کی بی اس آنلاین


همه افراد دوست دارند اندامی متناسب داشته باشند. حتما وقتی کسی را با اندام خوب می‌بینید، او را تحسین می‌کنید و دوست دارید خودتان هم اندامی شبیه او داشته باشید. همه ما باید مواظب تناسب اندام خود باشیم زیرا به دلایل مختلف چربی بدن در قسمت‌های مختلف بدن جمع می‌شود که پس از مدتی خلاص شدن از آن سخت می‌شود.

چربی بدن چیست؟

همه ما باید بدانیم چربی بدن چیست. مانند دیگر اجزای بدن چون ماهیچه‌ها، استخوان و دیگر ارگان‌ها، چربی بدن نیز ساختار بدن ما را شکل می‌دهد. چربی بدن به دو نوع می‌تواند باشد، چربی ضروری و چربی انباشته. چربی ضروری به عملکردهای ضروری بدن کمک می‌کند و در سیستم عصبی مرکزی، مغز استخوان، ارگان‌ها و ماهیچه‌ها ذخیره می‌شود. چربی انباشته چربی است که زیر پوست جمع می‌شود و همان چربی است که اضافه وزن ایجاد می‌کند و از بین بردن آن سخت است.

دلایل ایجاد چربی بدن چیست؟

کم کردن چربی بدن و لاغری

انباشته شدن چربی بدن دلایل مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

عدم توازن انرژی:

اگر توازنی بین انرژی وارد شده به بدن و انرژی که از بدن خارج می‌شود وجود نداشته باشد، بافت چربی در بدن انباشته می‌شود. انرژی وارد شده به بدن همان میزان کالری است که از غذا و نوشیدنی‌ها دریافت می‌کنیم و انرژی خروجی میزان انرژی است که بدن برای هضم غذا، تنفس و دیگر فعالیت‌های فیزیکی استفاده می‌کند. بدن بایستی بین این دو نوع انرژی توازن ایجاد کند تا سلامتش حفظ شود، در غیر این صورت تجمع چربی در بخش‌های مختلف بدن صورت می‌گیرد.

فعالیت بدنی اندک:

یکی دیگر از دلایل تجمع چربی در بدن، فعالیت بدنی اندک است. این عاملی است که موجب چاقی افراد می‌شود و فرد دیگر قادر نیست کالری اضافی را که از رژیم غذایی خود دریافت کرده است، بسوزاند.

امروزه افراد مقدار زیادی از زمان خود را مقابل تلویزیون یا فعالیت‌های تفریحی می‌گذرانند. پیشرفت تکنولوژی کارها را آسانتر و افراد را تنبل‌تر کرده است که موجب ایجاد چربی و در طولانی مدت چاقی افراد می‌شود (چطور دست از تنبلی برداریم؟).

ژنتیک:

ژنتیک نقش بزرگی در اضافه وزن افراد دارد. اگر هر یک از والدین شما مشکل اضافه وزن دارد، احتمالا شما نیز با این مشکل مواجه خواهید شد. ژنتیک تعیین کننده ظرفیت بدن شما در ذخیره چربی است. اغلب کودکان عادات غذایی خود را از والدینشان می‌آموزند. بنابراین اگر والدین چاق باشند، احتمال زیادی دارد که فرزندان با مشکل تجمع چربی در بدن مواجه باشند.

بیماری:

برخی بیماری‌ها نیز موجب چاقی افراد می‌شود. برخی از این بیماری‌ها شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، سندرم کوشینگ، کم کاری یا پرکاری تیروئید و … می‌باشد.

دارو:

مصرف برخی داروها مانند کورتیکو استروئیدها، داروهای ضدافسردگی و داروهای تشنج موجب اضافه وزن افراد می‌شود.

سن:

سن در چاقی افراد تاثیر دارد. هر چه سن بالاتر می‌رود، بافت چربی بیشتری نیز در بدن جمع می‌شود. همچنین بالا رفتن سن موجب می‌شود افراد فعالیت کمتری داشته باشند که منجر به سوزاندن کالری کمتر می‌شود (نکاتی که زنان بالای ۴۰سال باید درباره کاهش وزن بدانند).

کمبود خواب:

خواب ناکافی نیز افراد را چاق می‌کند. بر اساس مطالعات، خواب هورمون‌هایی که در شما احساس گرسنگی (گرلین) یا سیری (لپتین) می‌کند را تنظیم می‌کند. بنابراین وقتی فردی به اندازه کافی نمی‌خوابد، هورمون گرلین بالا می‌رود که سبب احساس گرسنگی می‌شود درنتیجه فرد میزان غذای زیادی مصرف می‌کند. همچنین خواب بر روی میزان انسولین بدن نیز تاثیرگذار است.

بارداری:

در بارداری تمایل بدن به اضافه وزن بیشتر می‌شود زیرا بدن برای رشد جنین نیاز به غذای بیشتری دارد. اما پس از زایمان، اغلب کم کردن وزن دشوار می‌شود. همین سبب اضافه وزن و چاقی زنان می‌شود (عوارض اضافه وزن در بارداری).

فاکتورهای احساسی:

گاهی افراد وقتی دچار حالت‌هایی چون عصبانیت، استرس یا خوشحالی می‌شوند، بیشتر غذا می‌خورند. همین عامل به مرور زمان موجب پرخوری فرد و تجمع کالری در بدن می‌شود. کالری اضافی در بدن نیز به اضافه وزن یا چاقی فرد منجر می‌شود.

ورزش‌هایی برای سوزاندن چربی بدن در خانه

انباشت چربی و اضافه وزن به هم مرتبط هستند. اگر افزایش وزن پیدا کنید، سلول‌های چربی در بدن شما انباشته می‌شود، از این رو سوزاندن چربی‌ها به کاهش وزن کمک می‌کند.

چاقی یکی از مشکلاتی است که هر کس می‌خواهد از شر آن خلاص شود. بسیاری داروها و جراحی‌ها برای لاغر شدن وجود دارد. اما از سوی دیگر ورزش‌های بسیاری نیز برای هر یک از قسمت‌های بدن وجود دارد که به کاهش وزن کمک می‌کند. مهمتر آنکه این ورزش‌ها را می‌توانید به راحتی در خانه انجام دهید بدون آنکه بابت رفتن به باشگاه ورزشی هزینه‌ای مصرف کنید (ورزش های مخصوص فضاهای کوچک).

پرش از پهلو:

پرش از پهلو برای سوزاندن چربی بدن

این حرکت برای ران، باسن و شکم است. یکی از راحت‌ترین ورزش‌هایی که تقریبا همه توده‌های ماهیچه‌ای بزرگ بدن را درگیر می‌کند. این ورزش کمک می‌کند میزان زیادی کالری بسوزانید و همچنین تحرک بدنی زیادی داشته باشید.

روش انجام:

 • طوری بایستید گویی می‌خواهید چمباتمه بزنید (قوز کنید).
 • پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و دست‌ها را مقابل سینه نگه دارید.
 • باسن را به عقب بدهید و حالت نیمه نشسته بگیرید.
 • در همین حالت دست‌ها را به سمت پایین بگیرید.
 • به همین حالت چمباتمه که ایستاده‌اید، پرش انجام دهید. ابتدا نیم تنه را به سمت راست بچرخانید و دست‌ها نیز همراه آن به سمت راست حرکت کند.
 • سپس دوباره پرشی به بالا انجام دهید و نیم تنه پایین خود را به چپ کج کنید.
 • به هیچ وجه مستقیم به بالا نپرید.
 • به حالت چمباتمه اول بایستید منتها کمی دست‌ها به سمت چپ قرار بگیرند.
 • بالا بپرید و پرشی به سمت راست انجام دهید.
 • دوباره به چپ بپرید و همین کار را ادامه دهید.

ورزش ساق پا و پایین شکم:

ورزش ساق پا و پایین شکم و سوزاندن چربی بدن

این ورزش پا و شکم را درگیر می‌کند و به شکل‌گیری عضلات شش تکه کمک می‌کند.

روش انجام:

 • به پشت روی زمین دراز بکشید و سر بالا باشد و زانوها با زاویه ۹۰ درجه قرار بگیرند.
 • دست‌ها را پشت سر قرار دهید و عضلات شکم را منقبض کنید.
 • زانوها را به سمت شکم جمع کنید.
 • شانه‌ها را بلند کرده و بالا ببرید.
 • نفس بکشید و در همین پوزیشن ۳ تا ۵ ثانیه بمانید.
 • حال پاها را صاف کنید و بکشید و در زاویه ۴۵ درجه نگه دارید.
 • بر قسمت پایینی شکم فشار بیاورید و ۳ تا ۵ ثانیه در این پوزیشن بمانید.
 • این حرکت را در دو ست و هر ست ۱۰ تا ۱۵ بار تکرار کنید تا چربی‌های شکم بسوزد و شکم شش تکه داشته باشید.

