کی بی اس آنلاین


دوشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۷

سلطان مس بازنشسته شد

کی بی اس آنلاین آنلاین: میلیاردر یونانی «آریستوتلیس میستاکیدیس»، مدیر بازرگانی بخش مس شرکت «گلنکور» بازنشسته شد. میستاکیدیس که یکی از سهام‌داران اصلی شرکت گلنکور هم هست، به «سلطان مس» در جهان معروف است.

گلنکور (Glencore) از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی دنیا، هفته گذشته اعلام کرد آریستوتلیس میستاکیدیس (Aristotelis Mistakidis) که برای سال‌ها مسئولیت بازرگانی بخش مس این شرکت را بر عهده داشت، بازنشسته شده است. 

میستاکیدیس یکی از بزرگ‌ترین بازرگانان حوزه کامودیتی‌هاست. این بازرگان ۵۶ساله بود که توانست گلنکور را به شهرت امروزش در حوزه مس برساند. «بلومبرگ» در گزارشی که پس از خبر استعفای میستاکیدیس نوشته، دلیل این بازنشستگی نابهنگام را تحقیقاتی اعلام کرده که وزارت دادگستری ایالات متحده امریکا درباره عملکرد گلنکور در جمهوری دموکراتیک کنگو به عمل آورده است. میستاکیدیس این روزها به‌خاطر عملکردش در معادنی در کنگو که مدیریت آن‌ها را برعهده داشته، تحت فشارهای قانونی بسیاری قرار گرفته است. 

با این حال گلنکور دین زیادی به میستاکیدیس دارد. این تحصیل‌کرده مدرسه اقتصاد لندن، در سال ۱۹۹۳ به شرکت Marc Rich & Co پیوست که اندکی پس از پیوستن میستاکیدیس به آن به گلنکور تغییر نام داد. میستاکیدیس که برای شش سال تجربه کار در شرکت چندملیتی کارگیل (Cargill) را داشت، در بخش روی، مس و سرب شرکت گلنکور شروع به فعالیت کرد و در سال ۲۰۰۰ به سمت مدیریت این بخش رسید. 

در سال ۲۰۱۱ که گلنکور به شرکت سهامی عام تبدیل شد، میستاکیدیس با خرید ۳درصد از سهام این شرکت به یکی از میلیونرهای معدنی تبدیل شد. او به جز گلنکور در شرکت‌های دیگری نظیر Mopani، Portovesme، Recylex، Katanga Mining، Xstrata و Xstrata سمت‌های مختلف مدیریتی دارد. 

برخی استعفای این مدیر گلنکور را که مسلط به پنج زبان زنده دنیاست، تهدیدی علیه این شرکت می‌دانند. با این حال گلنکور سود ۲٫۷میلیارد دلاری را برای سال ۲۰۱۸ خود پیش‌بینی کرده است. این در حالی است که گلنکور پیش از این گفته بود که سود امسال را ۲٫۲میلیارد دلار در نظر گرفته است.

ازسوی دیگر گلنکور امسال بیش از مس، نگران بازار نیکل است. گلنکور امیدوار است که هزینه‌های تولید مس در سال آینده میلادی افزایش چندانی نداشته باشد ولی چنین امیدواری‌ای درباره بازار نیکل بسیار خوش‌بینانه است زیرا هزینه تولید نیکل اخیراً تا دو برابر افزایش پیدا کرده است و به نظر می‌رسد زنگ‌های خطر برای این شرکت از هم‌اکنون به صدا درآمده‌اند. 

درباره : اخبار