آغاز شکل‌گیری ناحیه تخصصی صنایع‌دستی در شیراز پس از 16 سال وقفه

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به منظور استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات کارشناسان، متخصصان و صاحبنظران صنایع دستی در طراحی ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز بعدازظهر امروز دومین نشست هم‌اندیشی با حضور مسئولان و نمایندگانی از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، استانداری فارس، شرکت شهرک‌های صنعتی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و نمایندگان تشکل‌های فعال صنایع‌دستی استان برگزارشد.

معاون صنایع سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در این نشست با بیان اینکه ایجاد شهرک‌های تخصصی و صنفی از برنامه‌های اولویت‌دار این سازمان است، گفت: راه‌اندازی ناحیه تخصصی صنایع‌دستی در شیراز با توجه به مزیت‌های مهم استان فارس در بخش صنایع‌دستی در دستور کار قرار گرفت و فرآیند‌های اجرایی آن در حال انجام است.

طهمورث لاهوتی توجه به زنجیره ارزش صنایع‌دستی را از مهمترین اهداف استقرار و فعالیت رشته‌های مرتبط با صنایع‌دستی در این ناحیه تخصصی اعلام کرد و افزود: در این زمینه زون‌بندی و جانمایی استقرار رشته‌های صنایع دستی به‌گونه‌ای انجام می‌شود که تکمیل‌کننده زنجیره تولید و ارزش باشند تا به ارتقای کمیت و کیفیت محصولات منجر و اقتصاد این صنایع نیز متحول شود.

وی با بیان اینکه با تشکیل کارگروهی در استان، ضمن انجام نیازسنجی‌ها و تعیین رشته‌ها و گروه‌های مرتبط با صنایع‌دستی، جانمایی و زون‌بندی‌ها نیز بر اساس نظر این کارگروه مشخص می‌شود، گفت: هرگونه تصمیم‌گیری در ابعاد طراحی، معماری و شهرک‌سازی بر اساس خرد جمعی و به‌صورت گام به گام زیر نظر این کارگروه انجام خواهد شد.

استقرار 300 واحد صنایع‌دستی

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز بر استفاده حداکثری از از دیدگاه‌ها، نظرات تجربیات کارشناسان، متخصصان و صاحب‌نظران حوزه صنایع دستی در طراحی نخستین ناحیه تخصصی صنایع دستی کشور در شیراز تاکید کرد و افزود: با برپایی نشست‌های هم اندیشی تلاش شده طراحی معماری و شهرک‌سازی این ناحیه به صورت منحصر به فرد ایجاد شود.

مهران خاکساری با اشاره به اینکه مصوبه ناحیه صنایع‌دستی مربوط به سال 1386 است، گفت: پیگیری ایجاد ناحیه تخصصی صنایع‌دستی از ابتدای سال گذشته در دستور کار این شرکت قرار گرفت و با حمایت مسئولان بخش‌های مختلف فارس توانستیم زمینی را در شمال غرب شیراز و در نزدیکی شرکت نمایشگاه‌های بین المللی فارس به مساحت حدود 40 هکتار برای ایجاد این ناحیه مشخص کنیم تا پس از اخذ استعلامات زیربنایی به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان برسد.

وی با اشاره به کلنگ‌زنی این ناحیه در دور دوم سفر ریاست جمهوری گفت: فرآیند‌های اجرایی احداث این ناحیه تخصصی شتاب گرفته و اقداماتی نظیر نقشه‌برداری از محدوده زمین و انجام توپوگرافی از زمین با پهباد به پایان رسیده و برآورد انجام عملیات دیوارگذاری و انتخاب مشاور به منظور طراحی و شهرسازی نیز انجام شده و در مرحله انتخاب پیمانکار است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس یادآور شد: ناحیه تخصصی صنایع‌دستی شیراز قابلیت استقرار بیش از 300 واحد صنایع‌دستی در قالب غرفه‌ها و کارگاه‌های تولیدی با اشتغال بالغ بر 1500 نفر را خواهد داشت.

خاکساری با بیان اینکه این ناحیه صنعتی علاوه بر اینکه مکانی برای تولید آثار صنایع‌دستی و هنری است، به بعد گردشگری و احداث تاسیسات گردشگری آن نیز توجه خواهد شد گفت: طراحی این ناحیه به نحوی شکل می‌گیرد که در آینده به یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز تبدیل شود.