شنا:

ورزش شنا و کم کردن چربی بدن

این حرکت همه قسمت‌های بدن را درگیر می‌کند درنتیجه در سوزاندن چربی‌های تمام قسمت‌های بدن موثر است. یکی از نکات مثبت این ورزش این است که می‌توانید آن را به صورت ملایم یا شدید انجام دهید.

روش انجام:

 • روش شکم دراز بکشید و پاها را به هم بچسبانید.
 • کف دست‌ها را روی زمین بچسبانید طوری که دست‌ها به اندازه عرض شانه‌ها باز شده باشند.
 • وزن بدن را روی دست‌ها قرار دهید و بدن را از زمین بلند کنید.
 • حال بدن را به سمت زمین نزدیک کنید و پاینن بیایید اما شکم نباید با سطح زمین برخورد کند.
 • تا جایی که می‌توانید این حرکت را تکرار کنید تا چربی‌ها بسوزد.

طناب زدن:

طناب زدن و کم کردن چربی بدن

این حرکت هم مناسب مردان و هم زنان است. طناب زدن ورزش ساده‌ای است که به کاهش وزن بسیار کمک می‌کند. این ورزش علاوه بر چربی‌های شکم، چربی دیگر قسمت‌های بدن را نیز می‌سوزاند.

روش انجام:

 • برای این ورزش، به یک طناب ورزشی نیاز دارید.
 • دسته‌های طناب را در دستان خود نگه دارید.
 • همراه با چرخاندن طناب پرش انجام دهید و حداقل ۳۰ ثانیه بدین شکل طناب بزنید.
 • برای حصول نتیجه بهتر سعی کنید با هر دو پا پرش انجام دهید.
 • بهتر است این ورزش را صبح‌ها با شکم خالی انجام دهید.

پرش با یک پا:

پرش با یک پا و کم کردن چربی بدن

این ورزش روی ماهیچه‌های مرکزی کار می‌کند و با سوزاندن چربی‌ها به تناسب اندام کمک می‌کند.

روش انجام:

 • صاف بایستید و سپس پای چپ را از روی زمین بلند کنید.
 • خم شوید و کف هر دو دست را روی زمین قرار دهید.
 • حال باید با یک پا بپرید اما مطمئن شوید که پای چپ بالا بماند و به زمین نخورد.
 • ۳۰ ثانیه این حرکت را انجام دهید سپس با خم کردن زانوی راست، این حرکت را با پای راست تکرار کنید.
 • این یک حرکت چالشی است که به کم کردن وزن به شیوه موثر کمک می‌کند.

نکات دیگر برای کم کردن وزن

ورزش طبیعتا روش بسیار موثری در کم کردن وزن است اما تثبیت وزن نیز بسیار اهمیت دارد. در ادامه نکاتی ارائه می‌دهیم که به شما کمک می‌کنند وزن کم کنید.

رژِم غذایی و کم کردن چربی بدن

رژیم غذایی:

رژیم غذایی هم در افزایش وزن و هم کاهش وزن موثر است. اگر می‌خواهید وزن کم کنید و آن را حفظ کنید، باید به رژیم غذایی خود توجه کافی داشته باشید. بیشتر سعی کنید مواد غذایی چون میوه و سبزیجات در رژیم غذایی خود داشته باشید.

کم کردن حجم غذا:

سعی کنید حجم غذای خود را در هر وعده غذایی کم کنید. سعی کنید در یک وعده غذایی میزان غذای زیادی نخورید و هر روز ۵ یا ۶ وعده غذایی با حجم غذایی کم داشته باشید.

نوشیدن آب:

آب در آب کردن چربی‌های اضافی تاثیر زیادی دارد. از سوی دیگر نوشیدن آب در شما احساس سیری ایجاد می‌کند و کمک می‌کند زیاد احساس گرسنگی نداشته باشید. بنابراین احساس سیری به معنی مصرف غذای کمتر است، از این رو افزایش وزن صورت نمی‌گیرد.

اجتناب از خوردن کربوهیدرات نشاسته‌ای:

غذاهایی با کربوهیدرات نشاسته‌ای چون برنج، نان، سیب‌زمینی و پاستا نخورید. این غذاهای میزان انرژی بیش از میزان موردنیاز بدن فراهم می‌کنند. بنابراین انرژی اضافی به عنوان چرب در بدن انباشته می‌شود.

کم کردن مصرف شکر:

مصرف غذاهای قندی منجر به اضافه وزن و تجمع بافت چربی در بدن می‌شود. بنابراین مصرف شکر را کم کنید تا سلامت بدن حفظ شود.

مصرف روزانه فیبر:

مصرف روزانه فیبر کمک می‌کند تا وزن شما تحت کنترل باشد. از آنجا که فیبر آب را جذب می‌کند، فضای بیشتری را در شکم اشغال می‌کند، از این رو در شما احساس سیری ایجاد می‌کند.

اجتناب از خوردن هله و هوله:

هله هوله‌هایی چون سیب‌زمینی سرخ کرده، چیپس، پیتزا و همبرگر نخورید. این نوع غذاها چربی ناسالم در بدن ایجاد می‌کنند.

خوردن صبحانه متعادل:

یک صبحانه متعادل انرژی موردنیاز بدن را تامین می‌کند. از طرفی احساس گرسنگی را کم می‌کند، از این رو غذای کمتری برای نهار می‌خورید و کمک می‌کند تا در طولانی مدت وزن کم کنید.

خوردن سبزیجات بیشتر:

خوردن سبزیجات به کم کردن وزن کمک می‌کند. سبزیجاتی که حاوی مواد مغذی چون ویتامین و مواد معدنی هستند، به سلامت بدن کمک می‌کنند.

هدف‌گذاری:

سعی کنید برای کاهش وزن خود هدف‌گذاری دقیق داشته باشید. این کار علاوه بر اینکه کمک می‌کند در بازه زمانی مشخصی وزن کم کنید، بلکه دستیابی به هدف لاغری را آسانتر می‌کند.

دیگر لازم نیست مدام به باشگاه ورزشی یا دکتر بروید. با این حرکت‌هایی که گفته شد می‌توانید به راحتی در خانه وزن کم کنید. سعی کنید حرکات را دقیقا همانطور که در بالا گفته شد انجام دهید تا تناسب اندام بهتری داشته باشید.

درباره : اخبار

تغذیه ی مناسب دوران بارداری

برنامه غذایی دوران بارداری بایستی شامل تمام مواد غذایی و معدنی مورد نیاز بدن مادر و جنین باشد به طوری که با رعایت آن، مادر و جنین هردو بدون کمبود، این دوره را سپری کنند.از آنجایی که تغذیه‌ی دوران بارداری نتیجه‌ای مستقیم بر سلامت مادر و جنین دارد، برنامه غذایی و تغذیه مناسب دوران بارداری، اهمیت زیادی می یابد.در دوران بارداری،حد مجازی از افزایش وزن برای خانم‌ها در وزن‌های مختلف ، توصیه می‌شود. افزایش وزن توصیه شده برای یک زن با وزن متوسط،۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم  ، برای زنان کم وزن ،حدود ۱۸ کیلوگرم و برای زنان دارای اضافه وزن دارند، نباید در دوران بارداری اقدام به کم کردن وزن نمایند، زیرا با انجام اینکارجنین خود را در معرض خطرات متعدد قرار میدهند. اکثر زنان باید حدود ۳۰۰ کالری به منظور حفاظت از رشد جنین به رژیم غذایی روزامه خود اضافه کنند اضافه کردن این میزان کالری ،از ماه چهارم به بعد ضرورت دارد. غذاهایی که تا ۳۰۰ کالری اضافی به شما می دهند عبارتند از ۲و۲/۱ فنجان شیر کم چرب و یک ساندویچ که مخلفاتی همچون ۸۵ گرم مرغ بدون چربی ویا یک تخم مرغ با دو برش نان تست دارا باشد.

دوران بارداری و زن باردار و تغذیه
مراقب تغذیه خود در دوران بارداری باشید

پروتئین

یک زن باردار لازم است روزانه ۲۵ گرم پروتئین بیشتر از همیشه دریافت کند ولی در عین حال مصرف بیش از حد پروتئین برای جنین زیان آور است و باعث تاخیر در رشد و یا تولید نارس می گردد. برای دریافت این مقدار پروتئین می توان غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت قرمز بدون چربی، مرغ و ماهی را مصرف کرد.این موارد همچنین منابع خوبی از ویتامین های گروه B آهن و مواد معدنی هستند.علاوه بر اینها تخم مرغ پنیر غلات و حبوبات نیز می توانند پروتئین لازم برای بدن مادر را تامین کنند.همچنین یک زن باردار روزانه به ۱۰۰۰میلی گرم کلسیم نیاز دارد که برای زنان زیر سی سال دارای اهمیت بیشتری است. از بهترین منابع کلسیم میتوان به شیر و محصولات لبنیاتی کم چرب اشاره کرد.دیگر منابع مناسب عبارتند از شیر سویا و برنج ،تن ماهی ، آجیل و سبزی های دارای برگ سبز .

