کی بی اس آنلاین


شاید فکر کنید تمرین با وسایل ورزشی داخل باشگاه، ایمن‌ترین سبک ورزش در دنیا است و دیگر هیچ خطری شما را تهدید نخواهد کرد، اما لازم است که با این حقیقت روبه‌رو شوید، بسیاری از آسیب‌های ورزشی در حین استفاده از وسایل ورزشی داخل باشگاه‌ها اتفاق می‌افتد. بعضی از دستگاه‌های متداول باشگاهی، سالیانه عده زیادی را روانه بیمارستان کرده و گاهی اوقات حتی منجر به فوت افراد می‌شود! در نتیجه بهتر است با علم و آگاهی کامل از وسایل ورزشی استفاده کنید.

خطرناک‌ترین وسیله ورزشی باشگاه‌ها

طبق گزارشات و آمارهای به‌دست آمده از سراسر جهان، دستگاه تردمیل یکی از پُرآسیب‌ترین دستگاه‌های دنیاست! احتمالاً حسابی جا خورده‌اید، زیرا با خودتان فکر می‌کردید، ایمن‌ترین دستگاه باید همین تردمیل باشد و همیشه از آن به‌عنوان بهترین دستگاه ورزشی یاد می‌کرده‌اید. بله، باید به شما بگوییم که تصورتان اشتباه بوده و دویدن‌هایتان روی این دستگاه، بدون آگاهیِ کامل، بازی با دم شیر بوده است! اما نگران نباشید، این آسیب‌ها تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که شما آگاهیِ کامل در مورد این دستگاه نداشته باشید و به اشتباه روی آن تمرین کنید.

آسیب‌های ناشی از تردمیل

خب، حالا که فهمیدیم با دستگاهی سر و کار داریم که شوخی‌بردار نیست، بهتر است با آسیب‌های احتمالی که ممکن است با تردمیل پیش بیاید نیز آشنا شویم. قطعاً این بهترین راه برای جلوگیری از بروز این حوادث است.

آسیب‌های ناحیه پا و مچ

بیشترین آسیب گزارش‌شده: نیام کف پایی یا فاشیای پلانتار (Plantar fascia)

بیشتر گزارش مربوط به آسیب‌دیدگی با تردمیل، مربوط به ناحیه پا و مچ پا می‌شود؛ زیرا در حین قدم‌زدن و دویدن روی این دستگاه، معمولاً پایتان را روی تردمیل می‌کوبید. اینجاست که نوع تردمیلِ خریداری شده اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند؛ زیرا تردمیل‌های امروزی و پیشرفته، از تسمه نقاله‌هایی بر روی تردمیل استفاده می‌کنند که فشار وارد شده از پا به تردمیل را دفع می‌کند. در نتیجه اگر تردمیل شما قدیمی است و از سمساری آن را خریداری کرده‌اید، بهتر است تجدید نظر کرده و با پرداخت هزینه بیشتر، هزینه‌های درمانیِ خود را کاهش دهید.

آسیب‌دیدگی لگن

به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده که بعد از دویدن روی تردمیل، احساس درد خفیفی در ناحیه لگن داشته باشید. علت این مشکل تنظیم‌ کردنِ تردمیل روی شیب زیاد است که به ناحیه لگن فشار آورده و در طولانی‌ مدت به لگن آسیب خواهد رساند. اگر می‌خواهید با شیب تردمیل کار کنید، بهتر است خیالتان از نحوه قدم برداشتن و پرونیشن پا راحت باشد.

افتادن از روی تردمیل

قطعاً شما هم تصاویر خنده‌دار افتادن دیگران حین استفاده از تردمیل را دیده‌اید که در شبکه‌های اجتماعی دست به‌دست می‌شود، اما همین افتادن‌های به ظاهر ساده و خنده‌دار می‌تواند، آسیب‌های جدی یا حتی مرگ به دنبال داشته باشد. بله، درست متوجه شدید. در حالی‌که بسیاری از آسیب‌ها مربوط به استفاده ناصحیح و بیش‌ازحد از تردمیل است.

خیلی اوقات، افتادن از تردمیل هم نقش به‌سزایی دارد. شاید باورتان نشود، ولی طبق آمار به‌دست آمده از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱، ۳۰ مورد فوتی در آمریکا در اثر استفاده اشتباه از تردمیل گزارش شده است. آسیب‌دیدگی‌های ناشی از افتادن نیز ۲۴,۴۰۰ مورد در یک سال بوده که این تعداد آسیب‌دیدگی جای تأمل دارد. به‌طور کلی دو سوم آسیب‌دیدگی‌های ورزشی، مختص استفاده از تردمیل است.

مشکلات قلبی

در کنار استفاده از هر دستگاه هوازی، احتمال آسیب‌دیدگی و مشکلات قلبی نیز وجود دارد، اما این مورد برای تردمیل بیشتر اتفاق افتاده است. اگر بخواهید با تردمیل، بیش‌ازحد به قلبتان فشار بیاورید و حد و مرزهای قبلی را به یک‌باره و بدون گرم‌کردنِ بدن بشکنید، بدون شک در معرض آسیب جدی خواهید بود. گاهی اوقات ورزشکاران در حین استفاده از تردمیل دچار ایست و حمله قلبی می‌شوند که بدون شک این مشکل ناشی از در نظر نگرفتن آمادگیِ بدنی و گرم‌نکردن پیش از تمرین است.

هرآنچه که باید درباره تردمیل و دوچرخه بدانید.

وسایل ورزشی و افتادن از تردمیل
در وقت ورزش مراقب سلامتی خود باشید

چگونه از آسیب‌دیدگی تردمیل در امان بمانیم؟

لباس و کفش‌های مناسب

یکی از نکات بسیار مهم برای جلوگیری از آسیب، پوشیدن لباس و کفش مناسب است. باید کفش پیاده‌روی و لباس مناسب ورزشی بپوشید؛ با این کار احتمال آسیب‌دیدگیِ مچ پا یا زمین خوردن را به حداقل خواهید رساند.

بند کفش‌تان‌ را محکم ببندید

خیلی از تردمیل‌‌ دوستانِ بی‌حوصله هنگام استفاده از این دستگاه، بند کفش‌شان را نمی‌بندند، که این کار بسیار خطرناک است. یک لحظه با خودتان تصور کنید که بند کفشتان زیر کفش برود و از روی تردمیل سُر بخورید و سرتان به لبه تردمیل بخورد! بستن بند کفش کار چندان وقت‌گیری نیست و بدون شک ارزشش را دارد.

روی تردمیل روشن نروید

یکی دیگر از دلایل آسیب‌دیدگیِ ورزشکارانی که از تردمیل استفاده‌ می‌کنند، روشن‌بودنِ تردمیل است. ابتدا باید روی تسمه نقاله تردمیل بروید، سپس آن را روشن کنید. بعضی از افراد ابتدا سرعت تردمیل را زیاد می‌کنند و سپس روی آن می‌دوند که این کار، بسیار خطرناک است. توصیه می‌شود که از گیره تردمیل استفاده کنید.

با تلفن بازی نکنید

طبق گزارشات اورژانس، بسیاری از افراد در حین جستجو برای پیدا کردن آهنگ مورد علاقه‌شان روی تردمیل دچار مشکل و آسیب شده‌اند. سعی کنید اصلاً گوشی‌تان را روی تردمیل نبرید.

همیشه از دستگیره‌ها استفاده نکنید

اگر می‌خواهید با شدت بالا تمرین کنید، حواستان باشد که در حین تمرین و دویدن با سرعت زیاد، به صورت ناگهانی دستتان را به میله‌های کنار تردمیل نگیرید، چون با این سرعت، احتمال آسیب‌دیدگی‌تان زیاد است.

قبل از تمرین بدنتان را گرم کنید

برای پیشگیری از آسیب، قبل از تمرین بدنتان را گرم کنید و سپس روی تردمیل بروید. حرکات کششی نیز احتمال آسیب‌دیدگی‌تان را به حداقل خواهد رساند.

تلویزیون را جلوی تردمیل نصب نکنید

یکی دیگر از اشتباهات ورزشی روی تردمیل، تماشای تلویزیون در حین ورزش است. این کار باعث حواس پرتی و افتادن شما خواهد شد.

