کی بی اس آنلاین


یکشنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۷

آلاسکا؛ مقصد جدید جست‌وجوگران مس

کی بی اس آنلاین آنلاین: آلاسکا بزرگ‌ترین ایالت کشور ایالات متحده امریکا که به داشتن یخچال‌های طبیعی و ماهی سالمون معروف است، ذخیره‌هایی عظیم از مس پورفیری دارد که این ایالت را برای معدن‌کاران جذاب کرده.

آلاسکا را یکی از ثروتمندترین ایالت‌های امریکای شمالی می‌دانند؛ اما نباید نقش معادن را در کسب این ثروت نادیده گرفت. با این حال، معدن‌کاری همیشه در این منطقه با مشکلاتی روبه‌رو بوده است. طبیعت بکر آلاسکا یکی از دلایلی است که دست‌وپای معدن‌کاران این منطقه را بسته. هنوز سرنوشت معدن پبل (Pebble) در هاله‌ای از ابهام است. این معدن که واقع در جنوب‌غربی آلاسکاست یکی از بزرگ‌ترین معادن روباز مس و طلای جهان محسوب می‌شود. برآورد شده است این معدن بیش از ۵۵ میلیارد پوند مس و نزدیک به ۷۰ میلیون اونس طلا دارد. با این حال، این پروژه برای مدت‌ها متوقف مانده و دلیلش هم تهدید زیست‌بوم ماهی‌های ارزشمند منطقه توسط عملیات معدن‌کاری است.

با این حال، این مشکلات باعث نشده معدن‌کاری در آلاسکا از رونق بیفتد؛ اتحادیه معدن‌کاران آلاسکا می‌گوید در حال حاضر نزدیک به ۴۴۰۰ شغل به‌طور مستقیم از بخش معدن این ایالت بهره‌مند می‌شوند و تعداد شاغلان غیرمستقیم ناشی از آن هم به ۸۷۰۰ نفر می‌رسد. در این میان، معادن مس نقش و جایگاه ویژه‌ای دارند. شرکت‌های معدنی بسیاری هم‌اکنون در آلاسکا مشغول اکتشاف هستند و نتایج به‌دست‌آمده از عملیات آن‌ها نشان می‌دهد که باید نسبت به آینده تولید مس در آلاسکا بیش از پیش امیدوار بود.

White Rock Minerals Ltd یکی از شرکت‌هایی است که در آلاسکا فعال است. نتایج اولیه حفاری این شرکت در منطقه Bonnifield آلاسکا نشان می‌دهد ذخیره بزرگی از انواع مواد معدنی در این منطقه وجود دارد. مس، زینک، نقره، روی و طلا بخشی از مواد معدنی است که معدن‌کاران پیش‌بینی می‌کنند در این ذخیره معدنی وجود داشته باشد. قرار است شرکت White Rock Minerals Ltd مطالعات ژئوشیمیایی، ژئوفیزیکی و زمین‌شناسی این منطقه را با هدف انجام نقشه‌برداری و نمونه‌برداری تا انتهای سال ۲۰۱۸ به پایان برساند. در صورت انجام موفق مطالعات، این منطقه یکی از بزرگ‌ترین معادن مس و طلای جهان در سال‌های آینده خواهد بود.

Avidian Gold Corp از دیگر شرکت‌های معدنی است که در جست‌وجوی مس و طلا آلاسکا را زیر پا گذاشته است. این شرکت از سال ۲۰۱۷ میلادی در مرکز آلاسکا در جست‌وجوی طلا بوده و نتایج اولیه اکتشافاتش نیز امیدبخش است. با این حال، این شرکت در سال ۲۰۱۸ مس و نقره را نیز به فهرست مواد معدنی مورد اکتشاف خود اضافه کرده است. در حال حاضر منطقه معدنی Copper King Prospect ازجمله مناطق مورد علاقه این شرکت برای اکتشاف است که اکتشافات تاریخی در این منطقه نشان از وجود ذخایر بزرگی از مس دارد.

PolarX Limited از دیگر شرکت‌های فعال در حوزه معدن‌کاری، چشم امید به ذخایر مس آلاسکا دوخته است. برنامه اکتشاف سال ۲۰۱۸ میلادی این شرکت به ۵۰۰۰ مترمربع حفاری در منطقه Zackly آلاسکا اختصاص یافته است. این شرکت قرار است با این حفاری‌ها بر طول و عمق ذخایر مس و طلای خود در این منطقه بیفزاید. با این حال، ذخیره مس پورفیری Zackly تنها هدف اکتشافی شرکت PolarX Limited نیست بلکه این شرکت منتظر نتایج اولیه اکتشافات در مناطق Mars و Gemini هم هست تا در صورت وجود ذخایر قابل توجه مس و طلا در آن‌ها دست به کار حفاری و بهره‌برداری شود. 

Trilogy Metals Inc در شمال آلاسکا به دنبال مس می‌گردد. اگرچه در حال حاضر ذخیره معدنی‌ای که این شرکت در منطقه Ambler آلاسکا پیدا کرده است ۱۲۴٫۶ میلیون تن کبالت دارد؛ اما این ذخیره مقدار چشمگیری مس نیز دارد و مطالعات امکان استخراج مس این شرکت نیز در سال جاری میلادی در حال انجام است.

به جز مس، طلا نیز توجه بسیاری از معدن‌کاران را در آلاسکا به خود جلب کرده است. به نظر می‌رسد آلاسکا در سال‌های پیشِ رو در فهرست بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس و طلای جهان قرار گیرد. 

درباره : اخبار

شنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۷

معدن مس سونگون سوژه مستندسازان کشور شد

کی بی اس آنلاین آنلاین: جمعی از مستندسازان کشور با همراهی تعدادی از مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و مسئولان ایمیدرو از معدن و مجتمع مس سونگون بازدید کردند.