 • نکته:چنانچه پزشک شما مکمل های کلسیم را برایتان تجویز کرده است فراموش نکنید برای افزایش جذب بهتر و کاهش ناراحتی های روده آنها را بهمراه غذا مصرف کنید.

با تعذیه سالم آشنا شوید.

آهن

مقدار آهن مورد نیاز یک زن باردار نیز در دوران بارداری دو برابر می شود. این به دلیل افزایش حجم خون مادر و همچنین ذخیره آهن توسط جنین است که باید آهن مورد نیاز برای روزهتی آخر را در همین ماه های اول ذخیره کند. غذاهای غنی از آهن عبارتند از گوشت قرمز ماهی ماکیان نان غنی شده و غلات حبوبات تخمرغ میوه های خشک و سبزی های با برگ سبز.هرچند یک رژیم غذایی مناسب حدود ۱۲ تا ۱۵میلی گرم آهن را روزانه به مادر می رساند اما اگر منابع ذخیره سازی آهن در یک زن به هنگام بارداری رو به کاهش باشد او در خطر کم خونی قرار می گیرد.اکثر زنان در این دوران نیاز دارند که مکمل های آهن را مصرف نمایند خوب است برای جذب بهتر این مکمل ها کنار وعده ی غذایی و به همراه مایعات غیر از قهوه چای شیر که جذب آهن را کاهش میدهند مصرف شوند.

فولیک اسید

میزان کافی فولات یا اسید فولیک که بعنوان ویتامین B9نیز شناخته می شود برای جلوگیری از نقص های هنگام تولد بخصوص موارد مربوط به مغز و نخاع مانند اسپینا بیفیدا بسیار موثر است.تخمین زده می شود که حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد این نقص ها با مصرف اسید فولیک در دوره باروری قابل پیشگیری هستند.میزان فولات توصیه شده در رژیم غذایی برای زنانی که باردار نیستند ۴۰۰ میکروگرم و زنان باردار ۶۰۰میکروگرم و در دوران شیر دهی ۵۰۰ میکرو گرم است.ضروری ترین زمان برای مصرف فولات هفته چهارم تا ششم اوایل بارداری است.زمانی که سیستم عصبی مرکزی جنین در حال شکل گیری است.بنابراین ا کثرپزشکان به زنانی که برای بارداری برنامه ریزی می کنند مکمل های حاوی فولات را پیشنهاد می کنند. سبزی های دارای برگ سبز آب پرتقال عدس نخود و لوبیا مارچوبه آردغنی شده و پاستا دارای فولات است.

سدیم

در گذشته زنان باردار را برای جلوگیری از خطر ابتلا به مسمومیت به کاهش مصرف نمک توصیه می کردند.هرچند شواهدی در رابطه با این مسئله موجود نیست اما ظاهرن کاهش نمک از مسمومیت جلوگیری و یا احتمال بروز آن را کاهش می داده است.با اینکه نیاز یک زن به سدیم در این دوران افزایش می یابد ولی برخلاف انتظار در اغلب موارد مصرف نمک اضافی لازم نیست

مکمل‌های ویتامین

بیشتر پزشکان بر این باورند که یک رژیم غذایی متعادل که انواع مواد غذایی با مقادیر توصیه شده را شامل شود تمامی نیازها را برطرف خواهد کرد. درحالی که بعضی از آنها برای اطمینان بیشتز مکمل مولتی ویتامین را نیز تجویز می کنند.

کافئین

احتمال سقط جنین ویا تولد باوزن غیر عادی در مادرانی که بیشتر از ۱۵۰میلی گرم کافئین در روز مصرف می کنند بیشتر از دیگر زنان باردار است.همچنین مصرف بیش از حد کافئین رشد جنین را به تاخیز می اندازد.توصیه می شود که مصرف این ماده را به کمتر از ۳۰۰ میلی گرم در روز کاهش دهند .مقدار میانگین کافئین موجود در یک فنجان قهوه حدود ۲۰۰میلی گرم و یک فنجان چای ۱۰۰میلی گرم است.

جیوه

جیوه را می توان یک آلاینده زیست محیطی و یک سم شناخته شده برای انسان معرفی کرد.زنان باردار و زنانی که در آستانه بارداری هستند باید از خوردن ماهی های بزرگ با عمر طولانی پرهیز کنند.این ماهی ها عبارتند از شاه ماهی کوسه شمشیر ماهی و ماهی تن.

منبع: برگرفته از کتاب ( تغذیه درمانی )

درباره : اخبار

با استفاده از گوگل ترنسلیت آفلاین، می‌­توانید بدون اتصال به اینترنت از ابزارهای ترجمه بهره ببرید. از این طریق می­‌توانید در حین سفر که اتصال به اینترنت امکان‌پذیر نیست، از گوگل ترنسلیت آفلاین استفاده کنید.

گوگل ترنسلیت آفلاین

ابتدا، برنامه گوگل ترنسلیت را بر روی گوشی خود باز کنید. در تب تنظیمات روی گزینه Offline   Translationضربه بزنید، سپس، در صفحه Offline Translation، روی “+” ضربه بزنید. برای استفاده از ترجمه آفلاین، زبان مورد نظر را جستجو کنید.

تنظیمات گوگل ترنسلیت آفلاین

زبان مورد نظر را از لیست، انتخاب و گزینه  Download را لمس کنید. به یاد داشته باشید برای استفاده از حالت آفلاین باید بسته‌­های زبان را به طور کامل دانلود کنید.

دانلود بسته‌های زبان گوگل ترنسلیت آفلاین

حذف نسخه‌­های آفلاین گوگل ترنسلیت

این روش در هر دو نسخه iOS و اندروید کار می­‌کند. اگر فضای گوشی پر شده، می­‌توانید بسته­‌های ترجمه شده را بعدها حذف کنید. برای حذف یک زبان دانلود شده، به صفحه Offline Translation بروید و روی آیکون تنظیمات کلیک کرده و با لمس سطل آشغال، زبان مورد نظر را حذف کنید.

زبان دانلود شده امکان ترجمه متون فارسی را می‌دهد. بسته­‌های زبان، برای یک دوره زمانی مشخص نیازهای شما را برآورده می‌­کند، با این حال، بسته­‌های زبان را باید به طور مرتب به­‌روز کنید. به‌­روز رسانی بسته‌­های زبان، ترجمه دقیق­تری در اختیار شما قرار خواهد داد.

ترجمه‌­ها دو طرفه می‌­شوند شما می‌­توانید از زبان اصلی خود به زبان دیگر و برعکس ترجمه کنید. این ایده، هنگام سفر و یادگیری زبان می‌­تواند مفید باشد.

هنگام ترجمه، بررسی کنید که آیا زبان انتخاب شده پشتیبانی می­‌شود. البته، ممکن است متن به دلیل نامفهوم بودن، به درستی ترجمه نشود.

منبع addictivetips.com
درباره : اخبار

شاید از بین بردن موهای زائد صورت برای شما یکی از فعالیت‌های ناخوشایند باشد اما اگر روشی که برای این کار استفاده می‌کنید متناسب با ظاهر، جنس مو و نیازهای آن باشد، چندان سخت نخواهد بود. اگر می‌خواهید از شر موهای پشت لب، موهای روی چانه یا بین ابروها خلاص شوید، به شما چند متود موثر معرفی می‌کنیم:

استفاده از موچین

از بین بردن موهای زائد صورت و موچین

استفاده از موچین یکی از محبوب‌ترین روش‌هاست. موچین در هر جا یافت می‌شود و قیمت مناسبی دارد، از این رو بسیار در دسترس است.

موچین برای قسمت‌های کوچک و متمرکز مانند ابرو و چانه که موهای متمرکز دارد، مناسب‌تر است. اما حتما قبل از استفاده، موچین را تمیز کنید. بهتر است یک بار در روز، موچین را با آب گرم و صابون بشویید سپس آن را در جای خشک نگه دارید.

اگر می‌خواهید بدانید ابروهای خود را چطور بر اساس فرم صورت بردارید، این متن را بخوانید.

وکس کردن

از بین بردن موهای زائد صورت و وکس کردن

چه از وکس نرم استفاده کنید و آن را با استفاده از نوارهای باریک روی صورت بزنید یا وکس‌های سفت‌تر که روی صورت قرار می‌گیرند و به راحتی کنده می‌شوند، به راحتی می‌تواند موهای زائد پشت لب، چانه، ابرو و گونه‌ها را از بین ببرد. اما این روش برای همه افراد مناسب نیست.

اگر پوست به این محصول حساسیت داشته باشد، پس از استفاده دچار التهاب می‌شود. اگر درست از وکس استفاده نشود، می‌تواند موجب کنده شدن ناقص فولیکول‌های مو شده و مو را بشکند، بنابراین پوست اطراف آن ملتهب می‌شود. اگر فولیکول موی کنده نشده به هم گره بخورد، سبب رشد مو می‌شود. حتما در خصوص مرکزی که برای اپیلاسیون مراجعه می‌کنید، تحقیق کنید.

