کی بی اس آنلاین


یکشنبه ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۷

مدیرعامل شرکت مس در مجمع عمومی خبر داد

توسعه‌ شرکت مس مطابق با سند چشم‌انداز ۱۴۰۴

مجمع عمومی شرکت مس برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶، امروز(۱۷ تیرماه) با حضور سهامداران در سالن همایش‌های سازمان حج و زیارت برگزار شد. به‌گفته مدیرعامل شرکت مس اجرای طرح‌های توسعه‌ای و تحقق اهداف این شرکت مطابق با سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ خواهد بود.

در ابتدای جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مس، مهندس «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که این شرکت در سال گذشته، عملکرد مثبت و قابل‌توجهی داشته است، گفت: «میزان کل فروش شرکت مس در سال مالی ۹۶، حدود ۸۸ هزار و ۶۲۸ میلیارد ریال برآورد شده است.»

او افزود: «این عملکرد مثبت و قابل‌توجه مرهون تلاش خانواده مس، کارگران و مدیریت سابق شرکت، مهندس مرادعلیزاده است.»
مدیرعامل شرکت مس با اشاره به برنامه‌های پیشِ روی شرکت ملی صنایع مس ایران نیز گفت: «از اولویت‌های اصلی این شرکت در سال جاری، اجرای طرح‌های توسعه‌ای و تحقق اهداف این شرکت مطابق با سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، خواهد بود.»

رکوردهای بی‌سابقه تولید و فروش شرکت مس
در ادامه این جلسه، گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت مس در سال مالی ۹۶ برای سهامداران ارائه شد.
بر اساس این گزارش، دستیابی به بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس به میزان ۱میلیون و ۱۴۵هزار و ۹۱تن و بالاترین تولید مس محتوی معدنی به میزان ۲۹۵هزار و ۶۲۱تن از زمان راه‌اندازی شرکت تاکنون از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت مس در سال گذشته است.
علاوه بر این، شرکت مس در سال مالی ۹۶ به فروش خارجی به میزان ۱،۲۱۸میلیون دلار که بالاترین میزان صادرات در هفت سال اخیر محسوب می‌شود دست یافت. همچنین، حفظ و ادامه فعالیت در بازارهای هدف صادراتی از طریق انعقاد قراردادهای فروش با کشورهای اروپایی، چین، ترکیه، حوزه خلیج‌فارس، فیلیپین، هند، کره جنوبی و کانادا از دیگر اقدامات مهم شرکت مس در زمینه فروش در سال گذشته بود.

رکورد شکنی در بورس
بر پایه این گزارش، بهره‌برداری از ۱۳ پروژه جدید در مناطق مختلف در سال ۱۳۹۶ با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۵۲۰ میلیارد تومان، ارتقای رتبه شرکت در بین ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس از ۳۰ به ۵ در فصل سوم سال ۱۳۹۶، بازدهی مثبت ۹۱۴ درصدی سهام شرکت طی ۱۱ سال گذشته، بازدهی ۶۷ درصدی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۱۳۹۶ از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت مس در حوزه بازار سرمایه و توسعه بوده است. همچنین، ارزش بازار سهام شرکت مس در پایان اسفندماه سال ۱۳۹۶ به رقم ۱۵۹،۶۶۰میلیارد ریال رسید که بالاترین رقم در چهار سال گذشته است.
بر اساس این گزارش، افزایش تولید مجموع مس محتوی شرکت، کاهش نیروی انسانی، کاهش هزینه‌های انرژی، کاهش قیمت تمام‌شده مس محتوی، کیفیت‌بخشی به تولید در طول سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶، رشد فروش شرکت و حرکت به سمت توسعه پایدار با پروژه‌های مطمئن و با چشم‌انداز تولید ۴۲۵ هزار تن کاتد در پایان سال ۱۴۰۰ مهم‌ترین عوامل مؤثر بر رشد شرکت مس در سال ۱۳۹۶ بوده‌اند.