این بازدید بخشی از همکاری‌های مشترک بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و مرکز گسترش سینمایی مستند و تجربی است. در این راستا مقرر شده است کارگروهی مشترک به‌منظور انتخاب موضوعات مناسب برای ساخت آثار مستند در معادن و صنایع معدنی با هدف ارائه و نمایش این آثار در جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی و رسانه‌های جمعی تشکیل شود.
بازدید از معدن و مجتمع مس سونگون که چهارشنبه ۲۷ تیرماه ۱۳۹۷ انجام شد اولین بازدید مستندسازان از معادن کشور در قالب این همکاری‌های مشترک است که قرار است به ساخت مستند منجر شود.
«ناصر بزرگمهر»، مشاور رئیس هیأت‌عامل ایمیدرو در جریان این بازدید گفت: «پیش‌بینی شده است یک بخش ویژه در جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت برای نمایش آثار مستند داخلی و خارجی مرتبط با موضوعات معادن و صنایع معدنی ایجاد شود؛ به‌طوری‌که به آثار منتخب جوایزی از سوی ایمیدرو اهدا شود.»
مشاور رئیس هیأت‌عامل ایمیدرو همچنین به علت انتخاب معدن سونگون برای اولین بازدید مستندسازان اشاره کرد و گفت: «تصویری که غالب سینماگران از معادن ایران دارند، تصویری از کارگران معدن زغال‌سنگ با چهره‌های سیاه است. به همین دلیل ما معدن مس سونگون را که یک معدن روباز است برای اولین بازدید انتخاب کردیم تا مستندسازان ببینند معادن ایران بسیار متنوع و متفاوت هستند؛ به‌طوری‌که ۱۰درصد از کل ذخایر معدنی دنیا در ایران قرار دارد. وجود چنین تصویری از معادن ایران نشان‌دهنده فاصله بین جامعه سینمایی کشور و صنعت و معدن است.»
بزرگمهر ضمن ابراز امیدواری درباره از بین رفتن این فاصله تأکید کرد که ایمیدرو حمایت‌های لازم از ساخت آثار سینمایی و مستند را انجام خواهد داد.
گفتنی است سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مرتضی رزاق‌کریمی، قائم‌مقام و معاون مستند مرکز گسترش، حسین منصوری، مدیر روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، محمدرضا بهشتی منفرد، مدیر امور مجامع و جشنواره‌های مرکز، هومن مرادی کرمانی، رهبر قنبری، سعید رشتیان، محمدحسن دامن‌زن، مهدی باقری، مرتضی پایه‌شناس، رضا خوشدل‌راد، محسن خان‌جهانی، الله‌کرم رضایی‌زاده، سیدمحمدصادق جعفری، کوروش عطائی، پگاه آهنگرانی، مریم سپهری، مژگان صیادی، معصومه نورمحمدی و هانیه یوسفیان، ازجمله مدیران و مستندسازان حاضر در این بازدید بودند.

 

 

 

 

درباره : اخبار

چهارشنبه ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۷

مدیر امور مهندسی و رابط صنعت و دانشگاه مجتمع مس سونگون خبر داد

بومی‌سازی قطعات و بهینه‌سازی مصرف انرژی، اولویت‌های پژوهشی مس سونگون

کی بی اس آنلاین آنلاین: «جهانگیر رضوی» از امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و مجتمع مس سونگون خبر داد و گفت: اولویت ما در همکاری‌های علمی، کاربردی بودن طرح‌های پژوهشی با هدف تبدیل آن‌ها به دانش سازمانی است.

