کی بی اس آنلاین


جراحی سینه معمولا به منظور کوچک کردن سینه‌های بسیار بزرگ انجام می‌شود. همچنین جراحی زیبایی سینه هم برای خوش فرم کردن سینه‌ها طرفدار دارد. سینه‌های بزرگ علاوه بر مشکلاتی که از نظر جسمی برای فرد به وجود می‌آورد ممکن است مشکلات روحی و روانی هم در پی داشته باشد. به همین منظور خانم‌ها برای داشتن زیبایی و تناسب اندام در این مورد حاضر می‌شوند خود را به تیغ جراحان بسپارند. مشکلات جسمی متداول که ممکن است در صورت داشتن سینه‌های بزرگ‌تر از حد نرمال برای شخص به وجود آید شامل: ایجاد درد در شانه، گردن، پشت، عفونت مکرر در زیر و وسط سینه‌ها و همچنین مشکلات روحی مثل گوشه‌گیر شدن، عدم انجام فعالیت‌های اجتماعی و مشکلات مربوط به لباس پوشیدن است. علاوه بر بزرگی سینه برخی خانم‌ها هستند که برای رفع مشکل کوچکی بیش از اندازه سینه‌هایشان به پزشک جراح مراجعه می‌کنند که آن هم به نوبه خود علاوه بر روش بزرگ کردن سینه با تمرینات ورزشی با انجام روش‌های جراحی سینه مثل پروتز قابل انجام است. در این مقاله با انواع جراحی سینه و آنچه که باید درباره آن بدانید آشنا می‌شوید.

چرا جراحی سینه انجام می‌شود؟

امروزه برای اعضای مختلف بدن اعمال جراحی زیبایی انجام شود. در حقیقت از کشیدن ابرو گرفته تا انجام جراحی زیبایی شست پا در سیطره جراحی پلاستیک قرار دارد. اما برای خانم‌ها سینه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، سینه علاوه بر آنکه در تناسب اندام و تنه نقش کلیدی دارد مهم‌ترین سمبل زنانگی قابل مشاهده یک خانم نیز هست. در حقیقت به لحاظ روان شناختی سینه مظهر باروری و همچنین زیبایی یک زن شناخته می‌شود. به همین منظور برای زیبایی و تناسب سایز سینه با دیگر اعضای بدن جراحی زیبایی سینه انجام می‌شود. بزرگی سینه‌ها یکی از معضلاتی است که مراجعه کننده‌های بسیاری دارد. درواقع این نوع بزرگی که در نوجوانی رخ می‌دهد، معمولا همراه با چاقی نیست و علت آن، حساس بودن بافت سینه به هورمون‌های جنسی است. بزرگی سینه باعث خجالت، گوشه‌گیری کاهش اعتماد به نفس و کاهش فعالیت‌های اجتماعی ورزشی نوجوان می‌شود. به طور کلی، در افرادی که با شکایت بزرگی سینه مراجعه می‌کنند، تنها درمان مؤثر و بهترین درمان استفاده از جراحی سینه است و روش‌های درمانی و دارویی یا مؤثر نبوده یا به علت ایجاد عوارض مختلف توصیه نمی‌شوند.

خانم‌هایی که به کلینیک جراحی پلاستیک برای جراحی سینه مراجعه می‌کنند از دید جراح به یکی از چهار گروه زیر تعلق دارند:

 • آن‌هایی که سینه‌هایی کوچک ، متقارن و رشد نیافته دارند یا به دلیل حاملگی و شیردهی دچار افتادگی و یا کوچک شدن سینه شده‌اند.
 • خانم‌هایی که سینه‌های بزرگ و اغلب همراه با افتادگی دارند.
 • خانم‌هایی که از حجم و اندازه سینه خود راضی هستند ولی افتادگی سینه یا نوک سینه دارند.
 • خانم‌هایی که افتادگی شدید سینه دارند و در عین حال حجم سینه فعلی‌شان متناسب با اندامشان نیست و کوچکتر از حجم ایده‌آل است.