اگر می‌خواهید درباره وکس کردن بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

شیو کردن

شیو کردن و از بین بردن موهای زائد صورت

 

گرچه شیو کردن برای صورت کمتر توصیه می‌شود، اما این روشی است که بسیاری از زنان برای از بین بردن موهای زائد به کار می‌برند. برخی گمان می‌کنند موهای صورت با شیو کردن ضخیم‌تر می‌شود. آیا این درست است؟

این باوری اشتباه است که موها پس از شیو ضخیم‌تر و متراکم‌تر می‌شوند. از آنجا که فولیکول مو از نیمه بریده می‌شود، احساس زبری ایجاد می‌کند اما ضخیم‌تر نمی‌شود.

اگر می‌خواهید کمتر دچار مشکل شوید، احتیاط و نکاتی را قبل از شیو کردن رعایت کنید تا پوست نرمتر و التهاب کمتری داشته باشید.

شیو کردن در حمام یا بلافاصله بعد از آن کمک می‌کند پوست نرم‌تری داشته باشید. به خصوص اگر موی زبر و ضخیمی دارید، بخار آب به نرم شدن رشته‌های مو کمک می‌کند. قبل از شیو از روغن یا کرم مخصوص شیو که معمولا مخصوص آقایان است، استفاده کنید زیرا از سوزش پوست جلوگیری می‌کند. از ژیلت‌های دوتیغه استفاده کنید چرا که این تیغ‌ها مناسب مناطق حساس پوست هستند و معمولا از قرمزی و سوزش جلوگیری می‌کنند.

یک ناحیه از پوست را مدام تیغ نزنید چرا که موجب التهاب می‌شود. پس از شیو کردن نیز کرم مرطوب‌کننده آبرسان استفاده کنید تا پوست نرم شود.

بند انداختن

بند انداختن و از بین بردن موهای زائد صورت

بند انداختن در کشورهای خاورمیانه و آسیایی بسیار رایج است که در آن نخ نازکی را به صورت دو لایه گره می‌زنند و روی قسمتی که می‌خواهند مو را از بین ببرند، به صورت چرخشی حرکت می‌دهند. از انجایی که استفاده از این روش برای موهای پراکنده کمی دشوار است، بهتر است از آن برای نواحی کوچکتری چون ابرو، پشت لب و چانه استفاده شود. بر خلاف تیغ، استفاده از بند کمی دشوار است و اگر طرز کار آن را بلد نباشید، نخواهید توانست موها را از بین ببرید. بنابراین به آرایشگاهی مراجعه کنید که در این کار مهارت داشته باشند.

کرم‌های موبر

کرم موبر و از بین بردن موهای زائد صورت

کرم‌های موبر معمولا عطر زیادی دارند اما مدل‌های جدید این کرم‌ها، ملایم و بی‌عطر هستند. این کرم‌ها روی نواحی که مو دارد زده می‌شود، سپس کرم همراه با مو پاک می‌شود.

کرم‌های موبر مواد شیمیایی چون تیوگلیسولات کلسیم یا تیوگلیسولات پتاسیم دارند که بندهای دیسولفید در کراتین مو را می‌شکند، از این طریق مو را تضعیف می‌کند. اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید، حتما آن را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید تا پوست حساسیت نداشته باشد.

درمان مقطعی

علاوه بر روش‌های گفته شده، می‌توانید از متخصص پوست راهنمایی برای درمان مقطعی بخواهید. برخی از آنها مانند Vaniqa دارویی است که یکبار در روز استفاده می‌کنید تا رشد مو کاهش پیدا کند. این روش گرچه موثر است اما همین که آن را متوقف کنید، تاثیر آن نیز از بین می‌رود و موها دوباره از نو رشد می‌کنند.

لیزر موهای زائد

از بین بردن موهای زائد صورت و لیزر

اگر دنبال روشی دائمی هستید، می‌توانید لیزر موهای زائد را امتحان کنید که به عنوان تراپی با پالس شدید شناخته شده است.

این لیزرها طول موج‌های مشخصی از نور هستند که منحصرا توسط فولیکول‌های مو جذب می‌شوند. این نور پس از جذب شدن تبدیل به گرما می‌شود که فولیکول‌های مو را می‌کشد. تجریه مو به وسیله برق می‌تواند در وسعت بیشتری صورت گیرد درحالی که روش الکترولیزه تنها یک فولیکول را در یک زمان قطع می‌کند. اما این روش برای کسانی که موهای روشن یا ظریفی دارند، مناسب نیست و هزینه آن نیز زیاد است. برای از بین رفتن کامل موها نیاز به چند جلسه لیزر است.

برای آنکه درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

الکترولیزه

از بین بردن موهای زائد صورت و الکترولیزه

یکی دیگر از روش‌های دادمی، الکترولیزه است که از گرمای متمرکز برای هر فولیکول مو در هر بار استفاده می‌شود تا مانع از رشد مو شود. این روش برای کسانی که می‌خواهند موهای زائد خود را به طور دائم از بین ببرند اما موهای روشن یا فر دارند و نمی‌توانند از لیزر استفاده کنند، روش ایده‌آلی است.

درباره : اخبار

چهارشنبه ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۷

گفت‌وگو با مدیر امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه

برای همه بخش‌های تولیدی و توسعه‌ای شرکت مس پروژه تحقیقاتی داریم

کی بی اس آنلاین آنلاین: «حسن صحرایی پاریزی» می‌گوید برای امسال ۷۶ پروژه تحقیقاتی تعریف شده که محور اصلی آن‌ها مباحثی مثل کاهش قیمت تمام‌شده، افزایش ظرفیت تولید، ارتقای دانش فنی، بهینه‌سازی مصرف مواد و حامل‌های انرژی و بهبود شرایط زیست‌محیطی است.

امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه امسال در پروژه‌های تحقیقاتی خود در کنار استفاده از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی، تلاش کرده بیش از گذشته از توان تحقیقاتی خود شرکت ملی صنایع مس ایران استفاده کند. «حسن صحرایی پاریزی»، مدیر امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه می‌گوید در ۷۶ پروژه تحقیقاتی سال جاری این حوزه ۶۵ درصد پروژه‌ها دانشگاهی و ۲۰ درصد به پروژه‌های پرسنل داخل شرکت اختصاص دارد. او همچنین می‌گوید این پروژه‌ها درراستای رفع نیازهای شرکت و خط تولید و آینده توسعه‌ای شرکت برنامه‌ریزی شده‌اند. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

 • امور تحقیق و توسعه هر سال با توجه به مهم‌ترین نیازهای خط تولید و همچنین سیاست‌های کلان شرکت ملی صنایع مس ایران پروژه‌های تحقیقاتی‌ای را تعریف و اجرا می‌کند. امسال این نیازها، سیاست‌ها و پروژه‌ها کدامند؟

برای امسال ۷۶ پروژه تحقیقاتی تعریف شده که بخش عمده آن‌ها مربوط به خط تولید است. محور اصلی این پروژه‌ها نیز در قالب استراتژی‌های کلان شرکت مس است و مباحثی مثل کاهش قیمت تمام‌شده، افزایش ظرفیت تولید، ارتقای دانش فنی، بهینه‌سازی مصرف مواد و حامل‌های انرژی و بهبود شرایط زیست‌محیطی را شامل می‌شود. به‌جز این موارد که سیاست‌های محوری ما در تعریف پروژه‌هاست، سیاست دیگر ما این است که مشارکت همه همکاران را در انجام پروژه‌های تحقیقاتی داشته باشیم؛ هم همکاران امور تحقیق و توسعه و هم سایر پرسنل شرکت به‌خصوص پرسنل خط تولید. امسال یک سیاست دیگر را نیز دنبال می‌کنیم و آن اصلاح پروژه‌های دانشجویی است؛ درواقع تلاش ما این است که بهره‌وری این پروژه‌ها افزایش یابد.

 • در حال حاضر چه مقدار از پروژه‌های تحقیقاتی توسط پرسنل انجام می‌شود و چه تعداد از آن‌ها دانشجویی است؟

در سال ۹۵ بیش از ۸۰ درصد پروژه‌های ما دانشجویی بود و حدود ۷ تا ۸ درصد توسط پرسنل و مجموعه داخل شرکت انجام می‌شد اما امسال ۶۵ درصد پروژه‌ها دانشجویی و ۲۰ درصد مربوط به پروژه‌های داخلی است. درواقع می‌توان گفت در بخش پروژه‌های داخلی با یک رشد ۲ تا ۳ برابری روبه‌رو هستیم.