به گزارش کی بی اس آنلاین آنلاین، مدیر امور مهندسی مجتمع مس سونگون با اعلام این خبر اظهار داشت: هدف از تنظیم و اجرای این تفاهم‌نامه ایجاد همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و مجتمع مس سونگون در زمینه‌های علمی- پژوهشی و آموزشی با در نظر گرفتن همه امکانات و اختیارات طرفین اعم از فنی، تولیدی، نیروی انسانی و اطلاعات، تجربه و تخصص است.
رضوی با بیان این‌که اولویت در همکاری‌های علمی، کاربردی بودن طرح‌های پژوهشی است، افزود: طرح‌های پژوهشی که در قالب این تفاهم‌نامه مطرح می‌شوند با هدف تبدیل به دانش سازمانی و بهره‌برداری در مجتمع مس سونگون تعریف خواهند شد.
رابط صنعت و دانشگاه مجتمع مس سونگون به مفاد این تفاهم‌نامه اشاره کرد و گفت: حمایت از طرح‌های تحقیقاتی، تصویب و تأمین اعتبار مالی و امکانات مورد نیاز، همکاری در جهت برگزاری جلسات مشترک با همایش‌ها و کارگاه‌های مربوطه، همکاری در زمینه‌های تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، تحقیق در عملیات و آمار، همکاری در زمینه‌های مهندسی مجدد، خدمات مشاوره‌ای و طرح‌های سرمایه‌گذاری، تدوین مقررات اختصاصی یا پیش‌نویس عقد قراردادهای همکاری در مورد هر یک از موارد همکاری مشترک و انعکاس اولویت‌های تحقیقاتی طرفین به یکدیگر بخشی از مفاد این تفاهم‌نامه است.
به گفته رضوی در چارچوب این تفاهم‌نامه طرفین از امکانات یکدیگر از قبیل توانمندی‌های فکری، تجربی، پژوهشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه‌ای، ارتباطات بین‌المللی، فضای فیزیکی و… بهره‌مند می‌شوند. به‌علاوه امکان بازدید از آزمایشگاه‌ها و واحدهای علمی- پژوهشی طرفین برای ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک به وجود خواهد آمد و همچنین در خصوص تألیف و انتشار کتب و نشریات علمی- پژوهشی مورد نیاز همکاری‌های لازم به عمل می‌آید.
مدیر امور مهندسی مجتمع مس سونگون با اشاره به زمینه‌های همکاری مجتمع مس سونگون و دانشگاه گفت: زمینه‌های نیازمند پژوهش در مجتمع مس سونگون از چند طریق مشخص می‌شود؛ بخشی از زمینه‌های پژوهشی حاصل نیازسنجی و مطالعات همکاران واحدهای مختلف مجتمع و کارگروه‌های تخصصی است که در قالب اولویت‌های پژوهشی مجتمع مس سونگون به دانشگاه ابلاغ می‌شود؛ اما بخشی دیگر حاصل مرور ادبیات و یافته‌های علمی اساتید، بازدید از مجتمع و جلسات تخصصی با کارشناسان مجتمع است و در قالب پروپوزال اساتید دانشگاه ارائه می‌شود.
او افزود: هم‌اکنون برخی از مهم‌ترین زمینه‌های پژوهشی که بر اساس اولویت‌های مدیریت ارشد سازمان و شرایط حاکم بر صنعت تهیه شده است، حوزه بهینه‌سازی و کاهش هزینه‌های مصرف انرژی و حامل‌های انرژی، بومی‌سازی قطعات یدکی، افزایش عمر قطعات در معرض سایش، بهره‌گیری از پتانسیل دانشگاه در احداث، تکمیل و مطالعات طرح‌های توسعه مجتمع مس سونگون، بهبود فرآیند تولید و مدیریت مسائل زیست‌محیطی هستند.
رابط صنعت و دانشگاه مجتمع مس سونگون با بیان این‌که مجتمع مس سونگون همواره با نهادهای علمی کشور در ارتباط بوده است، گفت: مجتمع مس سونگون در راستای بهره‌گیری از دانش نهادهای علمی استان و نهادینه کردن ارتباط صنعت با دانشگاه پروژه‌ها و همکاری‌های زیادی با دانشگاه‌های معتبر استان آذربایجان شرقی و نیز سایر دانشگاه‌های کشور داشته است.
او ادامه داد: ولی نقطه عطف این تعاملات را می‌توان سال ۱۳۸۹ دانست که به‌منظور تعریف رویکردی هدفمند و منسجم در بهره‌گیری از توانمندی دانشگاه‌های استان با دستور مدیر محترم وقت مجتمع مس سونگون، جناب آقای مهندس شریفی اقدام به عقد تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه تبریز شد. در راستای این تفاهم‌نامه ابتدای هر سال مدیریت مجتمع و هیأت‌رئیسه دانشگاه تبریز طی جلسه‌ای برای سال پیشِ رو هدف‌گذاری‌هایی انجام می‌دهند و اولویت‌های تحقیقاتی ابلاغ می‌شود.
رضوی افزود: بر اساس مصوبات جلسه مذکور، جلسات منظم ماهانه بین کارگروه مجتمع و اساتید دانشگاه تبریز برگزار و بازدیدهای تخصصی برنامه‌ریزی می‌شود و طبق رویه اجرایی موجود قراردادهای همکاری منعقد می‌شود. تأثیر این ارتباط متقابل با دانشگاه تبریز و سایر دانشگاه‌های سطح استان مانند دانشگاه صنعتی سهند و دانشگاه آزاد واحد تبریز را می‌توان در قالب پروژه‌هایی که منجر به بهبود فرآیند و رفع مشکلات تولید، مدیریت مسائل زیست‌محیطی و خدماتی شده است، مشاهده کرد.
مدیر امور مهندسی مجتمع مس سونگون در بخش دیگری از سخنانش به طرح‌های پژوهشی مجتمع مس سونگون که با همکاری دانشگاه در حال انجام است اشاره کرد و گفت: ازجمله این طرح‌ها می‌توان به راه‌اندازی سیستم مولتی‌استریم آنالایزر (X-Ray) موجود در خط تولید کنسانتره مس مولیبدن فاز یک کارخانه تغلیظ مجتمع مس سونگون، مطالعه و بررسی وضعیت خوردگی واحد تغلیظ مولیبدن و راه‌های کنترل و حفاظت آن، طراحی و ارائه راهکارهای اجرایی برای کنترل کیفیت توان و نظارت تا اجرای سیستم‌های جبران‌سازی برای تعدیل اغتشاشات و هارمونیک‌های شبکه برق مجتمع مس سونگون و انجام نمونه‌گیری و آنالیز آب‌های سطحی و زیرزمینی، هوا و صوت محدوده مجتمع مس سونگون اشاره کرد.
او ادامه داد: البته طرح‌های پژوهشی دیگری نیز در این مجتمع مطرح شده که در حال طی مراحل اداری هستند و به امید خدا و با حمایت‌های بیش از پیش مدیریت سازمان در آینده‌ای نزدیک شاهد ثمرات تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد اسلامی تبریز نیز برای مجتمع مس سونگون خواهیم بود.

درباره : اخبار

دوشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۷

با تصمیم دولت مرکزی چین؛

اعطای سهمیه یارانه برای پروژه‌های انرژی خورشیدی متوقف خواهد شد

کی بی اس آنلاین آنلاین: درحالی‌که انرژی خورشیدی سهم بی‌بدیلی در افزایش تقاضا و مصرف مس در سال‌های اخیر در چین داشته است، اما به‌تازگی دولت مرکزی چین اعلام کرد که اعطای سهمیه یارانه برای پروژه‌های فتوولتائیک خورشیدی را متوقف خواهد کرد.