منبع: فیتامین

درباره : اخبار

یکی از دغدغه‌های خانم‌ها این است که مواد غذایی گوناگون را در چه ظروفی نگهداری کنند تا دیرتر خراب شوند و مدت طولانی‌تری کیفیت خود را حفظ کنند؛ مثلاً چه ظرفی مناسب نگهداری سبزی‌هایی مانند خیار است تا لیز نشود یا انواع شیرینی یا ترشی‌ها را در چه ظروفی باید گذاشت تا طعم و بویشان تغییر نکند؟

چقدر مهم است که مواد غذایی را در ظروف مناسب نگهداری کنیم؟

در قدیم که هنوز سیستم‌های سرمایشی وجود نداشت، مردم از روش‌های قورمه کردن، نمک زدن و خشک کردن برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌کردند. امروزه نیز با وجود روش‌های سرمایشی، بسته‌بندی مواد غذایی هنوز از مهم‌ترین روش‌های نگهداری محسوب می‌شود. بسته‌بندی و نگهداری نادرست غذا، باعث ضایع شدن تمام زحماتی می‌شود که برای تهیه آن کشیده شده است. بسته‌بندی مناسب ماده غذایی آن را در مقابل عوامل شیمیایی، فیزیکی و میکروبی محافظت می‌کند.

بسیاری از خانم‌ها برای نگهداری مواد غذایی از ظروف پلاستیکی استفاده می‌کنند. این کار درست است؟
ظروف پلاستیکی، سبک، متنوع و ارزان هستند اما برای نگهداری انواع مختلف مواد غذایی توصیه نمی‌شوند. برخی از عوامل مهم؛ نوع پلاستیک، ماده غذایی، حرارت و میزان رطوبت، چربی، اسیدیته و سایر ویژگی‌های شیمیایی هستند. متأسفانه برخی افراد ویژگی‌های همه مواد پلاستیکی را یکسان تصور می‌کنند و به اختلاف‌های مهم و اساسی مواد مختلف پلاستیکی در نگهداری خوراکی‌ها، بی‌توجهند.

از کجا بفهمیم چه ظرف پلاستیکی‌ای برای ماده غذایی ما مناسب است؟

این مسئله‌ای نیست که مصرف‌کننده بتواند متوجه آن شود. اصطلاح «پلاستیک» گروه بزرگی از مواد پلیمری مختلف را پوشش می‌دهد و شامل پلی‌اولفین‌ها، عمدتاً پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن (pp)، پلی‌وینیل کلراید (PVC)، پلی‌استایرن (PS)، پلی‌اتیلن ترفتالات (PET)، پلی‌آمید (PA) و پلی‌کربنات (PC) هستند.
ظروف پلی‌استایرن یا PS برای بسته‌بندی یا نگهداری مواد غذایی توصیه نمی‌شوند. این ظروف نسبت به بخار آب، گاز، بو و نور نفوذپذیر هستند، ضمناً هنگامی که مواد غذایی داغ یا چرب در این ظروف ریخته می‌شوند، منومرهای سرطان‌زا از ظروف داخل مواد غذایی مهاجرت و سلامت مصرف‌کننده را تهدید می‌کند بنابراین توصیه می‌شود برای مواد غذایی گرم از ظروف پلی‌پروپیلن (PP) استفاده شود.

ظروف PET یا پلی‌اتیلن ترفتالات نیز نسبت به نور، نفوذپذیر است و متداول‌ترین مصرف آن برای بطری‌های نوشابه و آب آشامیدنی است. البته این بطری‌ها یک‌بار مصرف هستند و باید از پرکردن مجدد آن‌ها در منزل خودداری کرد. همچنین این بطری‌ها را نباید به مدت طولانی در محیط سرد فریزر یا گرم مانند فضای داخل اتومبیل در فصل تابستان نگهداری و محتویات آن‌ها را مصرف کرد زیرا مواد شیمیایی از ظرف به داخل محتویات بطری وارد شده است. می‌توان گفت مناسب‌ترین ظروف پلاستیکی برای نگهداری مواد غذایی، ظروف PE پلی‌اتیلن و PP پلی‌پروپیلن هستند اما از آنجا که یک خانم خانه‌دار نمی‌تواند متوجه شود ظرف پلاستیکی‌اش از چه نوعی است، بهتر است از ظروف پیرکس استفاده کند.

بهداشت صحیح و سالم ماندن مواد غذائی، از عوامل مهم در نگهداری مواد غذائی می‌باشند. از طرفی استفاده از مواد غذائی با کیفیت و مرغوب و نگهداری آن در درجه حرارت مناسب و توجه به مدت زمان نگهداری هر نوع ماده‌ی غذائی (تاریخ تولید و انقضای آن)، در سالم ماندن مواد غذائی مؤثر خواهد بود.

چگونگی بهداشت مواد غذائی

تمام سطوح آشپزخانه، ابزار و وسایل و دیگر تجهیزات موجود در آشپزخانه، باید کاملاً تمیز باشند. دستمال، حوله و دستگیره‌ها، باید کاملاً تمیز باشند و دست‌ها را مرتب شست، به‌ویژه زمانی که با انواع گوشت و ماهی سر و کار دارید. داخل یخچال باید کاملاً تمیز باشد و از درجه‌ی سرمایش مناسب برخوردار باشد (۴۰ سانتی‌گراد یاo 40 فارنهایت). برای نابود کردن میکروب‌هائی که مواد غذائی را فاسد می‌کنند، باید انواع بطری‌ها، شیشه‌های (مخصوص مربا و مارمالاد) و درپوش آن‌ها را استریل کرد. اگر مواد غذائی را بناست مدتی نگهداری کنید، باید آن را به درستی بسته‌بندی کنید و مرتب آن‌ها را کنترل نمائید و قبل از پایان تاریخ انقضا، آن‌ها را مصرف کنید. اگر بوی نامطبوع و یا علائمی ناشی از فاسد شدن مواد غذائی مشاهده کردید، از مصرف آن‌ها خودداری کنید.

مارمالاد و شیشه مربا

فر (تاون)

شیشه‌ها و بطری‌ها و درپوش‌های آن‌ها را به خوبی با آب داغ بشوئید و خشک کنید. سپس به مدت ۱۵ دقیقه، با درجه‌ی حرارت ۱۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد و یا ۲۷۵درجه‌ی فارنهایت در فر (تاون) قرار دهید.

ماشین ظرفشوئی

انواع شیشه‌ها، بطری‌ها و درپوش آن‌ها را، با داغ‌ترین آب ماشین ظرفشویی شستشو دهید.

مایکروویو

این روش، برای بطری‌ها و شیشه‌هایی که دارای درپوش پیچی است، مناسب می‌باشد و برای شیشه‌ها و یا بطری‌هایی که درِ قفلی دارند، مناسب نمی‌باشد. در هر یک از بطری‌ها یا شیشه‌های مورد نظر، ۴ قاشق سوپ‌خوری آب بریزید. بعد آن‌ها را به مدت ۲ دقیقه در مایکروویو قرار دهید. سپس آن‌ها را بیرون آورید و آبکشی کنید و با دستمال کاغذی، خشک نمائید.

با آموزش طراحی شیشه مربا آشنا شوید.

قرار دادن در آب جوش

ظرف بزرگی را پر از آب کنید و انواع بطری‌ها، شیشه‌ها و درپوش آن ها را درون آب بگذارید و به آرامی آب را به جوش آورید. پس از به جوش آمدن آب، حرارت را خاموش کنید و بدین ترتیب، ظرف‌ها استریل می‌شوند. برای ضد عفونی و استریل کردن انواع پارچه‌ها یا دستمال‌هایی که در آشپزخانه استفاده می‌شود و حلقه‌های دور بطری‌ها، آن‌ها را درون ظرف جاداری بریزید و بر روی آن‌ها آب جوش بریزید تا بدین روش استریل شوند.