 • آیا در زمینه سیاست‌های کلان شرکت به دستاورد مشخصی هم رسیده‌اید؟ برای مثال آیا توانسته‌اید پروژه‌ای را به انجام برسانید که منجر به کاهش قیمت تمام‌شده یا بهینه‌سازی مصرف حامل‌های انرژی شود؟

بله، اگر اجازه بدهید تعدادی از پروژه‌های شاخص را نام ببرم و بگویم هر کدام چگونه بر سیاست‌های کلان اثرگذار بوده‌اند. یکی از پروژه‌های مهم که در سال ۱۳۹۶ به پایان رسید افزایش عیار مس کنسانتره نهایی فلوتاسیون کارخانه پُرعیارکنی یک مجتمع مس سرچشمه با انتقال مس کنسانتره نهایی و اضافه کردن یک مرحله شست‌وشو بود. همان‌طور که می‌دانید هرچه معدن عمیق‌تر می‌شود عیار سنگ معدن کاهش می یابد. وقتی سنگی با عیار کمتر به کارخانه تغلیظ منتقل شود قطعاً روی عیار کنسانتره نهایی تأثیر می‌گذارد و باعث افت عیار کنسانتره می‌شود که در مراحل بعد هم مشکل ایجاد می‌کند. پروژه‌ای که انجام شد، با افزودن یک مرحله شست‌وشو یعنی تلاش برای خارج کردن کانی‌های مزاحم از سیستم باعث شد تا عیار کنسانتره نهایی حدود ۲٫۵ درصد افزایش پیدا کند و این افزایش باعث افزایش مس محتوای کنسانتره می‌شود. این پروژه از جهات مختلف مانند افزایش تولید، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه تمام‌شده (به این علت که بیشتر هزینه‌ها ثابت هستند، بنابراین با افزایش عیار به‌صورت مستقیم قیمت تمام‌شده کاهش می یابد) تأثیرگذار بوده است.

 • در بخش فرآوری چه پروژه دیگری داشتید؟

یک پروژه در واحد الکترووینینگ کارخانه لیچینگ مجتمع مس سرچشمه داشتیم. در این بخش از یک‌سری آندهای سربی استفاده می‌شود که از محل خط محلول خورده و غیرقابل مصرف می‌شدند. بنابراین پروژه‌ای برای بررسی علل خوردگی این آندها تعریف کردیم. این آندها دو نوع هستند؛ بخشی وارداتی است و بخش دیگر هم توسط یک شرکت در کرمان تولید می‌شود. آندی که در کرمان تولید می‌شد را از لحاظ توزیع عناصر در آلیاژ و خواص و ساختار بررسی کردیم و دیدیم که آند داخلی طول عمر کمتر و خوردگی بیشتری دارد، متوجه علل آن هم شدیم و به یک دستورالعمل رسیدیم که برای ریخته‌گری آندهای داخلی به‌نحوی‌که طول عمر آن‌ها بیشتر شود، قابل استفاده است.

 • یکی از اتفاقات سال گذشته راه‌اندازی کوره فلش بود و مشکلاتی که بعداً برای این کوره به وجود آمد. آیا امور تحقیق و توسعه برای حل مشکلات کوره فلش، کمکی به بخش ذوب کرد؟

بله، اتفاقاً یکی از پروژه‌های سال گذشته ما اصلاح و بهینه‌سازی لانس مشعل‌های ستلر کوره فلش مجتمع مس سرچشمه بود. تغییر تکنولوژی به فلش که در سال ۱۳۹۶ انجام شد یک پیشرفت بزرگ بود. یکی از مشکلاتی که در این کوره به وجود آمده بود دِفُرمه شدن لانس مشعل‌های ستلر بود. ما برای حل این مشکل با کمک دانشگاه شهید باهنر کرمان پروژه‌ای در جهت بهینه‌سازی لانس‌ها تعریف کردیم و انجام دادیم. این کار در کارگاه مکانیک دانشگاه شهید باهنر انجام گرفت و لانس‌ها بهینه‌سازی شدند و اکنون بدون مشکل در حال کار کردن در کوره فلش هستند.

 • آیا پروژه‌ای زیست‌محیطی هم داشته‌اید؟

بله، پروژه مهمی در زمینه کاهش تبخیر آب داشتیم. همان‌طور که می‌دانید مجتمع مس سرچشمه در منطقه گرم و خشک قرار دارد به همین دلیل در هر جا که سطح آب باز داشته باشیم تبخیر آن بالا است. برآورد شده تبخیر بالقوه در این منطقه ۲٫۲ متر در سال است. این در حالی است که سطح مخازن آب روباز ما حدود ۲ میلیون مترمربع است که اگر در سال ۲٫۲ متر تبخیر داشته باشیم، سالی بیش از ۴ میلیون مترمکعب تبخیر در مجموعه اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از این اتفاق روش‌های مختلفی بررسی شد؛ از استفاده از مواد شیمیایی گرفته تا استفاده از پوشش‌ها. چند پوشش مناسب هم برای پوشاندن سطح آب‌ها ارائه شد که میزان تبخیر را تا ۷۰ الی ۸۰ درصد و حتی در جاهایی تا ۹۲ درصد کاهش می‌دهد. با توجه به اهمیت آب، این پروژه از مهمترین پروژه‌های زیست‌محیطی ما به حساب می‌آید.
چند پروژه مهم دیگر هم در سال گذشته انجام شد که لازم است اشاره‌ای به آن‌ها نیز داشته باشم؛ یکی از این پروژه‌ها، پروژه اندازه‌گیری قطر و چک کردن مدور بودن مفتول در حال حرکت با استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر است. آخرین مرحله تولید مس در پالایشگاه است و بعد از آن مرحله ریخته‌گری است که در آن مفتول تولید می‌شود. این مفتول‌ها باید قطر ثابت و شرایط خاصی داشته باشد چون اگر این‌گونه نباشد گرید مفتول پایین می‌آید و قیمت آن کاهش میابد. ما با نصب تعدادی دوربین و تکنولوژی پردازش تصویر قطر مفتول را ثابت نگه می‌داریم که اثر خوبی روی تولید مفتول در ریخته‌گری داشته است. همچنین کاهش ضایعات و دورریز آن‌ها و افزایش کیفیت مفتول تولیدی بر اساس استاندارد B49، کاهش گاز مصرفی و… را با استفاده از این تکنولوژی داشته‌ایم که موجب صرفه‌جویی‌هایی هم شده است.
از دیگر پروژه‌ها، پروژه حذف آنتیموان از الکترولیت پالایشگاه با استفاده از رزین است؛ می‌دانیم که همراه مس عناصر فلزات سنگین هم در معدن وجود دارد. بعضی از این عناصر در مرحله فرآوری مس مزاحمت ایجاد می‌کند. یکی از این مزاحمت‌ها در پالایشگاه حضور آنتیموان است که به‌طورکلی راندمان پالایشگاه را کاهش می‌دهد و راه‌حل آن هم خارج کردن این آنتیموان‌ها از چرخه تولید مس است. برای این کار طرحی ارائه شد برای استفاده از رزین که طرح در مقیاس آزمایشگاهی تا ۹۰ درصد موفق به حذف آنتیموان شد. این هم ازجمله پروژه‌های خوب ما بود که هم موجب کاهش اسید مصرفی پالایشگاه، هم افزایش راندمان پالایشگاه و افزایش کیفیت کاتد خواهد شد.
پروژه دیگری که در این زمینه داشتیم بررسی سرمایش سرباره جهت حصول به بهترین شرایط ورود به کارخانه فرآوری است. می‌دانیم سالانه مقدار قابل توجهی سرباره تولید و انبار می‌شود. این سرباره‌ها دارای مقداری مس هستند که می‌توان ازطریق فلوتاسیون آن را بازیابی کرد. اما شرایط سرد کردن باید به نحوی باشد که سختی و در نتیجه میزان انرژی مصرف‌شده برای خردایش آن کاهش پیدا کند تا بازیابی مس از آن مقرون‌به‌صرفه باشد. پروژه‌ای که در این زمینه ارائه شد بهترین روش‌های سرمایش را برای بازیابی مس ارائه داد تا بتوانیم استخراج مس از سرباره را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم.

 • یکی دیگر از پروژه‌های امور تحقیق و توسعه که در سال‌های گذشته انجام شد و نتایج خوبی هم به دنبال داشت بحث استانداردسازی فرآیندهای کارخانه تغلیظ مجتمع مس سرچشمه بود. تأثیرات این پروژه چه بود؟

پروژه پایش، عیب‌یابی و استانداردسازی کارخانه تغلیظ هنوز هم ادامه دارد و فاز دوم آن در حال انجام است. این پروژه به‌صورت دو دوره دوساله در نظر گرفته شده است که الان در دوره دوم آن هستیم. هم‌اکنون عوامل دانشگاه شهید باهنر که در کارخانه تغلیظ مستقر هستند روی فرآیندهای این کارخانه کار می‌کنند تا آن‌ها را به شرایط استاندارد برسانند. این پروژه باعث کاهش مصرف آب، افزایش عیار مس کنسانتره و افزایش راندمان می‌شود که همه این‌ها بر قیمت تمام‌شده و میزان تولید مؤثر است.