فرصتی برای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی

مدیرکل حمایت از تولید وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان فارس در بخش صنایع‌دستی، راه‌اندازی ناحیه تخصصی صنایع‌دستی در شیراز را گامی موثر برای اعتلای این بخش و نیز زمینه‌ای مناسب برای حمایت بیش از پیش از هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی استان اعلام کرد و گفت: این ناحیه صنعتی دارای بهترین موقعیت جغرافیایی است که می‌تواند شرایط بی‌نظیری را ایجاد کند.

محمدحسین عسکرپور با بیان اینکه طبق برخی آمار 520 هزار هنرمند صنایع‌دستی در کشور به فعالیت می‌پردازند، افزود: از این تعداد حدود 480 هزار نفر به‌صورت انفرادی و مابقی به‌صورت کارگاهی به فعالیت می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه رشته‌های صنایع‌دستی دارای تنوع بالایی هستند که برخی از آن‌ها جنبه هنری و فردی و برخی جنبه کارگروهی و فعالیت کارگاهی دارند، گفت: در راه‌اندازی این ناحیه تخصصی باید از فعالیت‌های انفرادی کارگاهی به سمت فعالیت‌های کارگاهی گروهی حرکت کنیم.

عسکرپور توجه و احیای رشته‌های صنایع‌دستی که در حال فراموشی هستند را از کارکرد‌های دیگری برشمرد که باید در این ناحیه تخصصی مورد توجه قرارگیرد.

وی بهره‌گیری از معماری سنتی شیراز، استفاده از نخبگان معماری، توجه به بخش گردشگری و ایجاد تاسیسات گردشگری و توجه به ابعاد هنری و فرهنگی در طراحی و اجرا و نحوه جانمایی مناسب برای استقرار صنایع را از مهمترین مواردی برشمرد که باید در این ناحیه تخصصی مورد توجه باشد.

بسته‌های تشویقی و حمایتی برای هنرمندان

مدیرکل حمایت از تولید وزارت میراث‌فرهنگی در ادامه از آمادگی این وزارتخانه برای در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی و تشویقی برای استقرار هنرمندان صنایع دستی در این ناحیه تخصصی خبر داد و گفت: در تلاشیم با تعامل و همکاری با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بسته‌های حمایتی سرمایه گذاری با رویکرد حمایت از هنر و فرهنگ ایرانی و نیز حمایت از تولیدکنندگان مشترک را تعیین کنیم.

صنایع‌دستی و گردشگری مکمل هستند

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس نیز در این نشست گفت: قرار گرفتن صنایع دستی در کنار گردشگری سبب پایداری صنایع‌دستی می‌شود.

سید موید محسن نژاد بر توجه به بخش‌های صنایع جانبی مکمل صنایع‌دستی نظیر بسته‌بندی، تجاری‌سازی و برندسازی و استقرار دفاتر تسهیل‌کننده صادرات در این ناحیه تخصصی تاکید کرد و گفت: ناحیه صنایع‌دستی می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه و تکمیل زنجیره ارزش و راه‌اندازی خطوط تولید و تولید انبوه برخی آثار صنایع‌دستی را فراهم کند.

ایجاد ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز دارای مصوبه سال 1396 از هیات وزیران است که پس از 16سال وقفه، در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قرار گرفت و با انجام مراحل مکان‌یابی و اخذ استعلامات و تاییدیه از کارگروه امور زیربنایی و شورای برنامه‌ریزی توسعه استان فارس، عملیات اجرایی آن در سفر مهرماه رئیس جمهور به استان آغاز شد.

به گزارش تسنیم، استان فارس در بخش صنایع‌دستی در زمره یکی از فعال‌ترین استان‌ها و جزو پنج استان برتر کشور است. از 250 رشته صنایع‌دستی موجود در کشور 120 رشته در این استان وجود دارد و از این تعداد 85 رشته صنایع‌دستی فعال است.
راه‌اندازی ناحیه تخصصی صنایع‌دستی بستر مهمی برای رشد و توسعه این بخش ایجاد می‌کند. رشته‌های خاتم سازی، قلمزنی، کاشی هفت‌رنگ، خوشنویسی، نگارگری، تذهیب، نقاشی قهوه خانه‌ای، طراحی سنتی، گره چینی، گچبری، آیینه کاری، میناسازی، حجاری، جواهرسازی، چرم دوزی و نقاشی روی چرم، از جمله رشته‌های فعال صنایع دستی در فارس است.

انتهای پیام/424