کی بی اس آنلاین


نوشته مراقب موهای بلند خود باشید اولین بار در کی بی اس آنلاین پدیدار شد.

موهای بلند

مو در نظر بسیاری از زنان و مردان، یک نوع دارایی مهم ظاهری محسوب می‌شود. بنابراین، برای داشتن موهای بلند باید برنامه‌ای برای مراقبت از موهایتان داشته باشید و در حفظ سلامت مو، به ویژه موهای بلند، از ابزار مناسب استفاده کنید . اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه مندید موهای زیبا و سالمی داشته باشید، توصیه‌های لازم درباره نگهداری از موهای بلند را مطالعه بفرمایید.  برای مراقبت از موهای بلند خود از شستن روزانه پرهیز کنید، از تقویت کننده‌های مو استفاده کنید، موها را تقسیم کرده و بخش بخش شانه کنید، تا جایی که امکان دارد از وسایلی همچون سشوار، بابلیس و اتوی مو استفاده نکنید زیرا حرارت باعث آسیب دیدن مو می‌گردد.

مدیریت موهای بلند می‌تواند تا اندازه‌ای دشوار باشد. این موضوع را هر کسی که موهای بلند دارد به خوبی می‌داند. موهای بلند به کنترل و مراقبت بیشتری نیاز دارند. اگر به موهای بلند خود رسیدگی نکنید بعد از مدتی دچار آسیب می‌شوند و زیبایی‌شان را از دست می‌دهند. با این وجود موهای بلند زیبا هستند و خیلی از افراد دوست دارند که موهای بلندی داشته باشند. برای داشتن موهایی بلند و سالم نکات زیر را رعایت نمایید:

شست‌وشوی مو

مراقبت از موهای بلند به این معنی نیست که باید هر روز موهایتان را بشویید. روغن‌های طبیعی حاصل از پوست سر در واقع تا اندازه‌ای برای موهای شما خوب است. درست است که موهای بلند با چرب شدن منظره وحشتناکی پیدا می‌کنند ولی نباید هر روز اقدام به شستن آن‌ها کنید. برای از بین بردن چربی مو سعی کنید از یک شامپوی مناسب که چربی پوست سر را کنترل می‌نماید استفاده کنید. چرا که شستن و خشک کردن روزانه موها باعث آسیب جدی آن‌ها می‌شود و موها را خشک و خشن می‌کند.

درست است موی بلند زودتر موخوره می‌گیرد؟

موخوره در اثر خشکی بیش از حد ساقه مو ایجاد می‌شود که این خشکی می‌تواند ناشی از مواد رنگ و دکلره مو، استفاده از سشوار یا اتوی داغ (که باعث تبخیر ناگهانی آب ساقه مو می‌شود) یا مصرف برخی داروها باشد. به هر حال موی بلند بیشتر در معرض این آسیب‌ها است. مهم‌ترین درمان موخوره هم استفاده از شامپوی ملایم، محصولات چرب کننده مو و کوتاه کردن بخش شاخه شاخه شده ساقه آن است .

تقویت کننده مو

استفاده از تقویت کننده مناسب یک گام مهم در حفظ سلامت و مراقبت از موهاست. اگر از تقویت کننده برای موهای خود استفاده کنید متوجه تاثیر شدید آن بر روی سلامت موها می‌شوید. تقویت کننده کمک می‌کند تا موهایی نرم و خوش حالت داشته باشید. تقویت کننده برای انواع موها در بازار موجود است و حالت‌های مختلفی دارد. برخی از محبوب ترین انواع آن عبارتند از:

 1. ۱نرم کننده مو به طور منظم. این نوع از تقویت کننده‌ها باعث می‌شوند که موها لطیف باشند و از گره خوردن و خشکی آن‌ها جلوگیری می‌کنند.
 2. شامپو همراه با تقویت کننده (محصول ۲ در ۱). این‌ها محصولاتی هستند که هم به عنوان شامپو هستند و هم ترکیبات تقویت کنندگی دارند.
 3. تقویت کننده‌های روزانه به فرم بطری اسپری. این محصولات هم بر روی موهای مرطوب استفاده می‌شوند و هم بر روی موهای خشک. به سادگی باید آن را روی موها اسپری نموده و موها را شانه بزنید. با استفاده از این محصولات لازم نیست که هر روز موهایتان را بشویید.

تقویت کننده‌ها نیز مانند شامپو باید متناسب با موها انتخاب شوند. انواع گوناگون تقویت کننده برای موهای مختلف مانند موهای خشک، چرب، معمولی، رنگ شده و … وجود دارد و فقط باید سعی کنید بهترین انتخاب را برای موهایتان انجام دهید.