به گزارش «کی بی اس آنلاین آنلاین» به نقل از CRU، هدف از این کار تسریع خروج یارانه‌ها از پروژه‌های انرژی خورشیدی اعلام‌شده است. تجزیه‌وتحلیل‌ها نشان می‌دهد که آخرین اقدامات دولت چین باعث کاهش تقاضای حداقل ۱۰۰ هزار تنی مس در صنایع انرژی خورشیدی چین در سال ۲۰۱۸ خواهد شد و در طول چند سال آینده نیز اثر آن باقی خواهد ماند.
بر اساس این گزارش، از سال ۲۰۱۲، ارائه و تخصیص یارانه برای رشد سریع ظرفیت‌های انرژی موردنیاز بود و موجب شد که انرژی خورشیدی عنوان بیشترین سهم مصرف مس در تمام منابع تولید انرژی را به خود اختصاص دهد.
انرژی خورشیدی در چین، برای رشد تقاضای مس اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. برآوردها نشان می‌دهد که از بین تمامی منابع تولید انرژی، انرژی خورشیدی بیش‌ترین افزایش تقاضای مس را خواهد داشت. در سال ۲۰۱۳، انرژی خورشیدی جایگاه انرژی‌های حرارتی و بادی را به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس در میان منابع مختلف تولید انرژی تصاحب کرد. سهم تقاضای مس در بخش انرژی خورشیدی از حدود ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۲ به بیش از ۷۵ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است.
دو دلیل وجود دارد که موجب شده است بخش انرژی خورشیدی تبدیل به بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس در تمام بخش‌های انرژی شود. اولاً، نیروگاه‌های انرژی خورشیدی (PV خورشیدی) دارای بالاترین میانگین شدت مصرف مس در هر مگاوات انرژی تولیدشده در بین تمام منابع تولید انرژی پس از انرژی بادی دور از ساحل هستند. ثانیاً، در سال‌های اخیر نصب و تأسیس نیروگاه‌های خورشیدی بیش‌ترین رشد را در بین سایر منابع تولید انرژی چین داشته است. این نیروگاه‌ها یکی از فن‌آوری‌های تولید انرژی با بیشترین شدت مصرف مس هستند.
تخمین زده می‌شود در یک نیروگاه برق خورشیدی به‌طور متوسط در هر مگاوات ظرفیت نصب‌شده حدود ۵ تا ۷ تن مس مصرف می‌شود، درحالی‌که این رقم برای انرژی بادی در خشکی تقریباً ۲٫۵ تن، برای انرژی بادی دور از ساحل حدود ۷ تن و برای سایر منابع انرژی حدود ۰٫۹ تن است.
در یک سیستم فتوولتائیک، یکی از اجزایی که بیش‌ترین مصرف مس را دارد، سیم‌ها و کابل‌های مسی است که پانل‌های خورشیدی و سایر اجزای الکتریکی سیستم فتوولتائیک را، ازجمله مبدل‌های AC / DC و ترانسفورماتور، به یکدیگر متصل می‌کند. همچنین میزان قابل‌توجهی مس در مبدل‌ها، ترانسفورماتورها، سوئیچ‌ها، به شکل سیم‌پیچ وجود دارد.
کابل‌ها و سیم‌های مسی موردنیاز سیستم‌های تولید انرژی خورشیدی باید به اشعه ماوراءبنفش و شرایط سخت آب و هوایی مقاوم باشند. ضریب پایین مقاومت حرارتی سیم‌های مسی، آن‌ها را تبدیل به گزینه‌ای مناسب ازلحاظ پایداری و هزینه‌های تعمیر و نگهداری نسبت به سیم‌های آلومینیومی کرده است. درنتیجه، گرچه هزینه‌های راه‌اندازی سیستم‌های خورشیدی باسیم‌های مسی بالاتر از آلومینیومی است، اما سیم مسی انتخاب اصلی برای سیستم‌های خورشیدی در چین است.

بیشترین ظرفیت انرژی‌های جدید توسط انرژی خورشیدی ایجاد شده است
صرف‌نظر از شدت مصرف مس در نیروگاه‌های خورشیدی، حجم بالای ظرفیت‌های جدید انرژی خورشیدی که در سال‌های اخیر احداث شده است نیز به همان اندازه در افزایش تقاضای مس در صنعت انرژی تأثیرگذار است.
از سال ۲۰۱۲، صنعت خورشیدی افزایش سریع ظرفیت‌های جدید را تجربه کرده است. ظرفیت کل انرژی خورشیدی از ۶ گیگاوات در سال ۲۰۱۲ به ۱۳۰ گیگاوات در سال ۲۰۱۷ افزایش ‌یافته است. علاوه بر این، اگرچه انرژی خورشیدی در حال حاضر تنها حدود ۷ درصد از کل ظرفیت تولید انرژی در چین را تشکیل می‌دهد، اما بااین‌وجود ازنظر نصب و راه‌اندازی ظرفیت‌های جدید، انرژی خورشیدی در سال ۲۰۱۷ از انرژی حرارتی به‌عنوان عمده‌ترین انرژی تولیدی این کشور پیشی گرفته است؛ به‌طوری‌که ۵۳ گیگاوات از ۱۲۱ گیگاوات ظرفیت‌های جدید نصب‌شده به این فن‌آوری اختصاص داده ‌شده است.
شدت بالای مصرف مس و رشد فراوان در ظرفیت‌های جدید تولید، انرژی خورشیدی را ازنظر مصرف مس تبدیل به پرمصرف‌ترین بخش در بین انواع انرژی‌های این کشور کرده است. طی شش سال از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، بیش از ۷۵۰ هزار تن مس در ساخت ظرفیت‌های جدید انرژی خورشیدی مورداستفاده قرار گرفت.
این حجم معادل نیمی از کل مس مصرف‌شده در کل ظرفیت‌های جدید انرژی است. همچنین بخش انرژی خورشیدی بیش از ۳۰۰ هزار تن مس در سال ۲۰۱۷ مصرف کرده است که این حجم سه برابر مصرف مس درمجموع سایر منابع انرژی بوده است.

درباره : اخبار

یکشنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۷

آنتوفاگاستا اولین معدن مس کاملاً پاک را راه‌اندازی می‌کند

کی بی اس آنلاین آنلاین: آنتوفاگاستا قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ معدن مس ZALDÍVAR خود را کاملاً با انرژی‌های پاک مورد بهره‌برداری قرار دهد. با این اتفاق ZALDÍVAR اولین معدن مس جهان خواهد بود که تماماً با انرژی‌های تجدیدپذیر بهره‌برداری می‌شود.

