کی بی اس آنلاین


لباس، پیراهن یا ژاکت مناسب خود را پیدا کرده‌اید اما وقتی آن را می‌شویید، احساس می‌کنید بسیار تنگ و گشاد شده یا راحت به تن نمی‌رود. چه اتفاقی افتاده است؟

چرا لباس‌ها آب رفته و گشاد می‌شوند؟

حتی اگر تمام قواعد شستن لباس را رعایت کنید، باز هم ممکن است لباس شما گشاد شده و آب برود. جنس پارچه، بافت و نحوه تولید آن تعیین کننده آن هستند که لباس پس از شستشو چه شکلی پیدا می‌کند.

هر نوع جنس پارچه واکنش‌های متفاوتی نسبت به شستشو دارند. الیاف طبیعی (پشم، پنبه، بامبو) بیشتر از الیاف دست‌ساز (پلی‌استر، آکریلیک، نایلون) کش می‌آیند. پارچه‌هایی که حالت کششی خود را از دست داده‌اند، بیشتر از لباس‌های تنگ، کش می‌آیند. گاهی نیز لباس‌هایی که حالت کشسانی خود را از دست داده‌اند در معرض آب، گرما و فشرده شدن تنگ و کوچک می‌شوند.

اما شما می‌توانید مانع از آب رفتن یا کش آمدن لباس شوید. اما با وجود پیروی از برخی تکنیک‌ها برخی انواع لباس‌ها به مرور و با شستشوی زیاد ممکن است آب رفته یا گشاد شوند بنابراین ممکن است پس از هر بار شستشو کمی لباس تعییر کند.

برای پیشگیری از آب رفتن یا گشاد شدن لباس‌ها چه باید کرد؟

  • پیش از خریدن لباس، لیبل آن را خوب بخوانید. برای الیاف طبیعی به دنبال لغت ” preshrunk” باشید. بسیاری از کارخانه‌هایی که لباس‌های ارزان قیمت تولید می‌کنند، به منظور صرفه‌جویی در استفاده از پارچه، در برخی قسمت‌های لباس به جای پارچه از کش استفاده می‌کنند. الیافی که پیش از دوخته شدن پارچه شسته شده‌اند، کمتر احتمال دارد در طول استفاده آب بروند.
  • لیبل لباس را مطالعه کنید تا بفهمید روش نگهداری از لباس چگونه است. آیا در راهنما گفته شده لباس با دست شسته شود یا خشکشویی شود؟ دمای آب، نوع چرخش ماشین و چرخش خشک‌کن را مطالعه کنید.
  • گرچه استفاده از آب سرد از آب رفتن لباس پیشگیری نمی‌کند، اما استفاده از آب سرد یا گرم در طول شستشو کمتر از آب داغ به لباس آسیب می‌زند.
  • چرخش آرام ماشین لباسشویی یا شستشو با دست کمتر به لباس آسیب می‌زند تا دور تند ماشین و حرکت و تلاطم زیاد ماشین لباسشویی برای خارج کردن آب اضافی.
  • ماشین‌های لباسشویی با درب از بالا یا جلو که همزن میانی ندارند، کمتر به لباس آسیب می‌زنند و کمتر موجب آب رفتن لباس می‌شوند نسبت به ماشین‌های لباسشویی استاندارد با درب از بالا.
  • قرار دادن لباس‌ها در فضای باز برای خشک شدن روش مناسبی است و از آب رفتن لباس پیشگیری می‌کند. برای لباس‌هایی که حالت کشسانی و بافت خود را از دست داده‌اند، خشک کردن روی سطح صاف مانع از کش آمدن می‌شود (نکاتی درباره خشک کردن لباس‌ها روی بند).
  • اگر نمی‌توانید لباس را در فضای باز خشک کنید، خشک‌کن با حرارت کم تنظیم کنید و لباس‌ها را در حالی که کمی خیس است بردارید و بگذارید در هوای آزاد کامل خشک شوند. گرمای زیاد برای لباس مضر است.
  • پوشیدن یک لباس به دفعات زیاد به کش آمدن زیاد منجر می‌شود. شستن مرتب لباس مانع از کش آمدن زیاد می‌شود.
تنگ و گشاد شدن لباس و ماشین لباسشویی
چرخش آرام ماشین لباسشویی یا شستشو با دست کمتر به لباس آسیب می‌زند

چطور لباس را تنگ یا گشاد کنیم تا اندازه‌مان شود؟

ممکن است لباسی خریده باشید که برایتان بزرگ است و بخواهید کمی تنگش کنید تا اندازه‌تان شود. برای تنگ کردن یا آب رفتن لباس این کارها را انجام دهید: از آب داغ استفاده کنید، چرخش زیاد ماشین لباسشویی و چرخش داغ خشک‌کن.

اخطار: نمی‌توان پیش‌بینی کرد چقدر و در چه جهتی لباس آب می‌رود. اگر لباس بسیار خوبی تهیه کرده‌اید و برایتان بزرگ است، آن را به خیاط بسپرید تا برایتان کوچک کند.

این اخطار درباره لباس‌های تنگی که می‌خواهید کش بیایند نیز صدق می‌کند. بسیاری از لباس‌ها تاب کشش زیاد ندارند و ممکن است از بین بروند یا الیاف آن خراب شود. در این مورد نیز لباس را به خیاط بسپارید.

آیا می‌توان لباسی که آب رفته را ترمیم کرد؟

برای لباس‌های پشمی، شستن مجدد و شکل دادن به آن می‌تواند مشکل را حل کند.

برای لباس‌های بافته یا کتان، استفاده از اتوی داغ الیاف آن را صاف می‌کند و کمک می‌کند قسمت‌هایی که تنگ شده مانند آستین‌ها فضای بیشتری پیدا کنند.

درباره : اخبار