کی بی اس آنلاین


به طور کلی پنج نوع پوست وجود دارد و شما قبل از استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی و یا گیاهی باید حتما نوع پوست خود را بشناسید.

پوست چرب

پوست و پوست چرب و صورت

پوست به دلیل فعالیت بیش از حدسلول‌های سازنده چربی طبیعی به وجود می‌آید. پوست چرب دارای خصوصیاتی چون براق بودن، جوش زدن و لک دار بودن است. پاک کردن و بخور دادن می‌تواند به کاهش این علایم کمک کند.

پوست خشک

پوست و پوست خشک و صورت

پوست خشک بدلیل کم کار بودن غدد چربی در ساخت چربی که می‌تواند پوست را به طور طبیعی نرم نگه دارد بوجود می‌آید. اغلب ارثی است اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سایر عوامل آسیب زای محیطی نیز می‌تواند عامل خشکی پوست باشد. با بالارفتن سن پوست خشک‌تر می‌گردد و به دلیل کند شدن متابولیسم جایگزینی سلول‌های مرده با سلول‌های جدید نیز به سختی صورت می‌گیرد. این نوع اغلب کشیده، زمخت، کدر و پوسته پوسته به نظر می‌رسد و معمولا در صورت خطوط و چروک‌های قابل مشاهده وجود دارد. ماساژ با روغن‌های طبیعی و گیاهی می‌تواند متابولیسم را تحریک کرده و از خشکی بکاهد.

پوست طبیعی

پوست و پوست طبیعی

در پوست طبیعی میزان چربی کاملا طبیعی است نه خشک است و نه چرب.

پوست حساس

پوست و پوست حساس

پوست حساس به شکل نامطلوبی در برابر بسیاری از عوامل شیمیایی و محیطی واکنش نشان می‌دهد. با مقایسه پوست یک نوزاد و پوستی که تنها چند سال از عمر آن می‌گذرد می‌توان دریافت که تمام آنها در ابتدا لطیف و حساس هستند اما با قرار گرفتن در برابر عوامل طبیعی آسیب زا چون نور خورشید، باد و سرما به مرور خشن‌تر خواهد شد.

پوست ترکیبی

پوست و پوست ترکیبی

پوست بسیاری از افراد، ترکیبی از چند نوع مختلف است بطور مثال برخی دارای پوست چرب در اطراف بینی، پیشانی و چانه هستند ، در حالی که باقی صورت آنها خشک است. در واقع این طرح شایع‌ترین شکل پوست ترکیبی است. اگر شما دارای چندین پوست در چهره‌ی خود هستید بهتر است از مواد مختلفی برای قسمت‌های مختلف چهره‌ی خود استفاده کنید.

شایع‌ترین مشکلات پوستی

حقایقی در مورد نور خورشید

تحقیقات نشان می‌دهد تخریب لایه‌ی ازون اتمسفر در سال‌های اخیر به مراتب بیشتر شده است به طوری که لایه ازون در ارتفاع ۱۰/۶ تا ۱۳/۷ مایل از زمین تقریبا نابود شده است. وجود چنین شکافی در لایه ازون در طی سه سال گذشته تغییراتی را در قدرت اشعه ماوراء بنفش خورشید به وجود آورده است و اکنون آن سوراخ لایه ازون معروف به شکل مربعی به ضلع ۷/۷ میلیون مایل در آمده است.

لایه ازون چیست؟ لایه ازون گازی است که از تمام موجودات زنده در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش نور خورشید محافظت می‌کند.

از این رو فقدان یا کاهش اندازه‌ی آن مستقیما بر سلامتی انسان به ویژه پوست او اثر خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین عوارض اشعه ماوراء بنفش بر انسان ، سرطان پوست و آب مروارید است. بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۰ در آکادمی در ماتولوژی آمریکا به انجام رسید. امروزه از هر ۱۰۰ آمریکایی یک نفر مبتلا به یکی از انواع سرطان های پوستی است.