فرآیند حرارت دادن

برای نگهداری طولانی مدت و جلوگیری از فاسد شدن مواد غذائی، باید بطری‌های حاوی انواع مربا، مارمالاد یا سس را که در منزل تهیه کرده‌اید حرارت دهید و این کار را می‌توان از طریق قرار دادن، ظروف در آب جوش انجام داد. حرارت دادن سبب می‌شود هوای باقیمانده در ظروف مخصوص مارمالاد و مربا، از آن خارج شود و درپوش شیشه‌ها محکم‌تر گردد و به شکل وکیوم شده درآیند.

درپوش شیشه‌ها را بگذارید. در مورد شیشه‌هایی که دارای درپوش پیچی و نوار لاستیکی می‌باشند، بهتر است نوار لاستیکی را عوض کنید و از نوار نو به جای آن استفاده کنید. در مورد شیشه‌هایی که دارای در لولائی و قفل فلزی می‌باشند، پس از آن‌که نوار لاستیکی را دور درپوش گذاشتید، قفل را به حالت آزاد قرار دهید (اگر درون فر می‌گذارید) و اگر بطری‌ها را درون آب‌جوش قرار می‌دهید، قفل را به حالت محکم و فشرده ببندید. برخی از شیشه‌ها دارای درپوش پلاستیکی و پیچی می‌باشند. اگر درون فر (تاون) قرار می‌دهید، بهتر است نوار لاستیکی درپوش را جدا کنید، سپس آن را درون فر (تاون) بگذارید.

اگر از روش قرار دادن بطری‌ها و شیشه‌ها درون فر(تاون) استفاده می‌کنید، کف سینی در طبقه‌ی وسط فر (تاون) قرار دهید و دمای فر (تاون) را به ۱۵۰ درجه‌ی سانتیگراد یا ۳۰۰درجه‌ی فارنهایت برسانید و به مدت ۱۵ دقیقه، آن‌ها را درفر (تاون) بگذارید. آن‌گاه شیشه‌ها را از درون فر (تاون) بیرون بیاورید و درپوش‌های آن‌ها را بلافاصله محکم ببندید.

اگر از روش قراردادن شیشه‌ها و بطری‌ها درون ظرف آب جوش استفاده می‌کنید، ابتدا شیشه‌ها را درون پارچه‌ی حوله‌ای بپیچید. سپس آن‌ها را درون قابلمه‌ی استیل که پر از آب گرم کرده‌اید قرار دهید. شیشه‌ها نباید با یکدیگر در تماس باشند و میزان آب باید به حدی باشد که کاملاً روی بطری‌ها را بپوشاند (۵/۲ سانتی‌متر هم بالاتر). حالا در قابلمه را بگذارید و به تدریج درجه‌ی حرارت را زیاد کنید تا آب به جوش آید و به مدت زمان لازمه در آب جوش شناور باشند. سپس شیشه‌ها را از درون آب جوش بیرون بیاورید و درپوش آن‌ها را محکم سازید و یا اگر قفلی می‌باشند، قفل آن‌ها را فوراً ببندید.

برای اینکه از وکیوم شدن درپوش شیشه‌ها و یا بطری‌ها پس از حرارت دادن مطمئن شوید، باید پس از گذشت ۲۴ ساعت از حرارت دادن شیشه‌ها و بستن در آن‌ها، به آرامی قفل درپوش‌های قفلی را باز کنید و یا در شیشه‌های دارای درپوش لاستیکی و پیچی (۲ تکه) درپوش پیچی را بردارید و با استفاده از نوک ناخن و انگشتان خود، بکوشید درپوش را بردارید. اگر درپوش درجای خود محکم بود و جابه‌جا نشد، مطمئن باشید که به خوبی وکیوم شده است، اما اگر به راحتی جابه‌جا شد، به خوبی وکیوم نشده است. پس از اتمام فرآیند حرارت دادن، شیشه‌ها و بطری‌ها را درون یخچال نگه‌ دارید و محتویات آن را ظرف مدت دو هفته مصرف کنید.

مارمالاد و مربا

وکیوم کردن

برای جلوگیری از آلوده شدن دوباره‌ی مواد غذائی درون شیشه‌ها یا بطری‌ها در طولانی مدت، باید هوای داخل ظرف را کاملاً خارج کرد و این امر، با وکیوم کردن امکان پذیر می‌باشد. استفاده از روش‌های حرارت دادن و کنسرو کردن، از روش‌های معمول برای وکیوم کردن ظروف می‌باشد. زمانی که شیشه‌ها و بطری‌ها حرارت داده می‌شوند، هوای درون ظروف بر اثر حرارت از ظرف‌ها خارج می‌شود. برای وکیوم کردن مواد غذایی، آن‌ها را درون پوشش پلاستیکی ضخیم بریزید. آن‌گاه با استفاده از دستگاه وکیوم، هوای درون پوشش پلاستیکی را خارج سازید. بسته‌بندی‌های وکیوم شده، عمر نگهداری مواد غذائی وکیوم شده را افزایش می‌دهند. زیرا روشی مطمئن و مؤثر است و مواد غذائی وکیوم شده در فریزر عمر طولانی‌تری دارند.

جلوگیری از ورود هوا به درون شیشه‌ها و بطری‌ها (خارج کردن هوا)

یکی از روش‌های ساده و در عین حال مؤثر برای جلوگیری از ورود و رشد میکرو‌ارگانیزم‌های هوازی به درون مواد غذائی داخل شیشه‌ها و بطری‌ها، استفاده از یک لایه پوشش روغن و یا چربی بر روی مواد غذائی درون بطری می‌باشد. در این روش، پوشش روغن از رشد باکتری‌های هوازی که برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارند جلوگیری می‌کند. از این شیوه، در زمان‌های قدیم برای حفظ و نگهداری گوشت پخته و مواد غذایی دارای آب نمک مانند زیتون و انواع پنیر، استفاده می‌کردند. اما امروزه روش‌های نوین جایگزین این روش شده است، ولی با این حال، هنوز یکی از روش‌های مطمئن و خانگی می‌باشد. مواد غذائی که با این روش (استفاده از روغن و یا چربی) نگهداری می‌شوند، حتماً باید همیشه در یخچال نگهداری شوند.

جمع‌آوری و تنظیم: کی بی اس آنلاین

درباره : اخبار

نقش تغذیه در ابتلا به بیماری‌های مختلف و مخصوصاً بیماری‌های مزمنی مانند دیابت، چربی خون، پوکی استخوان و البته انواع سرطان‌ها و شیمی درمانی که امروزه درصد قابل‌توجهی از جامعه ما را نیز درگیر کرده‌اند بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ اما خوشبختانه تغذیه و رژیم غذایی مصرفی ما در بهبود این بیماری‌ها و خلاصی از آن‌ها هم به کمک ما می‌آیند و ما فقط باید بدانیم که چگونه از آن کمک بگیریم.

درمان با روش شیمی درمانی تأثیرات جدی و قابل‌توجهی را بر دستگاه گوارش خواهد داشت. عوارضی مانند اسهال، استفراغ، نفخ و یبوست از جمله ناراحت‌کننده‌ترین عوارض شیمی‌درمانی‌اند و نتیجه همه‌ آن‌ها چیزی نیست جز بی‌اشتهایی، لاغری و در نتیجه تهدید سلامتی؛ اما خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌تواند این عوارض ها را به حداقل رساند.

با تغذیه مناسب برای بیماران مبتلا به میگرن آشنا شوید.

حجم‌های کوچک غذا

ما خیلی جاها از اهمیت مصرف غذاها در حجم‌های کوچک به شما گفته‌ایم؛ اما به جرات می‌توان گفت که ارزشمندترین و مهم‌ترین اهمیت آن در دوران شیمی درمانی است. حجم‌های غذایی باید کوچک ولی در دفعات مکرر باشد. گوشت‌ها، سبزیجات پخته‌شده و غلات کامل می‌توانند انتخاب خوبی باشند. شاید شما فکر کنید بیمار در این شرایط نیاز به غذاهای پرکالری و روغنی دارد؛ اما این کاملا غلط است و مصرف غذاهای پرچرب و پر فیبر مثل میوه و سبزی تازه باعث تأخیر در تخلیه معدی و در نتیجه بدتر شدن نفخ و تهوع و استفراغ خواهد شد.

