کی بی اس آنلاین


برای کاهش وزن و افزایش سرعت متابولیسم ، لازم است تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. محدود کردن مصرف کالری روزانه می‌تواند به بهبود متابولیسم کمک کند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا نمونه‌هایی از بافت کبدی گروهی از موش‌ها را در ۶ ماهگی و سپس در ۱۸ ماهگی بررسی کردند. آنها به مدت ۶ ماه به گروه موش های پیرتر ۳۰ درصد کالری کمتری نسبت به معمول دادند سپس انرژی مصرفی سلول‌های هر دو گروه را مورد بررسی قرار دادند. گرچه سن بر ریتم روزانه کنترل متابولیسم (ساعت بیولوژیکی) اثر می‌گذارد و جریان انرژی در سلول‌های پیرتر کارآمدی کمتری نسبت به سلول‌های جوان‌تر دارد، اما نتایج این تحقیق حیرت‌انگیز بود.

موش‌هایی که غذاهای کم‌کالری خورده بودند انرژی بیشتری نسبت به موش‌هایی داشتند که رژیم غذایی معمول را دنبال می‌کردند. از این رو محدود کردن کالری موجب جوان‌سازی ساعت بیولوژیکی بدن می‌شود.

از طرف دیگر در مطالعه مقایسه‌ای که توسط موسسه بارسلونا انجام شده محققان دریافتند که کم کردن کالری عملکرد ریتمیک موش‌ها را جوان نگه می‌دارد. رژیم غذایی کم‌کالری از تاثیرگذاری پیری فیزیولوژیک پیشگیری می‌کند. جوان نگه داشتن سلول‌ها حائز اهمیت است زیرا در پایان این سلول‌ها تجدید شده و چرخه‌های شبانه‌روزی در بافت‌ها را حفظ می‌کنند. کم غذا خوردن از پیری بافت‌ها پیشگیری می‌کند و از برنامه‌ریزی مجدد فعالیت‌های روزانه سلول‌ها پیشگیری می‌کند.

اگر این یافته‌ها در مورد انسان‌ها نیز صادق باشد، برای کنترل روزانه سیستم متابولیک باید مصرف کالری خود را تا ۳۰ درصد کاهش دهید. بنابراین اگر به طور معمول روزانه ۱۸۰۰ کالری مصرف می‌کنید، کالری غذاهای خود را به ۱۲۶۰ کالری کاهش دهید تا شاهد کاهش وزن و بهبود متابولیسم باشید (نحوه سوزاندن کالری در طول روز).

برای این منظور لازم است رژیم‌های غذایی و کارهایی که برای متابولیسم مفید است را دنبال کنید.

درباره : اخبار