آغاز طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در کشور

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آمل، سید رسول عمادی در حاشیه آیین تجلیل از پروفسور عباسعلی رستمی، رییس دانشگاه شمال اظهار داشت: طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در کمیسیون تخصصی بررسی شده و با پایش عملکرد و ساماندهی موسسات غیردولتی انتفاعی این طرح آغاز شد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی با ارتقاء کیفی و کاهش هزینه‌ها به علت تعداد کم دانشجو همراه خواهد بود، افزود: حمایت از دانشگاه‌های غیردولتی انتفاعی توجه به آموزش‌های مهارتی بوده که با ایجاد تعادل میان تحصیل و نیاز جامعه و تطبیق دروس با نیازهای شغلی ایجاد شده است.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در این طرح، مؤسسات آموزش عالی سامان‌دهی می‌شوند، گفت: طرح استانی مؤسسات آموزش عالی در دست اقدام است که براساس آن مؤسسات در هر استانی، تحت یک مدیریت واحد ساماندهی شده و از طریق آن مدیریت واحد رشته و استاد جذب می‌کنند.

عمادی افزود: در دهه‌های گذشته ضرورت داشت مؤسسات غیردولتی زیادی ایجاد شود و آموزش دانشجویان در مقاطع مختلف در این موسسات انجام شد، اما در حال حاضر بسیاری از مؤسسات غیردولتی غیرانتفاعی به‌علت کمبود دانشجو با مشکلاتی روبه‌رو هستند و در برخی موسسات به‌ علت کاهش دانشجو، هزینه‌های مجموعه غیردولتی تامین نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: 282 دانشگاه و موسسه غیردولتی و غیرانتفاعی در کشور داریم که 20 دانشگاه و بقیه موسسه آموزشی غیردولتی انتفاعی هستند.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم رویکرد اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را حمایت از دانشگاه و موسسه‌های آموزشی غیردولتی دانست و تصریح کرد: از مراکز آموزشی غیردولتی برتر حمایت همه جانبه می‌شود.

وی گفت: در 38 سال که از ایجاد مؤسسات غیرانتفاعی در کشور می‌گذرد تعداد زیادی از مؤسسات در برخی از استان‌ها خود به خود به دلیل کاهش دانشجو، تقاضای انحلال را داده‌اند. دراین میان طرح آمایش آموزشی نیز انجام نشده است.

عمادی با تاکید بر اینکه ما تحت هیچ شرایطی به‌دنبال تعطیلی مؤسسات نیستیم، خاطرنشان کرد: ما به دنبال تعطیلی موسساتی که به صورت قانونی فعالیت می‌کنند نیستیم و تحت هیچ شرایطی مؤسسات را محدود نمی‌کنیم، بلکه نگاه ما نگاه حمایتی است.

وی گفت: در برخی مؤسسات به‌ علت کاهش دانشجو آن مراکز نمی‌توانند خود را اداره کنند و بسیاری از این مؤسسات به‌صورت خود جوش تقاضای انحلال می‌دهند.

عمادی افزود: تعدادی از موسسات زیر 50 یا 100 دانشجو دارند، بنابراین به ما مراجعه می‌کنند و تعداد محدودی از مؤسسات نیز هستند که آن‌ها را ما مدیریت می‌کنیم.

انتهای پیام/