شیمی درمانی و تغذیه
از میان‌وعده‌های سبک و پر انرژی استفاده کنید

 

میان‌وعده‌های سبک

شیمی درمانی معمولاً افراد را ضعیف و کم‌انرژی می‌کند. به طوری که فرد همواره احساس خستگی و بی‌حالی دارد. هرگز نگذارید که این خستگی مانع غذا خوردن بیمار شود. از میان‌وعده‌های سبک و پر انرژی استفاده کنید و فراموش نکنید مهم‌ترین هدف در تغذیه بیمار تامین انرژی او است. آجیل و مغزها، پاپ کورن ساده، پنیر و کراکرهای گندمی، کره بادام‌زمینی و نان تست گندم، ماست، موز، انواع توت‌ها و بستنی‌ها همگی می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای میان‌وعده باشند.

تغییر مزاج را در نظر بگیرید

در این دوران معمولاً مزاج فرد تغییر می‌کند و بسیار می‌بینم که غذایی که فرد به آن علاقه شدید داشته کاملا برای او منفور می‌شود. تغییر مزاج چیزی است که باید در انتخاب غذاها به آن کاملا توجه داشت. خیلی وقت‌ها اختلالات چشایی و تغییرات احساس چشایی فرد به طعم‌ها دلیل این تنفر غذایی است که البته عارضه‌ معمول شیمی‌درمانی در نظر گرفته می‌شود.

بی‌اشتهایی مشکل اصلی

در زمان بی‌اشتهایی هدف اصلی رساندن کالری کافی به بیمار است. معمولاً در این دوران تنفرهای غذایی بیمار علت اصلی این بی‌اشتهایی‌اند و یکی از شایع‌ترین آن‌ها تنفر به گوشت قرمز است که منبع مهمی از کالری و پروتئین می‌باشد. در این شرایط لازم است کالری و پروتئین بیمار از طریق مصرف سایر منابع پروتئینی مانند تخم‌مرغ، گوشت مرغ، ماهی، لبنیات کم چرب و حبوبات کاملا پخته‌شده تامین شود.

مکمل‌ها را هم فراموش نکنید

اگرچه دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی از مواد غذایی طبیعی همواره ارزشمندتر از دریافت مکمل‌ها است اما برای بیماران تحت درمان با شیمی‌درمانی که تمایل زیادی هم به غذا خوردن ندارند دریافت مکمل‌ها معمولاً ضروری خواهد بود. در انتخاب یک مولتی‌ویتامین به محتوای ویتامین D، ویتامین‌های B، آهن، اسیدفولیک، کلسیم و زینک آن توجه ویژه داشته باشید. مکمل‌های حاوی سلنیوم، ویتامین E و ویتامین C همچنین نقش مهمی در سم‌زدایی بدن و کاهش عوارض شیمی‌درمانی بر عهده دارند. البته در خصوص مصرف این مکمل‌ها در زمان شیمی‌درمانی حتماً نحوه و مقدار مصرف آن را حتماً از پزشک معالج و یا رژیم درمان خود بپرسید زیرا خیلی از داروها و مکمل‌هایی که شما مصرف آن‌ها را بدون ضرر تصور می‌کنید با داروهای شیمی‌درمانی دارای تداخل دارویی هستند.

نوشیدن آب و هیدراته بودن

همان طور که گفتیم شیمی‌درمانی با تغییر احساس چشایی و بی میلی فرد نیز تغذیه را برای فرد مشکل تر می‌کند. متأسفانه یکی از مهم‌ترین این تغییرات بی میلی به مصرف آب است و این خود می‌تواند مشکلی بزرگ به اندازه تمام مشکلات دیگر موجود در شیمی‌درمانی باشد. اگر نوشیدن آب برای بیمار شما هم به یکی مشکل و تنفر تبدیل شده بد نیست نوشیدنی‌های طعم‌دار و مخصوصاً آب و آب لیمو را امتحان کنید. آب میوه‌ها هم می‌توانند انتخاب مناسبی باشند اما انواع طبیعی آن‌ها. آب میوه‌های صنعتی و نوشابه‌های حاوی قندهای مصنوعی مخصوصاً در زمانی که فرد از عارضه‌ی اسهال شیمی‌درمانی رنج می‌برد می‌توانند شرایط را بدتر کنند. از طرفی فراموش نکنید مصرف آب در حال غذا خوردن و با شکم پر اصلاً توصیه نمی‌شود و احتمال تهوع و استفراغ فرد را نیز افزایش می‌دهد.

غذاهای شیمی درمانی
تغییر مزاج چیزی است که باید در انتخاب غذاها به آن کاملا توجه داشت

تحرک و فعالیت

تحرک بیمار نقش مهمی در وضعیت گوارشی او دارد. درست است که این بیماران معمولاً دارای احساس ضعف و خستگی هستند اما راه رفتن آرام حتی برای ۱۰ دقیقه در بهبود گوارش فرد بسیار کمک‌کننده خواهد بود. فراموش نکنید دراز کشیدن بعد از مصرف غذا خیلی وقت‌ها باعث برگشت اسید معده شده و وضعیت تهوع و استفراغ فرد را بدتر می‌کند. به همین خاطر توصیه می‌شود که فرد بعد از مصرف غذا حداقل برای ۳۰ دقیقه بنشیند و یا نهایتاً در زاویه ۴۵ درجه استراحت کند.

در انتخاب لبنیات دقت کنید

خیلی وقت‌ها می‌بینیم که دوستداران شیر و لبنیات در طی دوران شیمی درمانی با مصرف حتی مقدار کمی از آن دچار اسهال و علائم گوارشی جدی می‌شوند. علت آن ابتلا به وضعیت لاکتاز دفیشنسی یا همان عدم تحمل لاکتوز در نتیجه‌ شیمی درمانی است. بهتر است در این دوران از مصرف شیر و لبنیات خودداری شود. البته فراموش نکنید که در صورتی که فرد مرحله‌ اسهال و استفراغ شدید بعد از شیمی‌درمانی را گذرانده و در حال حاضر در وضعیت آرام به سر می‌برد، ماست پرچرب و البته پاستوریزه در مقادیر کوچک می‌تواند یک انتخاب پرکالری مناسب برای فرد باشد.

مبارزه با یبوست

دوره‌های متناوب یبوست و اسهال از عوارض شایع شیمی‌درمانی است. همان طور که گفتیم در صورتی که فرد مبتلا به تهوع و استفراغ هم باشد مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها در حجم بالا توصیه نمی‌شود. در این شرایط تنها راه رفتن و فعالیت است که می‌تواند درمان یبوست باشد. تنها ۲۰ دقیقه راه رفتن حتی آرام می‌تواند درمان این وضعیت باشد؛ اما در صورتی که تهوع و استفراغ فرد شدید نیست مصرف حجم‌های کوچک از میوه‌های پخته‌شده می‌تواند کمک‌کننده باشد.

زنجبیل را به غذاها اضافه کنید

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که زنجبیل در کاهش تهوع ناشی از شیمی درمانی نیز بسیار تأثیرگذار است. حتی تأثیرگذارتر از خیلی داروهای درمانی. بد نیست آن را به غذای بیمار اضافه کنید تا تأثیر واقعی آن را ببینید. برای این منظور کافی است تنها یک هشتم قاشق چای‌خوری زنجبیل را به غذا و یا چای اضافه کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کی بی اس آنلاین

درباره : اخبار

آیا می‌توان درد اپیلاسیون را کم کرد؟ بله. معمولا اولین بار که اپیلاسیون انجام می‌دهید، درد بیشتری دارد اما با تکرار دفعات از درد آن کم می‌شود. در این مطلب چند روش ساده برای کم کردن درد اپیلاسیون به شما پیشنهاد می‌دهیم، چه پیش از این اپیلاسیون انجام داده باشید و چه بار اول شما باشد، این روش‌ها به شما کمک می‌کند.

اعصاب را آرام کنید

قبل از انجام اپیلاسیون، یک بی‌حس‌کننده به پوست خود بزنید. حتما دستورالعمل آن را مطالعه کنید تا بدانید چه مدت باید منتظر باشید و به چه نحو از آن استفاده کنید.

۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از اپیلاسیون یک مسکن استفاده کنید (غیر از آسپرین زیرا خون را رقیق می‌کند). به خصوص اگر می‌خواهید نواحی پشت لب، سینه، بیکینی و ژنیتال را اپیلاسیون کنید، این روش بسیار مفید است زیرا این مناطق درد بسیاری دارند.

کار را پیش یک حرفه‌ای انجام دهید

لزوما کسی که مجوز دارد حرفه‌ای نیست بلکه به دنبال کسی باشید که تجربه زیادی دارد. آنها از موم چندمنظوره استفاده می‌کنند که مناسب نوع مو است و لایه ضخیمی از موم را روی پوست قرار داده و پوست را سفت می‌گیرند و موم را در جهت مناسب و به سرعت از روی پوست برمی‌دارند. این روش اپیلاسیون برای انواع وکس مناسب است به خصوص اگر می‌خواهید ناحیه بیکینی را اپیلاسیون کنید.

اسید کمی وارد بدن کنید

سیگار کشیدن و مصرف مداوم کافئین و الکل، اسید زیادی وارد بدن شما می‌کند. اسید بدن سبب حساسیت بیشتر پوست می‌شود.

از اسکراب بدن استفاده کنید

گرچه پوست صورت با وکس کردن لایه‌برداری می‌شود، اما برای لایه‌برداری بدن نیاز به کمک بیشتری است. یک اسکراب کمی زبر برای بدن کمک می‌کند که سلول‌های مرده اطراف منافذ و فولیکول‌های مو از بین بروند و بهتر خارج شوند.

پیش از اپیلاسیون از تونر یا داروی قابض استفاده نکنید

این مواد منافذ پوست را بسته و می‌تواند فولیکول مو را سفت کند. بنابراین قبل از اپیلاسیون از آنها استفاده نکنید.

از یخ به عنوان بی‌حس‌کننده استفاده نکنید

شاید فکر کنید یخ پوست را بی‌حس کرده و درد اپیلاسیون را کم می‌کند. اما استفاده از هر چیز سردی بر روی پوست، منافذ پوست را سفت می‌کند.

موم و درد اپیلاسیون

زیاد الکل ننوشید

نوشیدن الکل قبل از اپیلاسیون، پوست را به شدت نسبت به درد اپلاسیون حساس می‌کند. الکل سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، آب را نگه می‌دارد و سبب پف کردن پوست می‌شود. پف پوست می‌تواند ناراحتی ایجاد کند.

دو ساعت پس از نوشیدن الکل اپیلاسیون انجام دهید و برای آبرسانی به بدن، آب بنوشید.

فکر نکنید اپیلاسیون در منزل چندان راحت است

تکنسین‌ها برای شما کار را راحت‌تر انجام می‌دهند. اگر شما ندانید دقیقا باید چگونه کار را انجام دهید می‌تواند درد زیادی برایتان داشته باشد و به خودتان آسیب بزنید.

خود را نکشید

بعضی افراد نفس خود را حبس می‌کنند یا بدن خود را در طول اپیلاسیون می‌کشند. نفس عمیق بکشید و بدن خود را ریلکس کنید تا درد کمتری حس کنید.

همه قسمت‌های بدن نباید اپیلاسیون شود

داخل گوش و بینی، مژه‌ها، نوک پستان و آلت تناسلی مردانه نباید اپیلاسیون شود. اطراف قسمت‌های آفتاب سوخته یا ملتهب، زگیل‌ها، خال‌ها، بریدگی‌ها یا جوش‌ها اپیلاسیون نکنید. علاوه بر اینکه خطرناک است، می‌تواند درد زیادی تحمیل کند.

درباره : اخبار

سوئیس مقصد گردشگری زیبایی که در عین اینکه ترکیبی از فرهنگ‌های ایتالیا، فرانسه و آلمان را در خود دارد اما هوبت منحصر به فرد خود را نیز دارد. این کشور اروپایی برای شهرهای جذاب خود، پیست‌های اسکی و منظره کوهستانی فوق‌العاده، خانه‌های زیبا و گاوهای زنگوله‌دارش شهرت یافته. در این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با زیبایی‌های این کشور آشنا کنیم.

شهر و رودخانه لوکرن (Lucerne)

شهر و رودخانه لوکرن سوئیس

این شهر سوئیسی پر از میادین سنتی، ساختمان‌های تاریخی، دیوارهای نقاشی شده، خیابان‌های سنگفرش باریک با مغازه‌های سنتی است. این شهر به خاطر پل قرون وسطایی خود قدمت آن به ۱۳۳۳ بازمی‌گردد نیز شهرت دارد. حتما از رودخانه این شهر نیز دیدن کنید. این رودخانه شکل نامنظمی دارد و توسط کوه‌های سر به فلک کشیده محاصره شده است، منطقه‌ای که به آن فلات معروف نروژ گفته می‌شود.

پارک ملی سوئیس

پارک ملی سوئیس

 

سوئیس تنها یک پارک ملی دارد اما بسیار زیباست. این پارک که ذخیره زیست‌کره یونسکو می‌باشد، مناظر زیبا، حیات وحش و مسیر ۸۰ کیلومتری دارد که امکان مشاهده مناظر ارتفاعات کوه آلپ را به گردشگران می‌دهد. رودخانه مارپیچ نیلوفرهای وحشی، قله‌ها و مناظر زیبای کوهستان‌ها، این جنگل آلپی را شکل داده‌اند.

 Chateau de Chillon

 Chateau de Chillon در سوئیس

دریاچه ژنو یکی از معروف‌ترین دریاچه‌های زیبای دنیاست اما اگر می‌خواهید منظره زیبایی از آن را ببینید، به Chateau de Chillon بروید. قلعه قرون وسطایی بر روی رودخانه ژنو بر فراز این جزیره سنگی قرار گرفته است و چشم‌انداز زیبایی از داخل و بیرون قلعه ارائه می‌دهد. تاریخ هزاران ساله را می‌توان در این قلعه دید و این قلعه الهام‌بخش نویسندگان معروفی چون ژان ژاک روسو و لرد بایرون بوده است.

Zermatt و Matterhorn

Zermatt در سوئیس

زرمات روستای آلپی است که در آن هیچ ماشینی وجود ندارد و به خاطر زیبایی‌های کارت پستالی‌اش شهرت یافته و بسیار نزدیک مترهورن است. ارتفاعات این روستا شیب بسیار زیادی دارد اما برخی کوهنوردان شجاع موفق شده‌اند ارتفاعات آن را فتح کنند. زرمات گرچه زیباترین مناظر سوئیس را دارد اما اقامت در آن بسیار گران است.

اپنزل (Appenzell)

اپنزل در سوئیس

این منطقه زیبا جایی است که فرهنگ سنتی سوئیسی هنوز در آن زنده است. غنای فرهنگی این شهر کوچک از بسیاری کشورها حتی بیشتر است. این منطقه توسط کوه‌ها محاصره شده است و روستاهایی پر از تپه و سرگرمی‌های تاریخی همچون موزیک فولکلور و رقص سنتی دارد که هنوز به طور مرتب در آن اجرا می‌شود. حتما پنیر این منطقه را بخورید زیرا یکی از خوشمزه‌ترین پنیرهای دنیاست.

شهر قدیمی برن

شهر قدیمی برن در سوئیس

شهرهای بسیار زیبایی در سوئیس وجود دارد اما خیابان قرون وسطایی شهر قدیمی برن به عنوان میراث تاریخی یونسکو به ثبت رسیده است. این منطقه کوچک بسیار آرام است و از شلوغی‌های شهرهای دیگر دور است. گذرگاه‌های طاق‌دار، آبشارهای بزرگ، خیابان‌های سنگفرش شده و معماری سنتی این منطقه زیبا را شکل داده‌اند.

ونگن (Wengen)

ونگن در سوئیس

ونگن یک روستای آلپی است که کلبه‌های چوبی سنتی آن در دامنه کوه به هم چسبیده‌اند. این روستا فاقد هرگونه ماشین است و هتل‌های بسیار خوبی دارد. در زمستان ارتفاعات زیبای آن اسکی بازها را به خود جذب می‌کند.

