کی بی اس آنلاین


دوشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۷

با تصمیم دولت مرکزی چین؛

اعطای سهمیه یارانه برای پروژه‌های انرژی خورشیدی متوقف خواهد شد

کی بی اس آنلاین آنلاین: درحالی‌که انرژی خورشیدی سهم بی‌بدیلی در افزایش تقاضا و مصرف مس در سال‌های اخیر در چین داشته است، اما به‌تازگی دولت مرکزی چین اعلام کرد که اعطای سهمیه یارانه برای پروژه‌های فتوولتائیک خورشیدی را متوقف خواهد کرد.

به گزارش «کی بی اس آنلاین آنلاین» به نقل از CRU، هدف از این کار تسریع خروج یارانه‌ها از پروژه‌های انرژی خورشیدی اعلام‌شده است. تجزیه‌وتحلیل‌ها نشان می‌دهد که آخرین اقدامات دولت چین باعث کاهش تقاضای حداقل ۱۰۰ هزار تنی مس در صنایع انرژی خورشیدی چین در سال ۲۰۱۸ خواهد شد و در طول چند سال آینده نیز اثر آن باقی خواهد ماند.
بر اساس این گزارش، از سال ۲۰۱۲، ارائه و تخصیص یارانه برای رشد سریع ظرفیت‌های انرژی موردنیاز بود و موجب شد که انرژی خورشیدی عنوان بیشترین سهم مصرف مس در تمام منابع تولید انرژی را به خود اختصاص دهد.
انرژی خورشیدی در چین، برای رشد تقاضای مس اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. برآوردها نشان می‌دهد که از بین تمامی منابع تولید انرژی، انرژی خورشیدی بیش‌ترین افزایش تقاضای مس را خواهد داشت. در سال ۲۰۱۳، انرژی خورشیدی جایگاه انرژی‌های حرارتی و بادی را به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس در میان منابع مختلف تولید انرژی تصاحب کرد. سهم تقاضای مس در بخش انرژی خورشیدی از حدود ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۲ به بیش از ۷۵ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است.
دو دلیل وجود دارد که موجب شده است بخش انرژی خورشیدی تبدیل به بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس در تمام بخش‌های انرژی شود. اولاً، نیروگاه‌های انرژی خورشیدی (PV خورشیدی) دارای بالاترین میانگین شدت مصرف مس در هر مگاوات انرژی تولیدشده در بین تمام منابع تولید انرژی پس از انرژی بادی دور از ساحل هستند. ثانیاً، در سال‌های اخیر نصب و تأسیس نیروگاه‌های خورشیدی بیش‌ترین رشد را در بین سایر منابع تولید انرژی چین داشته است. این نیروگاه‌ها یکی از فن‌آوری‌های تولید انرژی با بیشترین شدت مصرف مس هستند.
تخمین زده می‌شود در یک نیروگاه برق خورشیدی به‌طور متوسط در هر مگاوات ظرفیت نصب‌شده حدود ۵ تا ۷ تن مس مصرف می‌شود، درحالی‌که این رقم برای انرژی بادی در خشکی تقریباً ۲٫۵ تن، برای انرژی بادی دور از ساحل حدود ۷ تن و برای سایر منابع انرژی حدود ۰٫۹ تن است.
در یک سیستم فتوولتائیک، یکی از اجزایی که بیش‌ترین مصرف مس را دارد، سیم‌ها و کابل‌های مسی است که پانل‌های خورشیدی و سایر اجزای الکتریکی سیستم فتوولتائیک را، ازجمله مبدل‌های AC / DC و ترانسفورماتور، به یکدیگر متصل می‌کند. همچنین میزان قابل‌توجهی مس در مبدل‌ها، ترانسفورماتورها، سوئیچ‌ها، به شکل سیم‌پیچ وجود دارد.
کابل‌ها و سیم‌های مسی موردنیاز سیستم‌های تولید انرژی خورشیدی باید به اشعه ماوراءبنفش و شرایط سخت آب و هوایی مقاوم باشند. ضریب پایین مقاومت حرارتی سیم‌های مسی، آن‌ها را تبدیل به گزینه‌ای مناسب ازلحاظ پایداری و هزینه‌های تعمیر و نگهداری نسبت به سیم‌های آلومینیومی کرده است. درنتیجه، گرچه هزینه‌های راه‌اندازی سیستم‌های خورشیدی باسیم‌های مسی بالاتر از آلومینیومی است، اما سیم مسی انتخاب اصلی برای سیستم‌های خورشیدی در چین است.

بیشترین ظرفیت انرژی‌های جدید توسط انرژی خورشیدی ایجاد شده است
صرف‌نظر از شدت مصرف مس در نیروگاه‌های خورشیدی، حجم بالای ظرفیت‌های جدید انرژی خورشیدی که در سال‌های اخیر احداث شده است نیز به همان اندازه در افزایش تقاضای مس در صنعت انرژی تأثیرگذار است.
از سال ۲۰۱۲، صنعت خورشیدی افزایش سریع ظرفیت‌های جدید را تجربه کرده است. ظرفیت کل انرژی خورشیدی از ۶ گیگاوات در سال ۲۰۱۲ به ۱۳۰ گیگاوات در سال ۲۰۱۷ افزایش ‌یافته است. علاوه بر این، اگرچه انرژی خورشیدی در حال حاضر تنها حدود ۷ درصد از کل ظرفیت تولید انرژی در چین را تشکیل می‌دهد، اما بااین‌وجود ازنظر نصب و راه‌اندازی ظرفیت‌های جدید، انرژی خورشیدی در سال ۲۰۱۷ از انرژی حرارتی به‌عنوان عمده‌ترین انرژی تولیدی این کشور پیشی گرفته است؛ به‌طوری‌که ۵۳ گیگاوات از ۱۲۱ گیگاوات ظرفیت‌های جدید نصب‌شده به این فن‌آوری اختصاص داده ‌شده است.
شدت بالای مصرف مس و رشد فراوان در ظرفیت‌های جدید تولید، انرژی خورشیدی را ازنظر مصرف مس تبدیل به پرمصرف‌ترین بخش در بین انواع انرژی‌های این کشور کرده است. طی شش سال از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، بیش از ۷۵۰ هزار تن مس در ساخت ظرفیت‌های جدید انرژی خورشیدی مورداستفاده قرار گرفت.
این حجم معادل نیمی از کل مس مصرف‌شده در کل ظرفیت‌های جدید انرژی است. همچنین بخش انرژی خورشیدی بیش از ۳۰۰ هزار تن مس در سال ۲۰۱۷ مصرف کرده است که این حجم سه برابر مصرف مس درمجموع سایر منابع انرژی بوده است.

درباره : اخبار