 • گفتید پروژه‌های امور تحقیق و توسعه بر اساس نیازهای خط تولید تعریف می‌شوند، آیا در حوزه نیازهای توسعه‌ای شرکت هم طرح تحقیقاتی تعریف شده است؟

پروژه سرد کردن سرباره از جمله طرح‌های تحقیقاتی توسعه‌ای به‌حساب می‌آید. در بحث معدن و در جهت توسعه معادن مهم‌ترین طرحی که داریم طرح اکتشاف ذخایر پنهان است که از سال ۱۳۹۶ شروع شده است و دو مرحله نمونه‌برداری طی آن انجام شده؛ به‌طوری‌که اساتید دانشگاه دو هفته در منطقه مستقر بودند، بررسی‌های لازم انجام شد و نمونه‌ها به دانشگاه بریتیش کلمبیا برای آنالیزهای لازم فرستاده شد. امیدواریم تا پایان امسال نتیجه این کار در منطقه سرچشمه مشخص شود. برای منطقه آذربایجان هم قرار است قرارداد طرحی مشابه بسته شود. البته برای این کار نیاز است دانشگاهی داخلی با دانشگاه بریتیش کلمبیا همکاری داشته باشند تا بتوانیم بحث اکتشاف ذخایر پنهان را در آن‌جا نیز پیگیری کنیم. البته بخشی از پروژه‌ها مربوط به توسعه آینده شرکت نیست اما در طرح‌های توسعه فعلی در حال اجرا هستند؛ مانند همان پروژه لانس کوره‌های فلش که در دست اجرا است. به‌طور کلی امور تحقیق و توسعه همکاری نزدیکی هم با بخش توسعه و هم با بخش تولید دارد.

 • چشم‌انداز سال ۱۴۰۰ شرکت ملی صنایع مس ایران تولید ۴۰۰ هزار تن کاتد در نظر گرفته شده است. با توجه به اهمیت آب در فرآیند تولید مس، برای رسیدن به این چشم‌انداز چه نیازهای تحقیقاتی وجود دارد و چه اقدامی در این زمینه صورت گرفته است؟

پروژه تبخیر که پیش‌تر به آن اشاره کردم جزو پروژه‌های مهم در چشم‌انداز ۱۴۰۰ است. در پروژه استانداردسازی کارخانه تغلیظ هم مسأله آب مدنظر بوده و تمام تلاشمان بر این است که در این زمینه با توجه به خشک بودن منطقه مصرف آب را به حداقل برسانیم.

 • یکی  از مواردی که امور تحقیق و توسعه همواره بر آن تأکید کرده بحث تجاری‌سازی طرح‌های تحقیقاتی است. در این زمینه چه دستاوردهایی تاکنون داشته‌اید؟

یکی از طرح‌هایی که برای تجاری‌سازی آن اقدام شد، پروژه استحصال رنیوم از غبار کوره‌های خاتون‌آباد بود که خوشبختانه تجاری‌سازی شد. امسال هم در حال بهینه‌سازی همین طرح هستیم؛ روشی که اکنون در حال استفاده است روش رسوب دادن رنیوم است و ما عمدتاً دنبال روش‌های جدید هستیم که با استفاده از رزین بتوانیم این کار را انجام دهیم که هم باعث افزایش کیفیت محصول می‌شود، هم راندمان تولید را بالا می‌برد و هم از نظر زیست‌محیطی مفید است. طرح حذف آنتیموان نیز در مقیاس آزمایشگاهی بسیار موفق بوده و توانسته‌ایم تا ۹۰درصد آنتیموان را حذف کنیم و امیدواریم بتوانیم این طرح را هم امسال در مقیاس صنعتی به انجام برسانیم.

 • شعار امسال حمایت از کالای ایرانی است؛ فکر می‌کنید امور تحقیق و توسعه چه کمکی می‌تواند برای محقق شدن این شعار بکند؟

امور تحقیق و توسعه نقش مهمی در این زمینه دارد؛ زیرا هر قطعه‌ای که می‌خواهد ساخته شود نیازمند یک پروژه تحقیقاتی مختص به خود است. به‌عنوان مثال دو سال قبل طراحی و ساخت کمانه باکت‌ شاول با همکاری امور تحقیق و توسعه و امور معدن انجام گرفت که با هزینه کمی در حدود ۵۰ الی ۶۰ میلیون طراحی و ساخته شد. این کمانه الان نزدیک دو سال در حال کار است و هزینه طراحی و ساخت آن در مقایسه با نمونه خارجی بسیار اندک بوده است.
در حال حاضر نیز چند پروژه مشابه در قسمت‌های مختلف مجتمع در حال انجام است؛ به عنوان مثال دو پروژه در معدن داریم که یکی بررسی علل شکست راک و پینیون شاول است که باید ضمن بررسی علل شکست تلاش کنیم تا قطعه‌ای به‌جای آن طراحی و ساخته شود. پروژه دیگر مطالعه و بررسی میزان سایش کف اتاق بار کامیون‌های معدن مس سرچشمه است. به دلیل حمل سنگ معدن کف کامیون‌ها ساییده می‌شود. ما اکنون در حال تحقیق هستیم تا ورقی را برای پوشش کف کامیون پیشنهاد دهیم که سایش کف کامیون‌ها را کاهش دهد. این پروژه در کاهش هزینه‌های معدن بسیار تأثیرگذار است. یک پروژه دیگر هم در زمینه بازیابی عناصر کمیاب داریم که احتمال می‌دهیم در باطله‌های معدن و تغلیظ چنین  عناصری وجود داشته باشند و ما هم بنا داریم که در این زمینه نهایت تلاش خود را برای استحصال این عناصر انجام دهیم.

درباره : اخبار

برای حرفه‌­ای شدن در پاورپوینت، استفاده از کلید میانبر هم نیاز است، البته نیاز به حفظ تمام کلید میانبرها نخواهد بود بلکه، می­‌توانید مطابق با نیاز خود کلید میانبرهای مناسب را بیاموزید.

در قسمت اول با برخی از کلید میانبرها آشنا شدید، در ادامه مطلب قصد داریم سایر کلید میانبرها را شرح دهیم:

قالب‌­بندی و ویرایش

در ادامه مطلب با استفاده از کلید میانبرهای معرفی شده می‌­توانید در زمان خود صرفه‌جویی کرده و به راحتی ارائه خود را ویرایش و قالب‌بندی کنید!

 • Ctrl + X : انتخاب قسمتی از متن، آبجکت یا اسلاید
 • Ctrl + C یاCtrl + Insert : کپی متن، آبجکت و اسلاید
 • Ctrl + V  یا Shift + Insert : پیست کردن متن، آبجکت و اسلاید انتخاب شده
 • Ctrl + Alt + V : باز کردن پنجره Paste Special
 • Delete : حذف متن، آبجکت و اسلاید انتخاب شده
 • Ctrl + B : فعال یا غیرفعال کردن حالت Bold
 • Ctrl + I : فعال یا غیرفعال کردن حالت Italic
 • Ctrl + U : فعال یا غیرفعال کردن حالت زیر خط دار متن انتخاب شده
 • Ctrl + E : وسط چین کردن یک پاراگراف
 • Ctrl + J : هم‌تراز کردن یک پاراگراف
 • Ctrl + L : چپ چین کردن یک پاراگراف
 • Ctrl + R : راست چین کردن یک پاراگراف
 • Ctrl + T : باز کردن صفحه Font در صورت انتخاب متن و آبجکت
 • Alt + W+Q : باز کردن کادر Zoom برای بزرگ­‌نمایی و کوچک‌­نمایی اسلایدها
 • Alt + N+P : درج یک  تصویر
 • Alt + H+S+H : درج یک شکل
 • Alt + H+L : افزودن یک قالب
 • Ctrl + K : افزودن یک لینک
 • Ctrl + M : افزودن یک اسلاید جدید
 • Ctrl + D : کپی آبجکت یا اسلاید انتخاب شده

میانبرهای نمایش اسلاید

زمانی که آماده ارائه هستید، می­‌توانید از کلید میانبرهای زیر استفاده کنید:

 • F5 : از ابتدای اسلایدها ارائه را شروع کنید
 • Shift + F5 : از اسلاید فعلی ارائه را شروع کنید
 • Ctrl + P : حاشیه نویسی با استفاده از ابزار Pen هنگام نمایش اسلاید
 • Page Up یا : در هنگام نمایش اسلاید به اسلاید قبلی بازگردید
 • : خاموش یا روشن کردن صفحه نمایش هنگام ارائه
 • ESC : خروج از نمایش اسلاید

هر چه بیشتر از میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید، آنها را ساده­‌تر در ذهن خود ثبت خواهید کرد. میانبرهای معرفی شده جزء پرکاربردترین میانبرها به شمار می‌­آید.