رودخانه Oeschinen

رودخانه Oeschinen در سوئیس

این رودخانه حاصل ذوب یخچال‌ها از کوه‌های دورتادورش است. این منطقه زیبا و آرام گردشگرانی که عاشق شنا، پیاده‌روی و کوهنوردی هستند را به خود جذب می‌کند. این منطقه منابع گیاهی و جانوری بسیاری از جمله ارکیده، ژیونیا، گل یخ، گله‌های گوسفندها و گاوها دارد.

Interlaken

Interlaken در سوئیس

این شهر بین دو رودخانه آلپی قرار گرفته است. منظره این شهر بسیار زیباست و کوه‌های آن پوشیده از برف، دریاچه‌های آن یخ‌زده و مراتع آلپی آن سرسبز است. این شهر دارای وسایل نقلیه برای رفتن به سمت کوه و رودخانه‌های منطقه است که این شهر را جای خوبی برای گردش ساخته است.

برینز (Brienz)

Brienz در سوئیس

برینز یک روستای سنتی وسط کوه‌های بلند و درست در کنار رودخانه فیروزه‌ای رنگ برینز است. خیابان Brunngasse در این روستا، یکی از زیباترین خیابان‌های اروپا شناخته شده است. اینجا خانه‌هایی از چوب وجود دارد که قدمت آنها به قرن هجدهم بازمی‌گردد و ظاهری شبیه جعبه شکلات دارند.

درباره : اخبار

یکی از مشکلاتی که کاربران آیفون با آن درگیر هستند، انتقال فایل بین آیفون و کامپیوتر است. ما در مطلب امروز قصد داریم نحوه انتقال ویدئو را با استفاده از دو سرویس iPhone Transfer  و iTunes آموزش دهیم:

روش اول: انتقال ویدئوها بین کامپیوتر و آیفون با استفاده از سرویس iPhone Transfer

مرحله۱:

مرحله اول انتقال ویدئو آیفون

پس از نصب برنامه، آیفون را از طریق کابل USB به کامپیوتر وصل کنید. در ادامه برنامه نصب شده، گوشی آیفون را تشخیص می­‌دهد و همه داده­‌ها به صورت دسته‌بندی قرار می‌­گیرند.

مرحله ۲: اضافه کردن ویدئو به آیفون

مرحله دوم انتقال ویدئو آیفون

سپس، نوع داده‌­ها را در سمت چپ رابط، همانند Media، Photos، Books، Playlists، Contacts، TV shows، Music Videos مشاهده خواهید کرد. روی Add و سپس Add File/Add Folder  کلیک کنید، در ادامه فایل‌های مورد نظر خود را به منظور انتقال بین کامپیوتر و گوشی را بررسی کنید. برای شروع همگام‌سازی روی Openکلیک کنید، تا به طور خودکار فایل انتخابی منتقل شود.

روش دوم: انتقال ویدئوها به آیفون با استفاده از سرویس  iTunes

نکته: به خاطر داشته باشید قبل از انتقال، ویدئوها در کتابخانه عکس (Library ) ذخیره می­‌شود و پوشه‌­های همگام‌سازی شده قبلی پاک می­‌شوند.

  • پس از نصب سرویس iTunes، آیفون را به کامپیوتر وصل کنید. در ادامه، آیکون آیفون در سمت چپ بالای صفحه ظاهر می‌­شود. روی آن کلیک کنید.
  • در اسلایدر سمت چپ گزینه Movies را انتخاب کنید.
  • سپس، Sync Videos from را انتخاب کنید و همگام‌سازی All folders یا Selected folders را انتخاب کنید. سپس برای همگام‌سازی ویدئوها Include videos را انتخاب کنید تا پوشه‌­ها بر روی کامپیوتر انتخاب شوند.
  • سپس بر روی تب Done و Apply کلیک کنید. سرویس iTunes ویدئوها را بین کامپیوتر و آیفون آپلود می­‌کند.

انتقال ویدئو آیفون و آیتون

در نهایت، سرویس iPhone Transfer ابزاری مفید و کاربردی‌تر خواهد بود چراکه  یک ابزار مفید برای کپی اطلاعات است بلکه برای پشتیبانی از فایل‌­ها نیز گزینه مناسبی است.

منبع recovery-android.com
درباره : اخبار

کورتانا می‌­تواند مفید باشد زیرا تمام اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌­دهد. با این همه، کورتانا دارای نقص امنیتی است.

نحوه غیرفعال‌سازی Cortana در قفل صفحه با استفاده از تنظیمات

برای حذف Cortana از قفل صفحه سیستم، به بخش تنظیمات مراجعه کنید. در نوار جستجوی کورتانا عبارت مورد نظر خود را تایپ کرده و روی آیکون چرخ دنده کلیک کنید.

تنظیمات غیرفعال‌سازی Cortana

زمانی که در صفحه تنظیمات قرار دارید، به پایین صفحه رفته تا به صفحه‌­ای که به آن قفل صفحه (Lock Screen ) می­‌گویند، برسید. اکنون، باید گزینه Cortana even when my device is locked را مشاهده کنید.

غیرفعال‌سازی Cortana و قفل صفحه

غیرفعال کردن Cortana  در قفل صفحه از طریق بخش Group Policy

همچنین، می­‌توانید از بخش Group Policy (ویرایشگر سیاست محلی) استفاده کنید تا Cortana را از قفل  صفحه ویندوز غیرفعال کنید. با فشار دادن کلیدهای ویندوز و R به آن دسترسی پیدا کنید یا اینکه در نوار جستجو آن را تایپ کنید.

عبارت  gpedit.msc را تایپ کرده و روی OK کلیک کنید. در سمت چپ، مسیر  Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Allow Cortana above lock screen را طی کنید.

غیرفعال‌سازی Cortana و قفل صفحه در قسمت policy

اکنون یک پنجره با سه گزینه Not Configured، Enabled و Disabled در سمت چپ بالای صفحه ظاهر می­‌شود. روی Disabled و  OK کلیک کنید.

غیرفعال‌سازی Cortana و ریموو کردن کرتانا

در پایین صفحه روی تب Standard و ستون State کلیک کنید، حالا  Cortana غیرفعال شده است.

غیرفعال‌سازی Cortana و تب استاندارد

اکنون، می­‌توانید ویرایشگر سیاست محلی را ببندید. دو راه برای بستن آن وجود دارد، با کلیک کردن بر روی X و یا با کلیک کردن بر روی File followed by Exit این کار را انجام دهید.

خاموش کردن Cortana با استفاده از ویرایشگر رجیستری

در صورتی که می­‌خواهید از ویرایشگر رجیستری برای خاموش کردن Cortana استفاده کنید، باید با کلیک کردن کلیدهای ویندوز و R و  اجرای کادر Run این کار را انجام دهید. اما، این بار عبارت regedit را تایپ کنید.

روی HKEY_CURRENT_USER SOFTWARE Microsoft Speech_OneCore Preferences و روی VoiceActivationEnableAboveLockscreen دوبار کلیک کنید.

حالا، Value Data را به صفر تغییر دهید و روی OK کلیک کنید. اگر گزینه Windows Search را مشاهده نمی­‌کنید، روی Windows کلیک راست کرده وKey  <New را انتخاب کنید. نام پوشه ایجاد شده را Windows Search بگذارید و New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید.

نام فایل ایجاد شده را حتما  AllowCortana نامگذاری کنید، سپس روی آن دوبار کلیک کرده و مقدار Value Data را صفر بگذارید و پنجره ویرایشگر ریجستری را ببندید. برای فعال‌سازی مجدد کورتانا، کافیست مقدار Value Data را به یک تغییر دهید.