امروزه همه ما ناچاریم از خود بیش از پیش در برابر نورخورشید محافظت نماییم. این توجه خاص فصل تابستان و یا هنگام مسافرت به کنار دریا نیست بلکه باید در تمامی فصول سال از ضد آفتاب استفاده نمود. البته این بدان معنا نخواهد بود که شما باید از نور آفتاب بترسید و هیچ وقت در برابر نور خورشید قرار نگیرید بلکه اگر از روش‌های محافظت در برابر نور خورشید آگاهی داشته باشید می‌توانید همچون گذشته از آفتاب لذت ببرید. برای پیشگیری از آب مروارید باید از عینک‌های آفتابی استفاده کرد که شیشه آن‌ها هم در برابر UVA و هم UVB محافظ چشم باشد. برای جلوگیری از ابتلا به سرطان و پیری زودرس نیز از کرم‌های ضدآفتابی استفاده کنید که پوست‌تان را در برابر اشعه‌های UVB و UVA محافظت کند و حتما دقت نمایید تا عیار محافظتی یا SPF آن بین ۱۵ تا ۳۰ باشد. به خاطر داشته باشید که از این کرم باید هر روز استفاده کنید. اگر تمام طول روز بیرون از خانه و در برابر نورخورشید هستید ناچارید هر چهار ساعت یکبار استفاده از کرم ضدآفتاب را تجدید نمایید.

درباره کرم ضدآفتاب چه می‌دانید؟

تقریبا ۹۰درصد از نشانه‌های چروک‌های زودرس در صورت بر اثر نور خورشید است زیرا اشعه ماوراءبنفش موجب می‌گردد کلاژن و الاستین موجود شکسته شده و قوام خود را از دست بدهد. اگر تا کنون به محافظت از پوست خود نپرداخته و دچار علائم پیری چون چین و چروک شده‌اید، ناامید نباشید. امروزه روش‌هایی وجود دارد که به کمک آنها می‌توانید تا حدود شصت درصد از صدمات ناشی از نور خورشید را کاهش دهید. شما حتی می‌توانید در صورت کشف سلول‌های سرطانی، رشد آنها را کم کرده و یا آنها را نابود سازید. بهترین راه برای بهبودی، پرهیز از نورخورشید حتی به مدت کوتاه است. شما باید هر روز خود را از نور خورشید محافظت کنید. این کار به دوصورت انجام می‌گیرد: فیزیکی و شیمیایی.

محافظ‌های فیزیکی با روش منعکس ساختن اشعه ماوراءبنفش از روی چهره شما کار می‌کنند. در حالی که محافظ‌های شیمیایی این اشعه را جذب می‌نمایند و بدین شکل نمی‌گذارند این اشعه زیان بار به شما برسد. استفاده از محافظ‌های فیزیکی این مزیت را دارد که می‌توانید مطمئن باشید اشعه ماوراءبنفش به هیچ وجه به شما نفوذ نخواهد کرد در صورتی که محافظ‌های شیمیایی مقدار کمی از اشعه ماوراءبنفش را از خود عبور می‌دهند. همچنین با استفاده از محافظ‌های فیزیکی دچار عوارض مواد شیمیایی نخواهید شد. دی اکسیدتیتانیوم ، اکسید روی و سایر اکسیدهای فلزی، همه از مواد طبیعی هستند که می‌توان از آنها به عنوان محافظ حتی در پوست‌های بسیار حساس نیز استفاده کرد بدون آنکه مشکلی برایتان بوجود آید. اما هنگام استفاده از محافظ‌ها حتما دقت کنید تا در فرمول آنها از مواد دیگر حساسیت زا چون الکل و پروپیلن گلیکول استفاده نشده باشد.