هفته گذشته بود که وب‌سایت کمپانی معدنی آنتوفاگاستا خبر از انعقاد قراردادی در زمینه تأمین انرژی مورد نیاز معدن ZALDÍVAR داد. با این قرارداد که با شرکت تأمین انرژی‌های پاک Colbún S.A امضا شده است، ZALDÍVAR تا سال ۲۰۲۰ کاملاً با انرژی‌های تجدید پذیر مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
بر اساس این گزارش با اجرایی شدن این قرارداد ۱۰ساله، سالانه ۳۵۰هزار تن گاز گلخانه‌ای تولیدشده از معدن مس ZALDÍVAR از بین خواهد رفت. انرژی تجدیدپذیری که در این معدن مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل انرژی آبی، بادی و خورشیدی است.
«ایوان آریگاد» (Iván Arriagada)، مدیرعامل آنتوفاگاستا در این زمینه گفت: «با امضای این قرارداد حرکت ما به سمت داشتن یک معدن‌کاری پایدار ادامه خواهد یافت. ما این بار پایداری را با کاهش گازهای گلخانه‌ای که مسبب اصلی گرم شدن کره زمین هستند، محقق خواهیم کرد. علاوه بر این به‌عنوان یک مزیت رقابتی نیاز است که ما هزینه‌های تولید انرژی در معادن خود را کاهش دهیم.»
شرکت Colbún S.A طی این قرارداد متعهد شده است تا هر سال ۵۵۰ گیگاوات ساعت انرژی الکتریکی برای نیازهای معدن ZALDÍVAR تولید کند. این میزان تولید انرژی الکتریکی پاک برابر با کاهش گازهای گلخانه‌ای تولیدشده توسط ۸۷هزار خودرو در سال است.
معدن مس ZALDÍVAR واقع در شیلی متعلق به شرکت‌های آنتوفاگاستا و باریک گلد است که عملیات اجرایی آن بر عهده آنتوفاگاستاست. ZALDÍVAR کوچک‌ترین معدن متعلق به آنتوفاگاستا در شیلی است که تولید آن در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۴۳هزار و ۸۰۰ تن مس بوده است.

درباره : اخبار

چهارشنبه ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۷

تلفن‌های مسی مجلس انگلستان قطع می‌شوند!

قرار است سیستم‌های تلفن ثابت سنتی که بیش از یک قرن است در مجلس عوام انگلیس مورد استفاده بوده‌اند، به علت کمبود مس و ضرورت استفاده از فناوری‌های جدید جمع‌آوری شوند.

روند جمع‌آوری این خطوط تلفن ظرف هشت ماه آینده رخ می‌دهد. علت طولانی شدن فرایند مذکور قدیمی بودن شبکه یاد شده و در دسترس نبودن برخی اطلاعات جزئی در این زمینه است.
«فارس» در گزارشی نوشت با کنار گذاشته شدن شبکه سنتی تلفن ثابت، شبکه تلفن اینترنتی جدید مبتنی بر اسکایپ در اختیار نمایندگان مجلس عوام قرار می‌گیرد. البته استفاده از این سیستم از طریق تلفن‌های ثابت هم ممکن است؛ اما بخش عمده خدمات اسکایپ با استفاده از ابزار ارتباطی نوین مانند گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ و… صورت می‌گیرد.
مقامات مجلس عوام انگلیس از مدتی قبل تصمیم گرفتند تا سیستم تلفن اینترنتی را جایگزین سیستم تلفن سنتی مسی کنند. شرکت «بریتیش تله‌کام» به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی انگلیس از مدتی قبل در حال اجرای این طرح در سراسر این کشور است و معتقد است پشتیبانی از شبکه سیم مسی فعلی به‌صرفه نیست؛ زیرا عمر مفید آن به پایان رسیده و نوسازی آن هم به علت کمبود مس و هزینه بالای این کار مقرون‌به‌صرفه نیست.
قرار است تا سال ۲۰۲۵ شبکه تلفن ثابت مبتنی بر سیم مسی در انگلیس به‌طور کامل جمع‌آوری و سیستم‌های مبتنی بر تلفن اینترنتی یا VoIP جایگزین آن شود.

درباره : اخبار

سه‌شنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۷

امضای تفاهم‌نامه‌ای برای تحقیق و پژوهش در سونگون

تفاهم‌نامه اجرای طرح‌های پژوهشی در زمینه معدن و صنایع پایین‌دستی مس بین مجتمع مس سونگون و دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورزقان امضا خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورزقان گفت: با توجه به این‌که منطقه ورزقان، معدنی‌ترین بخش شمال غرب کشور شناخته می‌شود، اجرای طرح‌های برون‌دانشگاهی و فعالیت‌های پژوهشی در بخش‌های معدنی یکی از ظرفیت‌های مهمی است که مورد توجه واحد ورزقان قرار دارد.

«حجت‌الله محبوبی‌پور» در گفت‌وگو با خبرگزاری «آنا» افزود: با توجه به این ظرفیت و با موافقت و حمایت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی و با برنامه‌ریزی انجام‌شده، روزهای آینده تفاهم‌نامه‌ای با بزرگ‌ترین معدن شمال غرب کشور یعنی معدن مس سونگون منعقد خواهد شد. این تفاهم‌نامه در قالب اجرای طرح‌های پژوهشی است و شامل پژوهش‌های مختلف در زمینه معدن و صنایع پایین‌دستی مس می‌شود که رشته‌هایی مانند معدن، شیمی، مواد و ریخته‌گری و… را در بر می‌گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورزقان ادامه داد: وجود کارخانه ریخته‌گری در این منطقه و درحال احداث بودن کارخانه ذوب فلزات، می‌تواند فرصت‌هایی را برای ورود واحد ورزقان در زمینه حل مشکلات این صنایع و اجرای پروژه‌های مختلف فراهم کند. البته شناخت مناسبی از این چالش‌ها و راهکارهای بهبود عملکرد این صنایع در واحد ورزقان وجود دارد. در چهار پایان‌نامه کارشناسی ارشدی که در این واحد دانشگاهی و مرتبط با موضوعات این صنایع انجام شد، زمینه‌هایی شناسایی شد که با اجرای آن‌ها راندمان کاری این معادن می‌تواند بیش از ۱۰ درصد افزایش یابد.

