایش و خسارتی 19 درصد افزایش داشته است.

این مقام مسئول توصیه کرد: مردم حتما هنگام خرید از دست فروش ها و دوره گرد هر کارت دم دستی داشته باشند تا خریدهایشان را توسط آن انجام دهند.

امیری با بیان اینکه همدانی ها تمایل زیادی به کشیدن کروکی را در تصادفات دارند گفت: 87 درصد تصادفات در 30 کیلومتری و داخل شهرها اتفاق می‌افتد و 12.8 درصد در جاده‌های درون شهری اتفاق می‌افتد.

وی به بیان اینکه در سال جاری 100 هزار و 815 فقره گواهینامه صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 104 درصد افزایش داشته است گفت: 9 هزار و 674 فقره شماره‌گذاری موتورسیکلت داشتیم که 34 درصد کاهش داسته و تعداد شماره‌گذاری خودرو نیز 72 هزار و 332 مورد بوده که کاهش را نشان می‌دهد.
از آن هستیم، انجام می‌شود.

انتهای پیام/