البته چون اغلب کرم پودرهای آرایشی حاوی اکسید آهن هستند از صورت شما تا حدی در برابر نور خورشید محافظت کنند اما اگر کرم پودر شما فاقد عیار محافظتی یا SPF باشد نخواهید دانست که این نوع کرم پودر تا چه حد در برابر نور خورشید مقاوم است همچنین می‌توان از کرم پودرهای غلیظ‌تر استفاده نمود تا پرتوهای بیشتری  از اشعه ماوراءبنفش را منعکس کند اما به دلیل وجود مواد شیمیایی در کرم پودر  انجام چنین کاری به صلاح نخواهد بود. البته امروزه می‌توان در بازار کرم پودرهای کاملا طبیعی نیز خریداری نمود. مشکل اصلی محصولات بهداشتی حاوی دی اکسید تیتانیوم این است که به پوست رنگ خفیف سفید یا خاکستری می‌دهد اما محصولات جدید حاوی اکسید روی هیچ رنگی به روی چهره باقی نخواهد گذاشت. محافظ‌های شیمیایی به اشکال مختلف در بازار موجودند. هنگام خریداری این نوع محافظ پوست دقت نمایید، علاوه بر این ضدآفتاب تمام اشعات مضر آفتاب را جذب می‌کند از نوعی باشد که با شما هماهنگی داشته باشد.

ضدآفتاب‌های حاوی آب یا سیلیکون معمولا برای تمامی پوست‌ها مناسب اند و روزانه به کار برده می‌شود. از ضدآفتاب‌های چرب تنها در صورتی استفاده کنید که پوست شما خشک باشد. اگر از ضد آفتاب برای رفتن به دریا یا استخر استفاده می‌کنید به ناچار باید ضدآفتاب شما از نوع ضد آب باشد.اما به دلیل وجود مواد شیمیایی در این نوع ضد آفتاب‌ها توصیه می‌کنیم هرچه سریع‌تر این کرم‌ها را با پاک کننده یا آب از سطح پوست بشویید.

اگر تمایل دارید رنگ پوست‌تان برنزه شود لطفا از روش‌های دیگری به جز قرار گرفتن بدون محافظ در برابر نور خورشید استفاده کنید. برای رسیدن به این منظور می‌توانید از محصولات برنزه کننده استفاده کنید. برنزه کننده‌ها به اشکال مختلف در بازار وجود دارد ژل و کرم و پودر با استفاده از این مواد می‌توانید چهره خود را برنزه نمایید اما لطفا هرچه سریع‌تر این مواد را از روی پوست خود پاک کنید.

برنزه شدن پوست به معنای فریاد کمک این عضو است و به هیچ عنوان پوست برنزه پوست سالمی نخواهد بود. در واقع برنزه شدن اولین قدم بسوی استحاله و تخریب پوست است. بخاطر داشته باشید که پوست وسیع‌ترین عضو بدن شماست و هزاران کارایی حیاتی در بدن به عهده دارد. پوست محافظ اندام داخلی بدن و تنظیم کننده دمای بدن است و فرستنده پیام‌های محیط پیرامون به مغز می‌باشد بنابراین در مراقبت از آن کوتاهی نکنید. زمانی که ضدآفتاب در اختیار ندارید حتما از کلاه سایبان دار استفاده کنید.

اشعه ماوراءبنفش همیشه در فضا هستند حتی زمانی که هوا ابری است. پس در چنین روزهایی نیز استفاده از ضدآفتاب را فراموش نکنید. اشعه UVA قادر است از شیشه نیز عبور کند این بدان معناست که هنگام رانندگی در ماشین نیز باید حتما از ضد آفتاب استفاده کرده باشید. برای مراقبت از پوست خود یک برنامه منظم داشته باشید. این برنامه باید شامل ماسک، پوسته برداری، پاک کننده و مرطوب کننده باشد. از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که حاوی اسید هیدروکسی آلفا، هیدرکسی بتا ویا آنزیم باشد و یا از کرم‌های آنتی اکسیدان شب یا روز استفاده کنید. در رژیم غذایی روزانه  خود حتما مواد آنتی اکسیدان را بگنجانید.

اگر دچار آفتاب سوختگی شدید بهترین روش درمان قرار دادن پوره‌ی آلوئه ورا به روی پوست است. ژل آلوئه ورا را از روی برگ گیاه برداشته و مستقیما بر روی محل آفتاب سوختگی قرار دهید.

منبع: برگرفته از کتاب (از پوست خود چه می‌دانید؟)

درباره : اخبار