این مسئول بیان کرد: برنامه دیگری که در دستور کار قرار دارد، ایجاد مرکز تحقیقات مواد معدنی واحد ورزقان است تا همه مسائل معدنی، ترابری، استخراج، اکتشاف و… استان و حتی کشور با همکاری استادانی از همه واحدهای دانشگاهی در آن بررسی شود. بر اساس مطالعات میدانی انجام شده واحد ورزقان ظرفیت‌ ایجاد این مرکز تحقیقاتی را دارد. امیدواریم با تصویب نهایی راه‌اندازی این مرکز، فعالیت اجرایی آن را ظرف چند ماه آینده آغاز کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ظرفیت‌های معدنی منطقه، ما را بر آن داشت تا به سمت توسعه رشته‌های دارای متقاضی که متناسب با نیاز منطقه نیز باشد، حرکت کنیم. در این چارچوب و با توجه به در حال راه‌اندازی بودن کارخانه ذوب مس، درخواست جذب ۹ رشته جدید به استان ارسال شده است. بنابراین به امید خداوند و در صورت تصویب نهایی از مهر سال جاری، رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی در واحد ورزقان دانشجو خواهد پذیرفت.

وی ادامه داد: رشته کارشناسی پیوسته معدن، متقاضی زیادی دارد. سال گذشته در مقطع کاردانی معدن، برای نخستین بار ۶۷ دانشجو از ترم مهر و ۲۰ دانشجو از بهمن پذیرش شد و طبیعتاً این دانشجویان متقاضی ورود به مقطع کارشناسی هستند. بنابراین هماهنگی‌هایی صورت گرفته تا برخی جابه‌جایی‌های رشته‌ای بین واحدها صورت گیرد.

درباره : اخبار

یکشنبه ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۷

مدیرعامل شرکت مس در مجمع عمومی خبر داد

توسعه‌ شرکت مس مطابق با سند چشم‌انداز ۱۴۰۴

مجمع عمومی شرکت مس برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶، امروز(۱۷ تیرماه) با حضور سهامداران در سالن همایش‌های سازمان حج و زیارت برگزار شد. به‌گفته مدیرعامل شرکت مس اجرای طرح‌های توسعه‌ای و تحقق اهداف این شرکت مطابق با سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ خواهد بود.

در ابتدای جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مس، مهندس «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که این شرکت در سال گذشته، عملکرد مثبت و قابل‌توجهی داشته است، گفت: «میزان کل فروش شرکت مس در سال مالی ۹۶، حدود ۸۸ هزار و ۶۲۸ میلیارد ریال برآورد شده است.»

او افزود: «این عملکرد مثبت و قابل‌توجه مرهون تلاش خانواده مس، کارگران و مدیریت سابق شرکت، مهندس مرادعلیزاده است.»
مدیرعامل شرکت مس با اشاره به برنامه‌های پیشِ روی شرکت ملی صنایع مس ایران نیز گفت: «از اولویت‌های اصلی این شرکت در سال جاری، اجرای طرح‌های توسعه‌ای و تحقق اهداف این شرکت مطابق با سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، خواهد بود.»

رکوردهای بی‌سابقه تولید و فروش شرکت مس
در ادامه این جلسه، گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت مس در سال مالی ۹۶ برای سهامداران ارائه شد.
بر اساس این گزارش، دستیابی به بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس به میزان ۱میلیون و ۱۴۵هزار و ۹۱تن و بالاترین تولید مس محتوی معدنی به میزان ۲۹۵هزار و ۶۲۱تن از زمان راه‌اندازی شرکت تاکنون از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت مس در سال گذشته است.
علاوه بر این، شرکت مس در سال مالی ۹۶ به فروش خارجی به میزان ۱،۲۱۸میلیون دلار که بالاترین میزان صادرات در هفت سال اخیر محسوب می‌شود دست یافت. همچنین، حفظ و ادامه فعالیت در بازارهای هدف صادراتی از طریق انعقاد قراردادهای فروش با کشورهای اروپایی، چین، ترکیه، حوزه خلیج‌فارس، فیلیپین، هند، کره جنوبی و کانادا از دیگر اقدامات مهم شرکت مس در زمینه فروش در سال گذشته بود.

رکورد شکنی در بورس
بر پایه این گزارش، بهره‌برداری از ۱۳ پروژه جدید در مناطق مختلف در سال ۱۳۹۶ با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۵۲۰ میلیارد تومان، ارتقای رتبه شرکت در بین ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس از ۳۰ به ۵ در فصل سوم سال ۱۳۹۶، بازدهی مثبت ۹۱۴ درصدی سهام شرکت طی ۱۱ سال گذشته، بازدهی ۶۷ درصدی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۱۳۹۶ از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت مس در حوزه بازار سرمایه و توسعه بوده است. همچنین، ارزش بازار سهام شرکت مس در پایان اسفندماه سال ۱۳۹۶ به رقم ۱۵۹،۶۶۰میلیارد ریال رسید که بالاترین رقم در چهار سال گذشته است.
بر اساس این گزارش، افزایش تولید مجموع مس محتوی شرکت، کاهش نیروی انسانی، کاهش هزینه‌های انرژی، کاهش قیمت تمام‌شده مس محتوی، کیفیت‌بخشی به تولید در طول سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶، رشد فروش شرکت و حرکت به سمت توسعه پایدار با پروژه‌های مطمئن و با چشم‌انداز تولید ۴۲۵ هزار تن کاتد در پایان سال ۱۴۰۰ مهم‌ترین عوامل مؤثر بر رشد شرکت مس در سال ۱۳۹۶ بوده‌اند.