مواد کراتینه و ویتامینه این محصولات واقعا موثرند؟

اگر این محصولات حاوی ویتامین هم باشند، ویتامین‌ها از ناحیه سر جذب نمی‌شوند و به درد ساقه مو هم نمی‌خورند. این بوهای خوش و عکس‌های جذاب میوه و دیگر مواد خوراکی در محصول، فقط جنبه تبلیغاتی دارد. البته در کادر تخصصی پوست، در روش مروتراپی ویتامین‌های B را با فاکتور رشد به پوست سر تزریق می‌کنیم و نتیجه هم می‌گیریم اما شامپو مگر چقدر روی سر می‌ماند که پوس سر بتواند این ویتامن‌ها را جذب کند آن هم بدون هیچ ماده فعال کننده‌ای! اما اگر روش کراتینه کردن برای موهای خیلی زمخت و خشک درست استفاده شود، ممنوعیتی ندارد. البته مواد شیمیایی متصاعد شونده از این روش ضررهای خاص خود را دارند که باید در نظر گرفته شود اما محلول های کراتینه دو فاز، فرمالدییدهای مورد استفاده در روش کراتینه را ندارند بلکه فقط مواد نرم کننده‌ای هستند که موها را لخت می‌کنند و فقط اثرشان شبیه مواد کراتینه است .

شانه کردن مو

 1. باید برای شانه کردن موهای بلند دقت کنید. اگر موها را با خشونت و بی‌توجهی شانه کنید ممکن است به آن‌ها آسیب برسانید. همیشه برای شانه کردن موهای بلند قسمتی از موها را جدا کنید و با ملایمت شانه کنید. اگر جایی از مو دچار جمع شدگی و گره شده بود سعی کنید موها را به آرامی از هم جدا کنید و هرگز موها را در این حالت نکشید چون با این کار فقط باعث کنده شدن آن‌ها می‌شوید. چنانچه زیاد موهایتان به این صورت در می‌آید از کمی نرم کننده در حین شستن موها استفاده کنید.
 2. برای جلوگیری از ایجاد موخوره باید از برس و یا شانه مناسب برای موها استفاده کنید. هنگامی که موها مرطوب هستند برای شانه کردن از شانه‌هایی با دندانه‌های با فاصله استفاده کنید. این کار از شکستن موها جلوگیری می‌کند. هنگامی که موهایتان خشک است از یک برس پلاستیکی استفاده کنید. هرگز نباید در این حالت از برس‌های سیمی استفاده کنید. زیرا موها به راحتی در سیم‌ها گیر کرده و کنده می‌شوند.
 3. همواره شانه زدن موهای خود را از انتها آغاز کنید. اگر سر موهایتان دوتایی شده است (موخوره دارد) کمی از انتهای مو را به اندازه ۲ تا ۳ اینچ کوتاه کنید. (هر اینچ حدود ۲.۵ سانت است).

خانمی که موی بلند دارد چه کند که موهایش گره نخورد؟

شب‌ها قبل از خواب مو را با بافت یا بستن ساده و بدون کشیدگی ریشه ببندید . موها را در حالت گره خورده به زور برس و شانه بزنید؛ اول با مواد نرم کننده و روغن ماساژ دهید که گره باز شود در غیر این صورت مو یا از وسط قطع یا از ریشه کنده می‌شود، در استخر هم برای جلوگیری از پوسیدگی ناشی از کار،کلاه غیرقابل نفوذ آب به سر بگذارید. در حمام هم باید با شانه دندانه درشت، آرام از پایین موها را آرام آرام مرتب کرد و ذره ذره بالا آمد نه اینکه از رشه با کشش موها را به زور شانه کرد چون به آن آسیب می‌رسد. وقتی به جان موی گره خورده می‌افتید، مویی که در فاز استراحت یا تلوژن است و تا ۳ ماه روی سر می‌ماند به راحتی از ریشه بیرون می آورید .

ماسک‌های داخل حمام و خارج حمام چطور؟ مفیدند؟

همه این محصولات فقط یک لایه چربی روی مو ایجاد و آنها را از آسیب محیطی حفظ می‌کنند. ماسک‌های مخصوص داخل حمام چرب و سنگین‌ترند و باید در مدت کوتاهی آب کشی شوند تا بخشی از آن روی مو بماند و همه آن از بین نرود اما خارج حمامی‌ها سبک‌ترند و روی موی خشک هم استفاده می‌شوند .

خشک کردن مو

خشک کردن موها یکی از مواردیست که اگر در انجام آن دقت نکنید باعث آسیب جدی موها می‌شوید. حرارت سشوار برای موها ضرر دارد و در طولانی مدت به موها آسیب می‌رساند. تا جایی که امکان دارد سعی کنید از سشوار استفاده نکنید و اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند. راهنمایی‌هایی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موها در حین استفاده از سشوار:

 1. از کمترین درجه حرارت سشوار برای خشک کردن موها استفاده کنید و سعی کنید ملایم‌ترین حالت وزش را انتخاب کنید.
 2. همیشه سشوار را دور از سر بگیرید و استفاده کنید. هرگز نباید سشوار بیش از ۶ اینچ به سر نزدیک باشد.
 3. همراه با سشوار معمولا سری‌های مخصوصی ارائه می‌شود که می‌توانید موها را با انتخاب یک سری مناسب برای سشوار در مدت زمان کمتر و به شکل مناسب‌تری خشک کنید.
 4. همواره موها را از بالا به پایین خشک کنید و مراقب باشید در زمان خشک کردن موها با برس به موها ضربه نزنید. ضربه زدن به موها باعث آسیب دیدن فولیکول‌های مو (یک غلاف نگهدارنده ریشه مو که در آن مو به شکل‌های گوناگون فر، صاف و … به وجود می‌آید) می‌شود.