روش‌های جراحی سینه

لیپوساکشن: یکی از روش‌های کوچک کردن سینه‌ها می‌باشد که در این روش ابتدا مایع مناسب حاوی ماده بی‌حسی و منقبض کننده عروق به داخل سینه‌ها تزریق می‌شود و سپس با ایجاد سوراخ‌های دو تا سه میلی‌متری در جاهای مناسبی از پوست سینه با استفاده از کانولا چربی داخل سینه ساکشن شده و حجم سینه کوچکتر می‌شود اما این کار افتادگی سینه را اصلاح نمی‌کند. پس برای افرادی مناسب است که مقدار زیادی چربی در سینه دارند مثل زنان یائسه و افرادی که جای عمل روی سینه‌هایشان را نمی‌پذیرند و یا اصلاح افتادگی مد نظرشان نیست . همچنین با این روش قبل از عمل نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه حجمی از سینه را می‌توان کوچک کرد.

برش سینه: برای کوچک کردن سینه از برش‌های متعدد و متفاوتی استفاده می‌شود که هر چقدر سینه بزرگ‌تر ، افتاده‌تر و پوست اضافه بیشتری داشته باشد، باید برش وسیع‌تری هم داده شود. در سینه‌های خیلی بزرگ و افتاده که باید بافت زیادی برداشته شود نیاز به برش دور هاله و برش عمودی زیر هاله و برش افقی در چین زیر سینه می‌باشد. اگر سینه‌ای خیلی هم بزرگ نباشد ولی پوست اضافه زیادی داشته باشد باز هم از برش لنگری برای اصلاح کامل سینه استفاده می‌شود. نتیحه این عمل ایجاد سینه‌هایی کوچک‌تر ، سفت‌تر و بالا کشیده‌تر می‌باشد. بسته به روش جراحی برای نهایی شدن فرم سینه‌ها گاهی تا یک سال بایستی صبر کرد.

علاوه بر روش‌های جراحی سینه که برای کوچک کردن سینه متداول هستند برای افزایش حجم سینه‌هایی که بیش از حد نرمال کوچک هستند از روشی تحت عنوان ایمپلنت استفاده می‌شود.

جراحی سینه

دلیل افتادگی سینه‌ها

در اکثر زنان پس از زایمان و شیردهی ، افزایش سن و تغییرات وزن تغییراتی در ظاهر سینه‌هایشان ایجاد می‌شود. سینه‌ها شکل اولیه خودشان را از دست می‌دهند و سفتی‌شان کم شده و شروع به شل شدن می‌کنند و هاله و نوک سینه از جای اصلی‌شان که در برجسته‌ترین قسمت سینه است به سمت پایین جا به جا می‌شود. برای این افراد لازم است از پروتز کوچکتر استفاده شود و لیفت هم با حداقل کشیدن پوست انجام پذیرد. کلا این عمل جراحی برای بیماری مناسب است که توقعات واقعی داشته باشد ، از محدودیت‌های عمل آگاه باشد و در انجام دستورات بعد از عمل منظم و دقیق باشد و بتواند جراح را در هنگام بروز عوارض احتمالی همراهی کند.

درمان افتادگی سینه‌ها

به این عمل که با کشیدن پوست سینه همراه است ماستوئکسی می‌گویند. با این روش جراحی سینه، سینه‌های شل شده مجددا شکل گرفته و بالا می‌آیند بدون اینکه حجم کلی سینه تغییر کند. حتی به علت آنکه در این عمل پوست اضافه برداشته شده و بافت سینه به حالت فشرده در می‌آید سینه‌ها کوچک‌تر دیده می‌شوند.

مواردی در ارتباط با جراحی سینه برای درمان افتادگی سینه:

 • اگر سینه شل و حجم آن کم شده ولی شکل آن خوب و هاله و نوک سینه در جای مناسب قرار دارند فقط با گذاشتن پروتز مناسبی می‌توان نتیجه بسیار خوبی بدست آورد.
 • اگر فرد از سایز فعلی سینه‌اش راضی نیست و می‌خواهد که سینه بزرگ‌تری داشته باشد در این صورت عمل اصلاح افتادگی همزمان با گذاشتن پروتز باید انجام شود که هر چه افتادگی بیشتر باشد مقدار برش جراحی بیشتر خواهد بود.
 • اگر سینه شل و حجم آن کم شده و هاله و نوک سینه پایین‌تر از حد طبیعی واقع شده است چنانچه فرد از اندازه سینه خود راضی باشد در این صورت پوست اضافه برداشته شده و از بافت قسمت زیر سینه جهت برجسته و پر کردن قسمت بالای سینه استفاده می‌شود.
 • حاملگی مجدد ، تغییرات شدید وزن و افزایش سن ممکن است سبب شل شدن مجدد سینه‌ها شوند. توصیه می‌شود پس از جراحی بطور دائم سوتین استفاده شود.