روند رو به رشد تولید شرکت مس در سال ۹۶
در بخش دیگری از گزارش مجمع عمومی شرکت مس، عملکرد تولید و فروش شرکت طی سال ۱۳۹۶ و مقایسه آن با برنامه و عملکرد سال ۹۵ مورد بررسی قرار گرفت و برای سهامداران ارائه شد.
بر پایه این گزارش، تولید مس محتوی معدنی شرکت مس در سال ۱۳۹۶، بیش از ۲۹۵ هزار تن بوده است که ۶درصد نسبت به برنامه سال ۱۳۹۶ بیشتر بوده است. این در حالی است که تولید مس محتوی معدنی شرکت مس در سال ۱۳۹۵، ۲۸۲ هزار تن بوده است.
افزون بر این، تولید کنسانتره مس در سال ۱۳۹۶، ۱۱۴۵ هزار تن بوده است که نسبت به برنامه تولید این سال ۷درصد بیشتر بوده است. همچنین، تولید کنسانتره مس در سال قبل از آن ۱۰۷۷ هزار تن بوده است.
در حوزه فروش نیز شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۸۸،۶۲۸ میلیارد ریال فروش داشته است که از این میزان ۹۸۷، ۳۷میلیارد ریال فروش داخلی و ۵۰،۶۴۱میلیارد ریال فروش خارجی است. ارزش فروش شرکت مس در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۲۶٫۵ درصد رشد داشته است.

انتقال تجربه برای بهره‌گیری از توان معادن کوچک
در بخش دیگری از این گزارش، افزایش ظرفیت تولید شرکت مس به‌عنوان یکی از سیاست‌های کلیدی شرکت مس در سال‌های آینده عنوان شد که در این راستا راهبرد اصلی شرکت برای تحقق این هدف علاوه بر پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس بهره‌گیری از توان معادن کوچک است. در این راستا، شرکت ملی صنایع مس ایران برای توسعه معادن کوچک مس تفاهم‌نامه‌ای با ایمیدرو و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی منعقد کرده است که بر پایه آن این شرکت تجربه‌ای را که طی چند دهه فعالیت به دست آورده است به بخش خصوصی منتقل خواهد کرد. علاوه بر این، بر اساس موافقت‌های اولیه‌ای که بین این شرکت و مسئولان بخش دولتی شکل گرفته است، مقرر شده است تا شرکت مس در بخش‌های مختلف کارشناسی به‌خصوص در مقوله‌های اکتشافات و معدن‌کاری، خدمات مهندسی ارائه کند و نهایتاً محصول تولیدشده از این واحدها را پیش‌خرید کند و این تفاهم‌نامه، به‌عنوان ضمانتی برای سیستم بانکی برای تأمین مالی این طرح‌ها مورداستفاده قرار گیرد.
بر پایه این گزارش، شرکت مس در نظر دارد تا علاوه بر حمایت از معادن کوچک چشم‌انداز تولید کنسانتره شرکت مس را طی سال‌های آینده با اضافه شدن ۴۱۵ هزار تن کنسانتره از معادن چهارگانه دره‌زار، درآلو، چاه‌فیروزه و دره‌زرشک و ۱۸۰ هزار تن از معادن کوچک، به بیش از یک‌میلیون و ۸۰۰ تن کنسانتره برساند؛ که با این تولید شرکت مس در آینده به رتبه سیزدهم دنیا ازنظر تولیدات معدنی خواهد رسید.
همچنین با تحقق این میزان تولید کنسانتره، مجموع کاتد تولیدی شرکت مس در سال‌‌های آینده نیز به ۴۲۵ هزار تن خواهد رسید که با این حجم تولید، ایران در بین ۱۰ کشور برتر دنیا در زمینه تولید مس پالایش‌شده قرار خواهد گرفت.

توسعه شرکت مس ادامه دارد
احداث نیروگاه سیکل ترکیبی برای تولید برق به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات، توسعه ذوب سرچشمه، تغییر تکنولوژی ذوب از فرایند ریورب به فلش برای ایجاد ظرفیت سالانه ۲۸۰ هزار تن مس آندی حاصل از کنسانتره، راه‌اندازی سیستم انتقال گاز خروجی از کنورترها و احداث کارخانه پالایشگاه خاتون‌آباد ازجمله طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس در سال ۱۳۹۶ هستند که در گزارش مجموع عمومی شرکت مس به آن‌ها اشاره شد.
علاوه بر این، طرح احداث کارخانه‌های اسید کرمان، طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ درآلو، دره‌زار و چاه فیروزه، طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد، طرح تولید مس کاتدی سونگون، انتقال آب خلیج‌فارس، طرح تولید مس کاتدی سونگون، طرح جامع آب و برق و… ازجمله طرح‌های توسعه‌ای در دست اجرای شرکت مس هستند.
بر اساس این گزارش، میزان سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه شرکت تا پایان سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۷،۲۳۴میلیارد تومان بوده است و از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا اتمان پروژه‌ها به ۹،۶۵۷میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است که ۳،۱۵۷میلیارد تومان آن از منابع داخلی شرکت تأمین خواهد شد و ۶،۵۰۰میلیارد تومان آن از منابع بیرون از شرکت تأمین خواهد شد.

درباره : اخبار

شنبه ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۷

تازه‌ترین پیش‌بینی ICSG می‌گوید

افزایش مصرف مس جهان در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹

کی بی اس آنلاین آنلاین: گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG) در آخرین نشست خود در لیسبون به ارائه پیش‌بینی‌های خود از آینده بازار مس پرداخت. این گروه افزایش مصرف مس در جهان در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ را پیش‌بینی می‌کند.