آیا کوتاه کردن مکرر موی بلند رشد آن را سریع‌تر می‌کند؟

هیچ ربطی ندارد. این باور که بلند کردن مو در سالمندان یا کودکان باعث ریزش می‌شود، اصلا درست نیست. فقط با کوتاه کردن هر ۲ یا ۳ ماه نوک موها ظاهر آنها مرتب‌تر به نظر می‌رسد .

مدل دادن به مو

 1. در مورد انتخاب ابزار‌هایی که از آن‌ها برای مدل دادن به موها استفاده می‌کنید مراقب باشید. سعی کنید از گیر سر‌های تیز و کلیپس‌هایی که به سر فشار می‌آورد استفاده نکنید. همچنین هرگز موهای خود را با کش محکم نبندید. فشار ناشی از این ابزار باعث کنده شدن و آسیب دیدن موها می‌شود. اگر از ابزار مناسب استفاده کنید سرتان نیز کمتر درد می‌گیرد و راحت‌تر هستید.
 2. سعی کنید تا جایی که می‌شود کمتر از دستگاه‌های فر کننده و صاف کننده موها مانند بابلیس و اتوی مو استفاده کنید. حرارت اصلا برای موها خوب نیست.
 3. استفاده از هر گونه تافت و ژل مو نیز برای موها توصیه نمی‌شود. چرا که این موارد شیمیایی هستند و به ریشه موها صدمه می‌زنند.

۶ نکته درباره نگهداری از موی بلند در دوران بارداری و شیردهی

۱- نیاز به خرید مصحولات آنچنانی مراقبت از مو ندارید. بعضی از مردم تصور می‌کنند در دوران بارداری مو خشک می‌شود و باید برای مراقبت از آن محصولات گران قیمتی بخرند در حالی که لازم نیست شامپو، نرم کننده یا ماسک مو را در این دوران عوض کنید فقط برخی خانم‌ها که دچار مشکل شوره سر هستند، باید درباره شامپوی تجویزی خود با متخصص زنان و متخصص پوست مشورت کنند. به دنبال بارداری، سطح هورمون استروژن در بدن افزایش می‌یابد و موها را در فاز رشد قرار می‌دهد، حتی موهایی که قرار بوده در فاز استراحت قرار بگیرند و بعد بریزند بنابراین ریزش مو متوقف می‌شود .

۲- به دلایلی که گفته شد، موهای خانم باردار پرحجم‌تر به نظر می‌رسد. درضمن نتایج برخی تحقیقات نشان داده که در دوران بارداری ضخامت تار مو هم بیشتر می‌شود. البته این تغییرات موقتی است. اگر دوست دارید مویتان را نزدیک به زایمان کوتاه کنید یا بلند نگه دارید، تصمیم با شماست که علاوه بر رسیدگی به نوزاد بخواهید به موی بلندتان هم برسید یا نه .

۳- بعد از زایمان با کاهش سطح استروژن، موهایی که در دوران بارداری در فاز رشد بوده‌اند، وارد فاز استراحت می‌شوند و طی ۵-۴ ماه بعد از زایمان دوره استراحت مو، وارد مرحله ریزش می‌شوند . بنابراین مادر شیرده متوجه می‌شود هنگام استحمام یا روی ملحفه‌اش موی قابل توجهی ریخته است. فقط به همین دلیل است که شاید بزرگ‌ترها توصیه می‌کنند با انتخاب مدل موی کوتاه ماه‌های آغازین مادرشدن را راحت‌تر سپری کنید تا از اثر روانی ریزش موی بلند خود در امان بمانید .

۴- مرحله ریزش بین ۶ ماه تا ۱ سال ادامه دارد و خود به خود تمام می‌شود و به هیچ وجه به سوءتغذیه ارتباطی ندارد. البته خانم شیرده باید مراقب تغذیه خود باشد و تمام گروه‌های غذایی را به میزان کافی در برنامه غذایی‌اش بگنجاند .

۵- اگر دوست دارید موی بلند خود را حفظ کنید، درباره مقابله با ریزش موی سر و کم حجم شدن موی خانم شیرده راه‌هایی وجود دارد. مثلا استفاده از شامپو یا موس حجم دهنده، رنگ کردن ریشه‌های مو، فرکردن یا حالت دادن به موی صاف، استفاده از شال، هدبند یا دستمال سر، تغییردادن حالت فرق وسط به فرق کج و کوتاه کردن جلوی مو یا چتری زدن .

۶- حتما سعی کنید با بستن موی بلند خود یا بافت ساده و شل موها از باز ماندن آن، گره خوردن و آسیب‌های محیطی بیشتر بکاهید.

جمع‌آوری و تنظیم: کی بی اس آنلاین

نوشته مراقب موهای بلند خود باشید اولین بار در کی بی اس آنلاین پدیدار شد.

درباره : اخبار