نکاتی که بیماران در ارتباط با انجام جراحی سینه باید بدانند

 • سلامتی عمومی این افراد باید در حد قابل قبول و خوب باشد. عمل جراحی سینه برای فردی که مشکلات زمینه‌ای مانند قلبی ، ریوی ، کبدی ، کلیوی ، عصبی روانی و… دارد و این مشکلات بررسی و کنترل نشده‌اند می‌تواند خطرناک باشد.
 • در افراد بالای ۳۵ سال و در صورت وجود سابقه فامیلی یا شخصی در سن پایین‌تر بهتر است قبل از عمل ماموگرافی و یا سونوگرافی سینه انجام پذیرد.
 • قرص ضد بارداری در فاصله دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل سینه مشکل آفرین خواهد بود.
 • استعمال هر نوع دخانیات روی کیفیت زخم اثر منفی دارد.
 • در یک هفته اول بعد از عمل جراحی حرکات بازوها و تنه نباید شدید و ناگهانی باشد اما محدودیت حرکت وجود ندارد و شما می‌توانید راه بروید و کارهای روزمره را به آرامی انجام دهید.

دوباره بزرگ می‌شود

جراحی کوچک کردن سینه، یک کار آخر و عاقبتی نیست. یعنی شما نمی‌توانید یک بار این عمل را انجام دهید و تا آخر عمر از کوچک بودن سینه‌هایتان مطمئن باشید. اگر در سال‌های بعد از انجام این عمل، وزنتان بالا برود، طبیعی است که بار دیگر، سینه‌هایتان شروع به بزرگ شدن خواهند کرد. گذشته از این، صاحب فرزند شدن و افزایش سن هم می‌توانند بر اندازه سینه‌ها تاثیر بگذارند یا حتی زمینه را برای دوباره آویزان شدن آنها فراهم کنند.

بی‌حسی طبیعی است

بعد از انجام این جراحی، ممکن است تا چند ماه در ناحیه نوک پستان، احساس بی‌حسی کنید. نگران نباشید. بی‌حسی نوک پستان، یکی از عوارض کوتاه مدت جراحی کوچک کردن سینه است و نشان دهنده وجود مشکلی در این ناحیه نیست.

بیمه قبول نمی‌کند

از آنجا که این عمل، در رده جراحی‌های زیبایی قرار می‌گیرد، نمی‌توانید هزینه‌های انجام آن را از محل بیمه‌نامه درمان دریافت کنید. اما اگر بزرگ بودن سینه‌ها، به بدن شما آسیب زده باشد، برای مثال باعث درد‌های مزمن و شدید گردن شده باشد، می‌توانید درخواست تشکیل کمیته پزشکی را مطرح کنید و در صورتی که انجام این جراحی ضروری تشخیص داده شود، بخشی از هزینه‌های آن را از محل بیمه‌نامه درمان دریافت کنید.

اول وزن کم کنید بعد عمل کنید

اگر قصد کاهش وزن دارید، قبل از انجام جراحی این کار را انجام دهید. چراکه کاهش وزن بعد از این اقدام، ممکن است زمینه را برای افتادگی دوباره سینه‌هایتان فراهم کند.

شیردهی مختل می‌شود

آمارها حاکی از این است که ۵۰ درصد زنانی که این جراحی را انتخاب کرده‌اند، توانایی شیردادن به فرزندانشان در آینده را از دست داده‌اند. اگر قصد دارید صاحب فرزند شوید و البته فرزندتان را تا مدتی با شیر خود تغذیه کنید، بهتر است انجام جراحی را به بعد از زایمان و شیردهی موکول کنید.