درباره : اخبار

با ساخت کاردستی قایق و دریا یک کار کلاژ زیبا داریم. یک فرصت برای وقت گذاشتن مفید با نقاشی، برش و تا کردن کاغذ هست. نتیجه کاردستی با بشقاب یکبار مصرف یک قایق شناور در دریا هست. کاردستی قایق و دریا با بشقاب یکبار مصرف بسیار جذاب و ساده هست. در این فعالیت با استفاده از دوریختنی‌ و بشقاب یکبار مصرف یک سرگرمی برای بچه‌ها دارید. اگر دنبال بهانه‌ای هستید تا در کنار کودک زمان مفیدی داشته باشید و مهارت‌های مختلفی آموزش دهید کاردستی قایق را انجام دهید زیرا در این کاردستی کودک شما نقاشی می‌کشد، با کلاژ و تکه چسبانی آشنا می‌شود و برش و قیچی دارد. در انتها کاردستی قایق شما یک صحنه برای اجرای بازی‌های نمایشی هست و می‌توانید نمایش اجرا کنید.

مواد لازم:

 • بشقاب یکبار مصرف سفید
 • آبرنگ
 • کاغذ رنگی
 • سیخ چوبی
 • قیچی
 • چسب کاردستی

روش ساخت کاردستی:

ابتدا بشقاب یکبار مصرف را بصورت افقی دو قسمت تقسیم کنید. قسمت پایین بشقاب دریا و قسمت بالایی آسمان باشد. رنگ‌ها را در اختیار کودک قرار دهید تا دریا و آسمان را رنگ آمیزی کند. برای درست کردن قایق، روی کاغذ رنگی دو شکل مربع و مستطیل برش بزنید و سیخ چوبی را از وسط خط تای شکل مستطیل( طولی) رد کنید و با چسب دور سیخ محکم کنید. دو خط مورب از گوشه مستطیل قیچی کنید تا شکل ذوزنقه برای بدنه قایق درست شود. برای بادبان کاغذ رنگی مستطیل را برداشته و سیخ چوبی روی خط تای کاغذ چسب بزنید، اطراف کاغذ را بر روی هم قرار دهید و شکل یک مثلث برش بزنید تا بادبان کاردستی قایق درست شود.

قایق و آماده سازی کاردستی

از کودک بخواهید برای تکمیل منظره دریا و آسمان هر چیزی که دوست دارد بر روی کاغذ جداگانه‌ای نقاشی کند. مثلا خورشید، ابر، ماهی، پرنده…

نقاشی‌ها را رنگ آمیزی کند و دور آنها را برش بزند و بر روی منظره دریا و آسمان بچسباند.با کمی ایده پردازی

قایق و آماده سازی کاردستی

رسیدیم به مرحله‌ی نهایی کاردستی و آن هم انداختن قایق در آب دریا هست!. با کاردک (این مرحله حتما یک بزرگتر انجام دهد) خط مرز دریا و آسمان را تا لبه‌ی بشقاب برش بزنید و سیخ چوبی را از شکاف رد کنید. با چپ و راست بردن سیخ چوبی از پشت بشقاب یک کاردستی قایق شناور دارید.

منبع: شید شاد

درباره : اخبار

نقطه شروع زندگی مشترک در همه جا وجود محبت بوده و هست. اگر به یکدیگر محبت و عشق نداشتند و به عبارت دیگر اگر همدیگر را دوست نمی‌داشتند، در زیر یک سقف گرد هم نمی‌آمدند و خود را شریک یکدیگر قرار نمی‌دادند. پس محبت یکی از ستون‌های مستحکم خانه و خانواده است که زن و شوهر با تکیه بر آن در کنار هم به ادامه زندگی می‌پردازند و خودرا برای یک زندگی مشترک طولانی آماده می‌کنند.

مشکلی که امروزه در خانه مشاهده می‌شود و آنچه در مشاوره‌ها به آن رسیده‌ایم، این است که در بسیاری از خانواده‌ها زن و شوهر به هم محبت دارند ولی محبت و دوستی‌ها مخفیانه است نه آشکار، و بسیاری از خیانت‌ها و انحرافات و ناسازگاری‌ها و خدای نکرده از هم پاشیدن کانون گرم خانواده از اینجا سرچشمه میگیرد که مرد و زن نیاز یکدیگر را به محبت درک و اظهار نمی‌کنند.تردیدی نیست که زن و شوهر در هر شرایطی و در هر مقامی می‌خواهند مورد توجه و تحسین یکدیگر قرار گیرند و هر یک دیگری را متعلق به خود بداند.

اولین راهی که‌ کسی بخواهد همسر خود را عاشق خود کند اظهار محبت به اوست یعنی به زبان آوردن و تکرار کردن همین جمله ساده و بسیار پر معنا و با اهمیت ((دوستت دارم)) واقعا آب سردی به آتش کینه‌ها، کدورت‌ها، اختلافات خانوادگی کوچک و بزرگ. آقای عزیز!خانم گرامی! سعی کنید این محبت درونی را آشکار کنید و به زبان بیاورید و برروی کاغذ بنویسید یا به طریق دیگری که خود احساس می‌کنید به همسر انتقال بدهید. این موضوع هم به سن و سال ربطی ندارد. بعضی فکر نکنند این مربوط به زوج‌های جوان است، خیر به قول قدیمی‌ها ((دود از کنده بلند می‌شود)) هرچه بر سن می‌گذرد باید محبت بین زن و شوهر عمیق‌تر و آشکارتر شود. متاسفانه بعضی از خانم‌ها و آقایان که سن و سالی را در زندگی سپری کرده‌اند، گفتن این جملات را بد و نامعقول می‌دانند. درحالی که کاملا عاقلانه و منطقی است و بسیار در استحکام خانواده نقش دارند.

اسلام در بعضی از عبارات علاقه مرد به همسر خود را از اخلاق انبیاء می‌شمارد و چه بسا بالاتر از این برای مرد تصور می‌شود که ابراز محبت به همسر خود مقام تشابه به اخلاق پیامبران الهی را به دست آورده است. اسلام همواره می‌خواهد مردان نسبت به همسران خود از بهترین و با محبت‌ترین افراد باشند که با آنان مهر می‌ورزند و آنان را دوست دارند و به محیط خانواده علاقه مند بوده و اکثر اوقات فراغت و استراحت را در کنار همسر و فرزندان خود بگذرانند. البته این از هنرهای زن است که بتواند آسایش و اسباب استراحت مرد را در خانه فراهم نماید و مرد دلگرمی به خانه و خانواده داشته باشد. در این رابطه اسلام به مردها دستور می‌دهد که حق ندارند شب‌ها در غیر خانه خود بخوابند ،اگر در آن شهر، روستا و یا محل زندگی خود باشند ولو این که مهمان باشند.

امام صادق (ع) می‌فرمایند: بی شخصیت است مردی که در شهر خود باشد ودر غیر خانه خود بخوابد.

خانم و آقای عزیز! آیا میدانید یک جمله‌ی با محبت و زیبا به همسر خود گفتن از قبیل (دوستت دارم) یا (برای تو احترام قائلم) و… و از این قبیل جملات چه اثر معجزه آسایی در روحیه‌ی خودتان دارد و تسکین دردها و ناراحتی‌ها و نگرانی‌ها و دلهره‌ها است.

امام صادق (ع) از رسول خدا چنین نقل می‌کنند: گفته مرد به همسرش که دوستت دارم هرگز از قلب همسرش خارج نمی‌شود.

محبت و همسر
به همسر خود عشق بورزید

لازم به ذکر است که محبت باید دارای چهار ویژگی باشد:

 1. زمان محبت؛ کی و چه موقع باید محبت کنید ، بعضی مردها زمان شناس نیستند.
 2. مکان محبت؛ کجا باید محبت کنید. آیا هرجا می‌شود اظهار محبت کرد.
 3. مقدار محبت؛ محبت مثل نمک در غذا است، اگر زیاد باشد شور و اگر کم باشد بی نمک می‌شود. البته در مورد زن و شوهر زیادی محبت نیکوتر است.
 4. چگونگی و روش و شیوه محبت؛ که باید زن و مرد از بهترین شیوه استفاده کنند، هم قلبی و هم زبانی و هم عملی.

خوب است از اکسیر محبت استفاده نمایید

نگذارند از محبت برای درمان و به عنوان دارو استفاده گردد.از محبت باید به عنوان ویتامین و انرژی استفاده شود، لذا سخنان گهربار مقام معظم رهبری به عنوان پدری دلسوز که در هنگام قرائت خطبه عقد ارائه می‌فرمودند، می‌پردازیم:

 • اگر در زندگی محبت وجود داشته باشد، سختی‌های بیرون خانه آسان خواهد شد.
 • در ازدواج، اصل قضیه محبت است، دخترها و پسرها این‌ها را بدانند، این محبتی را که خدا در دل شما قرار داده است حفظ کنید.
 • محبت، خانواده را پایدار می‌کند. محبت مایه آبادی زندگی است. کارهای سخت به برکت محبت آسان می‌شود.

دختر و پسر و عروس و داماد به هم محبت بورزند ، چون محبت ملاطی است که این‌ها را برای هم حفظ می‌کند در کنار هم نگه می‌دارد و نمی‌گذارد از هم جدا شوند. محبت خیلی چیز خوبی است.