روند رو به رشد تولید شرکت مس در سال ۹۶
در بخش دیگری از گزارش مجمع عمومی شرکت مس، عملکرد تولید و فروش شرکت طی سال ۱۳۹۶ و مقایسه آن با برنامه و عملکرد سال ۹۵ مورد بررسی قرار گرفت و برای سهامداران ارائه شد.
بر پایه این گزارش، تولید مس محتوی معدنی شرکت مس در سال ۱۳۹۶، بیش از ۲۹۵ هزار تن بوده است که ۶درصد نسبت به برنامه سال ۱۳۹۶ بیشتر بوده است. این در حالی است که تولید مس محتوی معدنی شرکت مس در سال ۱۳۹۵، ۲۸۲ هزار تن بوده است.
افزون بر این، تولید کنسانتره مس در سال ۱۳۹۶، ۱۱۴۵ هزار تن بوده است که نسبت به برنامه تولید این سال ۷درصد بیشتر بوده است. همچنین، تولید کنسانتره مس در سال قبل از آن ۱۰۷۷ هزار تن بوده است.
در حوزه فروش نیز شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۸۸،۶۲۸ میلیارد ریال فروش داشته است که از این میزان ۹۸۷، ۳۷میلیارد ریال فروش داخلی و ۵۰،۶۴۱میلیارد ریال فروش خارجی است. ارزش فروش شرکت مس در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۲۶٫۵ درصد رشد داشته است.

انتقال تجربه برای بهره‌گیری از توان معادن کوچک
در بخش دیگری از این گزارش، افزایش ظرفیت تولید شرکت مس به‌عنوان یکی از سیاست‌های کلیدی شرکت مس در سال‌های آینده عنوان شد که در این راستا راهبرد اصلی شرکت برای تحقق این هدف علاوه بر پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس بهره‌گیری از توان معادن کوچک است. در این راستا، شرکت ملی صنایع مس ایران برای توسعه معادن کوچک مس تفاهم‌نامه‌ای با ایمیدرو و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی منعقد کرده است که بر پایه آن این شرکت تجربه‌ای را که طی چند دهه فعالیت به دست آورده است به بخش خصوصی منتقل خواهد کرد. علاوه بر این، بر اساس موافقت‌های اولیه‌ای که بین این شرکت و مسئولان بخش دولتی شکل گرفته است، مقرر شده است تا شرکت مس در بخش‌های مختلف کارشناسی به‌خصوص در مقوله‌های اکتشافات و معدن‌کاری، خدمات مهندسی ارائه کند و نهایتاً محصول تولیدشده از این واحدها را پیش‌خرید کند و این تفاهم‌نامه، به‌عنوان ضمانتی برای سیستم بانکی برای تأمین مالی این طرح‌ها مورداستفاده قرار گیرد.
بر پایه این گزارش، شرکت مس در نظر دارد تا علاوه بر حمایت از معادن کوچک چشم‌انداز تولید کنسانتره شرکت مس را طی سال‌های آینده با اضافه شدن ۴۱۵ هزار تن کنسانتره از معادن چهارگانه دره‌زار، درآلو، چاه‌فیروزه و دره‌زرشک و ۱۸۰ هزار تن از معادن کوچک، به بیش از یک‌میلیون و ۸۰۰ تن کنسانتره برساند؛ که با این تولید شرکت مس در آینده به رتبه سیزدهم دنیا ازنظر تولیدات معدنی خواهد رسید.
همچنین با تحقق این میزان تولید کنسانتره، مجموع کاتد تولیدی شرکت مس در سال‌‌های آینده نیز به ۴۲۵ هزار تن خواهد رسید که با این حجم تولید، ایران در بین ۱۰ کشور برتر دنیا در زمینه تولید مس پالایش‌شده قرار خواهد گرفت.

توسعه شرکت مس ادامه دارد
احداث نیروگاه سیکل ترکیبی برای تولید برق به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات، توسعه ذوب سرچشمه، تغییر تکنولوژی ذوب از فرایند ریورب به فلش برای ایجاد ظرفیت سالانه ۲۸۰ هزار تن مس آندی حاصل از کنسانتره، راه‌اندازی سیستم انتقال گاز خروجی از کنورترها و احداث کارخانه پالایشگاه خاتون‌آباد ازجمله طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس در سال ۱۳۹۶ هستند که در گزارش مجموع عمومی شرکت مس به آن‌ها اشاره شد.
علاوه بر این، طرح احداث کارخانه‌های اسید کرمان، طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ درآلو، دره‌زار و چاه فیروزه، طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد، طرح تولید مس کاتدی سونگون، انتقال آب خلیج‌فارس، طرح تولید مس کاتدی سونگون، طرح جامع آب و برق و… ازجمله طرح‌های توسعه‌ای در دست اجرای شرکت مس هستند.
بر اساس این گزارش، میزان سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه شرکت تا پایان سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۷،۲۳۴میلیارد تومان بوده است و از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا اتمان پروژه‌ها به ۹،۶۵۷میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است که ۳،۱۵۷میلیارد تومان آن از منابع داخلی شرکت تأمین خواهد شد و ۶،۵۰۰میلیارد تومان آن از منابع بیرون از شرکت تأمین خواهد شد.

درباره : اخبار