در سن پایین عمل کنید

انجام این جراحی، محدودیت سنی ندارد؛ اما در سنین بالاتر، برخی از عوارض انجام این جراحی با شدت بیشتری سراغ بیماران می‌روند. ایجاد عفونت در زخم‌ها و تاخیر در ترمیم آنها، از جمله عوارضی است که گروه وسیعی از زنان بالای ۵۰ یا حتی ۴۰ سال، بعد از انجام جراحی کوچک کردن سینه، با آن درگیر می‌شوند.

بعد از جراحی سینه؛ برای سفر رفتن عجله نکنید

فکر سفر رفتن در هفته‌های بعد از جراحی را از سرتان بیرون کنید. گرچه بدن افراد مختلف، توانایی متفاوتی در ترمیم بافت و بازیابی نیرو دارد، اما آنچه مسلم است، این است که کوچک کردن پستان، عمل ساده‌ای نیست و در هفته اول بعد از انجام آن، نیاز به حضور یک همراه تمام وقت را خواهید داشت و در هفته‌های بعد توانایی انجام کارهای سنگین، ورزش کردن یا بغل کردن فرزندتان را نخواهید داشت. پس زیاد خوشبینانه برنامه‌ریزی نکنید و به بدنتان برای بهبود، به‌اندازه کافی فرصت دهید.

با پزشک صحبت کنید

در مورد انتظاری که از جراحی دارید، شفاف و بدون نگرانی با پزشکتان صحبت کنید. بگویید که می‌خواهید بعد از عمل، چه سایزی از سینه‌بند را استفاده کنید و انتخاب میزان کوچک شدن سینه‌ها را، به سلیقه پزشک واگذار نکنید. یادتان نرود که شما برای راضی شدن از وضعیت ظاهری‌تان این کار را انجام می‌دهید.

زخم‌هایی که بعد از جراحی سینه خوب نمی‌شوند

زخم روی سینه‌ها، تنها مشکلی نیست که زنان را نسبت به انجام این جراحی نگران می‌کند. درون سینه زنانی که جراحی کوچک کردن سینه را انجام می‌دهند، تا مدت‌ها زخم‌هایی وجود دارد و پزشکان نگران هستند که تا چند سال پس از انجام این جراحی، امکان انجام ماموگرافی برای این زنان وجود نداشته باشد و خطر ابتلا به سرطان سینه، به دلیل پرهیز از انجام ماموگرافی افزایش پیدا کند.

جراحی سینه را به بعد از بارداری واگذار کنید

اگر بزرگ بودن سینه‌ها اذیت‌تان می‌کند احتمالا بارداری آن را بدتر می‌کند و با تغییرات هورمونی و اضافه وزن بزرگتر می‌شود. اما اگر می‌دانید که ظرف ۶ ماه آینده قرار است باردار شوید بهتر است این جراحی را به تاخیر بیندازید. اگر سینه‌های بزرگ دارید بارداری آنها را بزرگتر خواهد کرد و همانطور که گفته شد در صورت جراحی پیش از بارداری شیردهی غیرممکن می‌شود.

اغلب زنان از جراحی سینه راضی هستند

با وجود همه عوارض و سختی‌های گفته شده، آمارها نشان می‌دهند حدود ۹۰ درصد زنان، از انجام این جراحی راضی هستند و معتقدند به افزایش اعتماد به نفس و پویایی اجتماعی آنها کمک کرده است. این زنان اغلب کوچک کردن سینه را به دیگران هم توصیه می‌کنند و معتقدند اگر به گذشته برگردند، بار دیگر سختی‌های رفتن به اتاق عمل را به جان می‌خرند.

به افراد زیر پیشنهاد می‌شود جراحی سینه را انجام ندهند:

 • اگر از فرم و شکل و اندازه سینه خود راضی هستید.
 • اگر به خاطر مشکلات روحی و یا خانوادگی می‌خواهید عمل کنید.
 • اگر به اصرار فرد دیگری (همسر ، دوست و…) می‌خواهید عمل کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کی بی اس آنلاین

درباره : اخبار