درباره : اخبار

بافتن حتما لازم نیست که با وسایل بافتنی سنتی و دستگاه‌های بافندگی انجام شود. شما می‌توانید هر چیز بافتنی را با پیچاندن نخ‌ها داشته باشید. این می‌تواند شامل جعبه‌های دوریختنی، قاب عکس قدیمی… باشد. حتی می‌تواند دور نی نوشابه هم بافتنی داشته باشید. نی‌هایی که استفاده شده‌اند را جمع کنید تا یک بافتنی خلاقانه با بازیافت آنها داشته باشید. اگر کودک شما به بافتنی‌های رنگارنگ علاقه دارد این فعالیت هنری یک راه هیجان انگیز برای او است.در این بافتنی کودک شما با خلاقیت می‌تواند یک دستبند و یا یک نشانه کتاب درست کند و یک هدیه خیلی زیبا از کار دست خودش برای دوستانش خواهد داشت و تا مدتی هم سر گرم می‌شود.

چه نیاز دارید:

  • ۳ تا ۴ عدد نی پلاستیکی
  • تکه‌های نخ
  • نوار اسکاچ
  • قیچی

روش انجام بافتنی با نی:

شما می‌توانید چیزهای مختلفی با بافتن دور نی داشته باشید. اگر بخواهید یک دستبند داشته باشید شما به نی با طول ۱۰ الی ۱۲ سانتی متر داشته باشید. برای داشتن نشانه کتاب نی با طول حدودا ۱۵ الی ۱۷ سانتی متر مناسب است.
اندازه نی را اندازه‌گیری کنید و طول مورد نظر را به آن اضافه کنید، نخ‌ها را به اندازه بدست آمده برش بزنید.

بافتنی و نی

نخ را از داخل نی رد کنید.با چسب اسکاچ یک سر نخ را در انتهای نی چسب بزنید، بقیه نی‌ها را هم به همین صورت انجام دهید و در نهایت انتهای سر همه نخ‌ها را به هم گره بزنید. حالا زمان بافتن است.

بافتنی و نی

چهار نی را با کمی فاصله در دستتان نگه دارید. با کمک انگشت شصت یک سر نخ بافتنی را نگه داشته و یکی زیر یکی رو شروع به بافتن کنید. وقتی به انتهای ردیف نی‌ها رسیدید برگردید و همین روش را ادامه بدهید.اگر می‌خواستید رنگ نخ را عوض کنید ، نخ را گره بزنید، قسمت اضافی آنرا برش زده و نخ رنگ دیگری را دوباره همین مراحل شروع کنید. وقتی کار تمام شد باید نی‌ها را در بیاورید.ابتدا چسب را باز کنید و همینطور که بافت‌ها را به سمت بالا فشار می‌دهید نی را به آرامی به بیرون بکشید و انتهای کار را گره بزنید.

منبع: شید شاد

درباره : اخبار

سلولیت یا تجمع چربی‌ها زیر پوست یکی از مشکلاتی است که افراد حتی گاهی با کمترین اضافه وزن هم دچارش می‌شوند و بدتر از آن رفع سلولیت است که در قسمت ران ، باسن و پشت پا به سختی قابل درمان است. از هر خانمی که می‌خواهید بپرسید: اگر یک چیز باشد که از آن بیش از همه متنفر باشد، آن چربی است. روی هم رفته، همه از سلولیت بیزارند، اما این حس تنفر برای خانم‌ها قوی‌تر است. این عارضه آقایان را هم درگیر خود می‌کند، اما بیشتر در میان خانم‌ها شایع است. با توجه به مقاله اخیر دانشگاه کرنل، ۹۸٪ از خانم‌های بالغ از سلولیت رنج می‌برند. فرقی نمی‌کند اضافه وزن داشته باشید یا مثل یک مدل لاغر باشید، سلولیت همیشه در کمین شما است.

آناتومی سلولیت

سلولیت زیر پوست تشکیل می‌شود. در پوست سه لایه وجود دارد و سلولیت در لایه هیپودرم یا زیر پوست شکل می‌گیرد. زمانی که سلول‌های چربی زیر پوست از چربی انباشته می‌گردند، بافت همبند دور تا دور آنها را گرفته و در واقع بافت چربی را قطعه قطعه می‌سازد و پوست روی بافت همبند کمی به سمت پایین کشیده می‌شود. به همین دلیل است که پوست در مناطق مبتلا به سلولیت شکلی شبیه به پوست پرتقال دارد.

نمی‌توان کاملا از رسوب چربی با ورزش و رژیم غذایی جلوگیری کرد اما این دو عامل تاثیر زیادی در کنترل سلولیت دارند. در ابتلا به سلولیت، ژنتیک حرف اول را می‌زند و قوی‌ترین عامل ابتلا به سلولیت به شمار می‌رود. اما با این حال پیروی از رژیم غذایی نامناسب و زندگی بی‌تحرک می‌تواند سلولیت را بسیار وخیم‌تر سازد زیرا با اضافه وزن، خوردن غذای نامناسب و آب کافی، مسلما رسوب چربی در بدن بیشتر خواهد بود. با بالا رفتن سن و کاهش ضخامت و قدرت بافت همبند، سلولیت رشد بیشتری خواهد یافت.

یکی دیگر از عوامل مهم ابتلا به سلولیت، میزان هورمون‌ها است به ویژه در زنانی که سلولیت در آنها در دوره تغییرات هورمونی چون بلوغ، بارداری، یائسگی، سندرم پیش از قاعدگی و حتی پس از یک تا چند دوره استفاده از قرص‌های ضدبارداری بوجود آمده است. این هورمون‌ها مسئول تغییراتی در جریان خون، سیستم لنفاوی و بافت چربی و همبند هستند و بدین شکل در ابتلا به سلولیت نقش دارند.

رفع سلولیت پا و بدن با تغذیه

اگر می‌خواهید به سرعت از شر سلولیت خلاص شوید، بهتر است از مصرف مواد غذایی فرآوری شده به طور کامل خودداری کنید. خوراکی‌های حاوی شکر، سودا، مواد پخته شده و آب نبات و همچنین آن دسته از محصولاتی که اصلاح شده‌اند، مانند نان سفید، پاستای سفید و سیب زمینی سرخ کرده از جمله این مواد غذایی هستند.

نتیجه: شما یک رژیم غذایی کامل خواهید داشت که بر اساس گوشت بدون چربی و محصولات تازه شکل گرفته است. اما این بدان معنا نیست که همیشه مجبورید مرغ کبابی و کلم بروکلی بخار پز بخورید.

واترز به شما خواهد گفت که این تمرینات ورزشی هستند که باسن و ران شما را خوش فرم می‌سازند. تمرینات ورزشی سرعتی و دوره‌ای چربی‌های اضافی شما را می‌سوزانند، وضعیت قلبی عروقی شما را بهبود بخشیده و ماهیچه‌های بدن را تقویت می‌کنند. یک برنامه ورزشی جامع معمولا از ۳ دوره مختلف تشکیل می‌شود. هر دوره معمولا ۳ تا ۵ تمرین را شامل می‌شود. در دور اول، تمرینات یکی پس از دیگری انجام می‌شوند، بدون آنکه بین تمرینات استراحت کنید. وقتی تمرینات دور اول را به پایان رساندید، یک دقیقه استراحت می‌کنید و کل تمرینات این دوره را مجددا تکرار می‌نمایید. وقتی یک بار دیگر تمرینات را انجام دادید، به دور دوم رفته و سپس دور سوم را آغاز می‌کنید.

در مطالعه اخیر دانشگاه سیراکیوز، دانشمندان دریافتند افراد پس از انجام تمرینات مربوط به نواحی پایین تنه، در مقایسه با ساعاتی که به انجام تمرینات بالاتنه مشغول هستند، کالری بیشتری می‌سوزانند. دلیل‌اش این است: عضلات پا مانند عضلات چهار سر ران و باسن از توده عضلانی بیشتری در مقایسه با قفسه سینه و دست‌ها برخوردارند. با ما همراه شوید تا راه‌هایی برای درمان سلولیت را به شما آموزش دهیم.

تمرینات ورزشی کاربردی برای درمان سلولیت باسن

تمرین ۱:بالا بردن یک پا و کفل

۱) طاق باز روی زمین بخوابید، زانوی چپ خود را خم کرده و پای راست‌تان را صاف روی زمین بگذارید (پای راست شما باید در راستای ران چپ‌تان باشد). حالا سعی کنید شکم‌تان را تا حد امکان به سمت داخل فشار دهید و در همین وضعیت بمانید.