در نشست گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG)، که ۲۶ و ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ در  لیسبون پرتقال برگزار شد، برآوردهای این گروه درخصوص تعادل جهانی تولید و مصرف مس تصفیه‌شده بررسی شد.
عرضه مس
انتظار می‌رود تولید معدنی در جهان پس از کاهش ۱٫۵ درصدی در سال ۲۰۱۷، در سال ۲۰۱۸ حدود ۶ درصد افزایش یابد و در سال ۲۰۱۹ نیز اساساً تغییر نخواهد کرد.  همچنین، پیش‌بینی می‌شود بخشی از رشد در سال ۲۰۱۸ به دلیل بهبود ناشی از تولید محدود سال گذشته در کشورهای شیلی و اندونزی باشد. تولید سال ۲۰۱۸ همچنین تحت‌تأثیر شروع به کار مجدد ظرفیت‌هایی که در جمهوری دموکراتیک کنگو و زامبیا موقتاً بسته شده‌اند، خواهند بود. علاوه بر این، تولید در این سال به میزان کمتر تحت‌تأثیر افزایش تولید چندین پروژه و طرح توسعه‌ای جدید خواهد بود.
انتظار می‌رود تولید جهانی مس تصفیه‌شده در سال ۲۰۱۸ در حدود ۴ درصد افزایش یابد و رشد سالیانه آن در سال ۲۰۱۹ نیز حدود ۱ درصد خواهد بود. چین در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بزرگ‌ترین مشارکت را در رشد تولید مس تصفیه‌شده در جهان خواهد داشت و پس از آن جمهوری دموکراتیک کنگو قرار خواهد داشت. پس از کاهش ۲ درصدی در سال ۲۰۱۷، انتظار می‌رود تولید جهانی مس تصفیه جهان بدون در نظر گرفتن چین در سال ۲۰۱۸ به میزان قابل‌توجهی بهبود یابد. پیش‌بینی می‌شود رشد جهانی تولید مس تصفیه‌شده در سال ۲۰۱۹ کاهش یابد؛ چراکه با کاهش دسترسی به کنسانتره، تولیدات تصفیه‌شده الکترولیتی به‌شدت محدود خواهد شد.
مصرف مس
انتظار می‌رود مصرف مشهود مس تصفیه‌شده در جهان ۳ درصد در سال ۲۰۱۸ و ۲٫۲ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد. چین بزرگ‌ترین مشارکت را در رشد جهانی مصرف مس خواهد داشت. انتظار می‌رود تقاضای مشهود چین در سال ۲۰۱۸ حدود ۳٫۵ درصد و در سال ۲۰۱۹ حدود ۲٫۵ درصد افزایش یابد. همچنین چشم‌انداز اتحادیه اروپا، ژاپن و ایالات‌متحده امریکا همچنان مثبت است. انتظار می‌رود مصرف جهانی در سال ۲۰۱۸ بدون در نظر گرفتن چین حدود ۲٫۵ درصد و در سال ۲۰۱۹ حدود ۱٫۹ درصد باشد.
تعادل بازار مس تصفیه‌شده
پیش‌بینی‌های کنونی ICSG برای سال ۲۰۱۸ نشان‌دهنده مازاد حدود ۴۰ هزار تنی است. انتظار می‌رود بازار در سال ۲۰۱۹ کسری حدود ۳۳۰ هزار تنی داشته باشد.

درباره : اخبار

یکشنبه ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۷

CRU پیش‌بینی کرد

افزایش مصرف قراضه در چشم‌انداز بلندمدت

کی بی اس آنلاین آنلاین: مؤسسه تحقیقاتی CRU در گزارش خود درباره چشم‌انداز بازار قراضه می‌گوید سهم مصرف قراضه از تقاضای جهانی مس، از حدود ۱۸٫۳ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲۱٫۵ درصد در سال ۲۰۳۵ افزایش می‌یابد.

پیش‌تر تصور می‌شد استفاده مستقیم از قراضه با گذر زمان افزایش خواهد یافت، اما با سرعت کمتری نسبت به مصرف مس تصفیه‌شده. در نتیجه، گزارش پیش‌بینی سال ۲۰۱۶ مؤسسه تحقیقاتی CRU مبنی بر این بود که سهم مصرف مستقیم قراضه نسبت به کل مس مصرفی، تا حدود ۱۸ درصد کاهش خواهد یافت. با این حال، دو موضوع، از آن زمان تغییر کرده است. نخست، میزان دسترسی قراضه در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ افزایش چشمگیری داشت که صعود قیمت مس در اوایل ماه نوامبر همان سال سبب بهبود بیشتر میزان دسترس‌پذیری شد. علاوه بر این، پیش‌بینی رشد قیمت مس طی ۵ سال آینده، بیانگر احتمال افزایش دسترس‌پذیری قراضه در آینده میان‌مدت خواهد بود. دوم این‌که مؤسسه تحقیقاتی CRU، دیدگاه متفاوتی نسبت به چشم‌انداز مصرف مستقیم قراضه طی دهه ۲۰۲۰ میلادی دارد.

از این رو و بر پایه این گزارش، CRU پیش‌بینی کرده است که سهم مصرف قراضه از کل تقاضای مس چین، از حدود ۱۱٫۸ درصد در سال ۲۰۱۶ به حدود ۱۸٫۴ درصد در سال ۲۰۳۵ افزایش یابد. علاوه بر این، در مقایسه با گزارش سال ۲۰۱۶، کاهش ۰٫۵ درصدی از رقم ۲۳٫۵ درصدی سهم مصرف قراضه برای سایر کشورهای جهان در ۲۰ سال آینده وجود دارد؛ چراکه هر افزایش سهم مصرف کوتاه‌مدتی با توجه به کاهش مصرف قراضه در هند جبران می‌شود.

بر اساس گزارش CRU، علت کاهش مصرف قراضه هند، این است که تولیدکنندگان مفتول درصدد بهبود کیفیت محصولات خود هستند. در نتیجه، انتظار می‌رود سهم مصرف قراضه از تقاضای جهانی مس، از حدود ۱۸٫۳ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲۱٫۵ درصد در سال ۲۰۳۵ افزایش یابد. این رقم در سال ۲۰۳۵، معادل حدود ۸ میلیون تن مس است؛ درحالی‌که در گزارش قبلی، این رقم برابر با ۱٫۳ میلیون تن بود. 

درباره : اخبار
صفحات سایت