کی بی اس آنلاین


چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۷

داغ شدن بازار مس در کوره‌های ذوب چین

کی بی اس آنلاین آنلاین: مؤسسه CRU در جدیدترین گزارش خود دلایل وقوع کسری در بازار مس را برشمرده است. بنا به اعلام این مؤسسه راه‌اندازی واحدهای جدید ذوب در چین ازجمله مهم‌ترینِ این دلایل است. کسری در بازار مس، به افزایش قیمت فلز سرخ دامن می‌زند.

مؤسسه مطالعاتی CRU در گزارشی با عنوان «چشم‌انداز بازار کنسانتره مس» بیان کرده در سال‌های پیشِ رو حجم تولید جهانی مس معدنی به مقداری نخواهد بود که بتواند مانع از وقوع کسری عرضه در بازار کنسانتره مس شود. بنا به این گزارش به‌رغم محدودیت دسترسی به کنسانتره مس، ظرفیت‌های ذوب در چین به رشد خود ادامه می‌دهند و این باعث اعمال فشار بر تعرفه‌های ذوب و پالایش می‌شود.

بنا به پیش‌بینی‌ها طرح‌های Ningde شرکت چاینالکو (chinalco) و همچنین Chifeng Jinfeng شرکت مس یونان (Yunnan Copper) یکی از زیرمجموعه‌های چاینالکو در نیمه دوم سال جاری میلادی به بهره‌برداری می‌رسند. هر دو طرح، از جمله استراتژی‌های شرکت معدنی چاینالکو که در زمینه استخراج مس فعالیت دارد، برای گسترش سهم خود از بازار مس است. پروژه Ningde شامل یک واحد مختلط‌سازی کنسانتره است که بخش عمده‌ای از کنسانتره مورد نیاز خود را از معدن توروموکو (Toromocho) متعلق به شرکت چاینالکو واقع در کشور پرو تأمین می‌کند. از سوی دیگر پروژه واحد ذوب Chifeng Jinfeng، عمده نیاز خود به کنسانتره را از معادن مغولستان تأمین خواهد کرد. 

علاوه بر این در سال ۲۰۱۸ میلادی پنج طرح ذوب دیگر نیز در چین فعالیت خود را از سر خواهند گرفت. از واحدهای دیگر ذوب چین که به نظر می‌رسد امسال راه‌اندازی شود پروژه شرکت Jincheng Metallurgical واقع در لینگبائو است که مؤسسه تحقیقاتی CRU راه‌اندازی آن در سال ۲۰۱۸ را قطعی می‌داند؛ چراکه گفته می‌شود برخی از تجهیزات این واحد نصب شده و آماده بهره‌برداری است و از سوی دیگر تریدرها برای فروش کنسانتره مس به این شرکت در حال چانه‌زنی بر سر قیمت‌ها هستند. اگرچه شرکت Jincheng Metallurgical در کارنامه خود، سابقه موفق نشدن در تحویل به‌موقع چنین پروژه‌هایی را دارد.

به این ترتیب مؤسسه CRU پیش‌بینی می‌کند چین تا سال ۲۰۲۲، همچنان بزرگ‌ترین واردکننده کنسانتره مس باقی خواهد ماند. هر چند طی دوره ۲۰۱۹-۲۰۲۲ میلادی بر میزان عرضه داخلی کنسانتره در این کشور افزوده خواهد شد، اما میزان رشد این عرضه کندتر از میزان رشد تقاضا خواهد بود. زیرا کانسارهای مس در چین، از لحاظ اندازه کوچک هستند و عموماً محصولات جانبی به همراه دارند. این عوامل باعث بالا رفتن هزینه‌های عملیاتی تولید در واحدهای معدنی این کشور خواهد شد. علاوه بر آن، انتظار می‌رود واحدهای معدنی با نظارت‌های سخت‌گیرانه‌تر زیست‌محیطی در آینده مواجه باشند که می‌تواند در عملکرد آن‌ها تأثیر بگذارد. بنابراین باید منتظر ایجاد کسری کنسانتره مس و افزایش قیمت آن در سال‌های پیشِ رو باشیم. 

درباره : اخبار