۲) ماهیچه سرین را فشرده کنید و باسن‌تان را آن قدر بالا بیاورید که بدن‌تان به شکل یک خط راست درآید (پای چپ‌تان باید تمام مدت بالا باشد). ۲ ثانیه مکث کنید و در همین حال شکم‌تان را فشرده نگه دارید. سپس به موقعیت اولیه برگردید و تمرین خود را تکرار کنید. در این تمرین، نیم تنه و باسن شما باید به عنوان یک عضله واحد در نظر گرفته شوند، تا قوس کمر شما از اول تا آخر ثابت بماند. به این ترتیب، تمرینی که انجام می‌دهید تنها ماهیچه سرین را شامل می‌شود و با همسترینگ و عضلات کمر درگیر نمی‌شود.

تمرین ۲:حرکت انفجاری پایین تنه

۱) یک جفت دمبل بردارید و آنها را در راستای بازو در طرفین بدن نگه دارید. کف دست‌های خود را رو در روی یکدیگر قرار دهید.

۲) با پای راست خود یک قدم به عقب بردارید و بدن‌تان را خم کنید تا جایی که زانوی چپ‌تان به زاویه ۹۰ درجه برسد و زانوی راست‌تان به زمین برخورد کند. با ایجاد فشار، بدن‌تان را به وضعیت اولیه برگردانید. وقتی چند مرتبه این تمرین را تکرار کردید، کمی استراحت کرده و به سرعت تمرین فوق را با پای دیگر ادامه دهید.

تمرین ۳:استپ آپ

۱) یک جفت دمبل بردارید و آنها را در راستای بازو در دو طرف بدن نگه دارید. مقابل یک نیمکت بایستید و پای چپ خود را محکم روی آن بگذارید.

۲) به پای خود فشار آورید تا جایی که از روی نیمکت بالا رفته و راست بایستید. پای راست‌تان را نزدیک نیمکت در هوا نگه دارید. سپس، بدن‌تان را به سمت عقب حرکت دهید تا جایی که پای راست‌تان به زمین برسد. وقتی تمرین‌تان تمام شد، همین مراحل را با پای دیگر ادامه دهید.

روش‌های خانگی برای درمان سلولیت

حمام نمک دریا

وان حمام را پر از آب گرم کنید و ۲۰۰ تا ۵۰۰ گرم نمک دریا داخل آب بریزید و چند دقیقه‌ای داخل وان بروید. می‌توانید بگذارید نمک به مدت نیم ساعت روی بدن بماند یا این که بلافاصله بشوئید. در آخر کمی بدن را ماساژ بدهید. این کار را در هفته ۱ بار تکرار کنید.

اسکراب بدن ارگانیک

اسکراب‌های لایه بردار جریان خون را تقویت می‌کنند و پوست را نرم و سالم نگه می‌دارند. ۱ پیمانه نمک دریا را با ¼ پیمانه روغن زیتون ترکیب کنید و به بدن بمالید. یا این که ۱ پیمانه پودر قهوه را با ۱ پیمانه شکر یا نمک و چند قطره روغن زیتون ترکیب کنید. بعد از بخار دادن به پوست اسکراب‌ها را استفاده کنید و از پایین به بالا با حرکت دایره‌ای پوست را ماساژ دهید. این اسکراب‌ها را وقتی در حمام یا سونا هستید دو بار در هفته تکرار کنید.

روغن زیتون و روغن ماهی

روغن زیتون و روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده هستند و علاوه بر مرطوب کردن پوست سوخت و ساز چربی‌ها را بالا می‌برند. هر روز صبح ۱ قاشق چای‌خوری روغن زیتون مصرف کنید. روغن ماهی برای پوست هم بسیار مفید است و بهتر است از کپسول‌های روغن ماهی مصرف کنید.

برنامه غذایی سالم و مصرف آب

بیشتر پروتئین، فیبر، کربوهیدرات پیچیده و غذاهای سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده مصرف کنید. ترکیبی از مرغ، بروکلی و قارچ. سرشار از پروتئین، فیبر و ویتامین است و تنها ۱۰۰ گرم کالری دارد. کمتر شیرینی جات، غذاهای شور و شیرین، فست فود و الکل مصرف کنید.

  • بهترین غذاهای ضد سلولیت: موز، گریپ فروت، تخمه آفتابگردان، زنجبیل، ماهی، روغن زیتون، آووکادو، تخم مرغ، بلغور جو و کاهو.
  • مصرف آب: روزانه ۱٫۵ تا ۲ لیتر آب بنوشید. یکی از دلایل ایجاد سلولیت‌ها کم آبی بدن است.

جمع‌آوری و تنظیم: کی بی اس آنلاین

درباره : اخبار

دوشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۷

سلطان مس بازنشسته شد

کی بی اس آنلاین آنلاین: میلیاردر یونانی «آریستوتلیس میستاکیدیس»، مدیر بازرگانی بخش مس شرکت «گلنکور» بازنشسته شد. میستاکیدیس که یکی از سهام‌داران اصلی شرکت گلنکور هم هست، به «سلطان مس» در جهان معروف است.

گلنکور (Glencore) از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی دنیا، هفته گذشته اعلام کرد آریستوتلیس میستاکیدیس (Aristotelis Mistakidis) که برای سال‌ها مسئولیت بازرگانی بخش مس این شرکت را بر عهده داشت، بازنشسته شده است. 

میستاکیدیس یکی از بزرگ‌ترین بازرگانان حوزه کامودیتی‌هاست. این بازرگان ۵۶ساله بود که توانست گلنکور را به شهرت امروزش در حوزه مس برساند. «بلومبرگ» در گزارشی که پس از خبر استعفای میستاکیدیس نوشته، دلیل این بازنشستگی نابهنگام را تحقیقاتی اعلام کرده که وزارت دادگستری ایالات متحده امریکا درباره عملکرد گلنکور در جمهوری دموکراتیک کنگو به عمل آورده است. میستاکیدیس این روزها به‌خاطر عملکردش در معادنی در کنگو که مدیریت آن‌ها را برعهده داشته، تحت فشارهای قانونی بسیاری قرار گرفته است. 

با این حال گلنکور دین زیادی به میستاکیدیس دارد. این تحصیل‌کرده مدرسه اقتصاد لندن، در سال ۱۹۹۳ به شرکت Marc Rich & Co پیوست که اندکی پس از پیوستن میستاکیدیس به آن به گلنکور تغییر نام داد. میستاکیدیس که برای شش سال تجربه کار در شرکت چندملیتی کارگیل (Cargill) را داشت، در بخش روی، مس و سرب شرکت گلنکور شروع به فعالیت کرد و در سال ۲۰۰۰ به سمت مدیریت این بخش رسید. 

در سال ۲۰۱۱ که گلنکور به شرکت سهامی عام تبدیل شد، میستاکیدیس با خرید ۳درصد از سهام این شرکت به یکی از میلیونرهای معدنی تبدیل شد. او به جز گلنکور در شرکت‌های دیگری نظیر Mopani، Portovesme، Recylex، Katanga Mining، Xstrata و Xstrata سمت‌های مختلف مدیریتی دارد. 

برخی استعفای این مدیر گلنکور را که مسلط به پنج زبان زنده دنیاست، تهدیدی علیه این شرکت می‌دانند. با این حال گلنکور سود ۲٫۷میلیارد دلاری را برای سال ۲۰۱۸ خود پیش‌بینی کرده است. این در حالی است که گلنکور پیش از این گفته بود که سود امسال را ۲٫۲میلیارد دلار در نظر گرفته است.

ازسوی دیگر گلنکور امسال بیش از مس، نگران بازار نیکل است. گلنکور امیدوار است که هزینه‌های تولید مس در سال آینده میلادی افزایش چندانی نداشته باشد ولی چنین امیدواری‌ای درباره بازار نیکل بسیار خوش‌بینانه است زیرا هزینه تولید نیکل اخیراً تا دو برابر افزایش پیدا کرده است و به نظر می‌رسد زنگ‌های خطر برای این شرکت از هم‌اکنون به صدا درآمده‌اند. 

درباره : اخبار
صفحات سایت