منبع: برگرفته از کتاب (۴۰کلید طلایی زن و شوهر)

درباره : اخبار

آموزش ساخت پوم پوم ( منگوله‌های کاموایی) با چند ایده از کاردستی با این منگوله‌های زیبا را داریم. دستگاه‌هایی برای ساخت پوم پوم وجود دارد، ولی اگر این دستگاه منگوله ساز را نداشتید به راحتی می‌توانید با یک حلقه مقوایی یا درب بطری ماست که وسط آنرا در آوردید پوم پوم بسازید.

پوم پوم یا منگوله کاموایی یا توپ‌های رنگی کوچک یک چیز همه منظوره هست. از پوم پوم برای کارهای تزیین و صنایع دستی استفاده می‌شود. تزیینات اتاق و آویز سقف و کف پوش و خیلی کاربردهای دیگر دارد. با کمی خلاقیت از پوم پوم در کاردستی‌های متنوع استفاده می‌شود و برای هر گروه سنی از خردسال، کودک و نوجوان کارهای جالبی میشه انجام داد. در ابتدا یاد می‌گیریم چطور با کاموا منگوله (پوم پوم) درست کنیم و بعد چند ایده از وسیله بازی با منگوله کاموایی داریم. با استفاده از کاموا خیلی کارها میشه انجام داد. مطلب کاردستی با کاموا ببینید.

طرز درست کردن پوم پوم :

مواد لازم:

 • یک درب پلاستیکی ماست
 • کلاف
 • کاموا
پوم پوم و منگوله‌های رنگی
آموزش ساخت پوم پوم

وسط درب را در آورید تا یک حلقه خالی درست شود. دور تا دور حلقه را با کاموا بپوشانید. اگر می‌خواهید منگوله شما چند رنگ داشته باشد، از چند رنگ مختلف کاموا استفاده کنید و دور حلقه بپیچانید.(بجای درب پلاستیکی یک حلقه مقوایی میشه استفاده کرد) نخ را محکم دور تا دور حلقه بپیچانید. وقتی همه حلقه کاملا بطور فشرده پر شد سر آنرا گره بزنید. قیچی را بین نخ‌های دور حلقه گذاشته و برش بزنید. تعداد زیادی سر نخ باز درست شد. حلقه را در آورید و سر نخ‌ها را مطابق با شکل کاردستی قیچی کنید تا شکل دلخواه درست شود. یک مزرعه‌ای از حیوانات جوجه، خرگوش، گربه، سگ و گوسفند… درست کردید

شما یاد گرفتید چطور منگوله کاموایی درست کنید. اولین ایده درست کردن کاردستی حیوانات مختلف هست. بر روی کاغذ شکل‌های مختلفی از گوش، بینی، دست و پا بکشید و دور آنها را برش بزنید.برای چشم‌های حیوانات از دگمه یا چشم کاردستی استفاده کنید.
تکه‌ها را سر جای درستش روی منگوله بچسبانید تا شکل حیوانات شما کامل شود.از نخ‌های کاموا برای دم استفاده کنید. چند رشته نخ کاموا کنار هم بچینید و از وسط آنها را تا کنید تا کلفت شود و شکل دم در آید.

پوم پوم و عروسک
ساخت عروسک‌های پوم پوم

نظرتان چیه آدمک‌های بامزه با کاردستی منگوله کاموایی درست کنید. با نقاشی اعضای صورت روی کاغذ و چسباندن آنها به پوم پوم کاردستی آدمک‌های بامزه درست کنید. از یک تکه مقوای کلفت برای پای آدمک استفاده کنید.

پوم پوم و عروسک
عروسک‌های زیبا پوم پوم

جوجه فانتزی یک کاردستی با پوم پوم (منگوله کاموایی)

۲ رشته نخ کنار هم به توپک‌های کاموایی وصل کنید، مهره و نگین‌های رنگی از داخلش رد کنید تا ۲ پای جوجه درست بشه. با یک تکه پارچه نمدی یا کاغذ رنگی برای جوجه‌ها نوک درست کنید. با آویزان کردن جوجه‌های فانتزی از این کاردستی برای تزیین اتاق کودک میشه استفاده کرد.

پوم پوم و عروسک جوجه
از پوم پوم جوجه برای تزئین اتاق استفاده کنید

شکل‌های مختلفی از تزیین گلدان با گل‌های کاموایی درست کنید

پوم پوم و گل
وسایل تزئینی مدل پوم پوم
پوم پوم و جوجه
وسایل تزئینی مدل پوم پوم

منبع: شید شاد

درباره : اخبار

کنترل‌گر بودن لزوما چیز بدی نیست. کنترل‌گر بودن زیاد یعنی شما زیاد شایسته و کارامد هستید. استانداردهای بالایی دارید، می‌خواهید هر کاری را درست همان لحظه انجام دهید.

وقتی همه چیز پیچیده می‌شود، کنترل‌گر بودن می‌تواند روش موثری باشد. اگر شغل خود را از دست داده‌اید، داشتن یک چارچوب مشخص و دیسیپلین شما را در پیدا کردن شغل بهتر کمک می‌کند. اگر فرزند شما بیماری دارد، این یک واکنش طبیعی است که بخواهید هر مرحله از درمان را شناسایی کنید.

اما مسلما کنترل‌گر بودن یک جنبه منفی نیز دارد. هیچگاه کنترل کامل محقق نمی‌شود بنابراین هیچگاه نمی‌توانید احساس آرامش کنید. احساس ضعف یا ناتوانی شما را خسته می‌کند. هیچکس نمی‌تواند خود را به استانداردهای شما برساند بنابراین تنها خواهید ماند. وقتی مجبور به همکاری با کسی می‌شوید، مجموعه‌ای از ابزارهای تیزی چون انتقاد، قضاوت و کنترل شدید را به کار می‌برید و همین در شما اضطراب ایجاد می‌کند.

اضطراب. در واقع کنترل‌گری پوششی است برای اضطراب. بدین صورت که عدم اطمینان اضطراب ایجاد می‌کند، چرا که نمی‌دانید چه اتفاقی خواهد افتاد. شما نمی‌دانید تصمیمتان درست بوده یا خیر. هیچ تضمینی وجود ندارد که همه چیز درست خواهد شد یا خیر. افراد کنترل‌گر در واقع می‌خواهند این عدم اطمینان را کم کنند. در لایه‌های زیرین کنترل‌گری می‌توان ترس را یافت. اگر بدانید که ترسیده‌اید، ممکن است به افرادی که دوستتان دارند کمک کند اما ممکن است به شما نگاه ترحم‌آمیز داشته باشند اما از طرفی نیز می‌تواند مانع از برجسب زدن بر شما شود.

در ادامه به شما خواهیم گفت برای متوقف ساختن کنترل‌گری خود چه باید بکنید:

تعریف خود را از کنترل بسط دهید

ما نمی‌توانیم زندگی یا مرگ خود را کنترل کنیم اما می‌توانیم نحوه تغذیه خانواده، اینکه چه مدل ماشین خریداری کنیم یا چه لباسی برای فرزند خود تهیه کنیم را کنترل کنیم. این نوع کنترل را “کنترل اولیه” می‌گویند که تلاشی است برای برنده بودن با چیرگی بر اهداف و اراده نشان دادن در شرایط مختلف.

اما چیزی با عنوان “کنترل ثانویه” نیز وجود دارد که سازگار کردن خود با چیزهایی است که قابل کنترل نیستند. یا آن را می‌پذیرید، یا تغییر می‌دهید یا منطقی جلوه می‌دهید. در واقع در کنترل اولیه شما می‌خواهید جهان را مطابق خودتان تغییر دهید اما در کنترل ثانویه خود را مطابق با جهان تغییر می‌دهید.

بر اساس مطالعه اخیری که توسط جان هاپکینز صورت گرفته است، هر دو کنترل اولیه و ثانویه با احساس شادی همراه است. اما تنها کنترل اولیه است که با خود نارضایتی به همراه دارد و کنترل ثانویه بیشتر به رضایت از زندگی مربوط می‌شود.

در تحقیق دیگری، محققان بر روی بیش از ۳۵۰ نفر تحقیق کرده‌اند که دچار دژنراسیون ماکولا شده بودند، شرایطی حادشونده و غیر قابل تغییر. محققان هر مورد را در فواصل ۶ ماهه به مدت دو سال تحت نظر قرار دادند و دریافتند کسانی که کنترل خود را از اولیه به ثانویه تغییر دادند، احساس شادی بیشتر و افسردگی کمتری داشتند. گرچه توانایی آنها برای مشاهده وضعیت و برطرف کردن مشکل به صورت مستقل کمتر شده بود، اما استفاده از کنترل ثانویه آنها را در شرایط بهتری قرار داده بود.

جنبه‌های مثبت کنترل ثانویه لزوما بدین معنا نیست که باید بی‌قید و بیخیال باشید. اما باید هر دو نوع کنترل را به شکل مثبتی در کنار هم داشته باشید. هر دو را امتحان کنید و تفاوت را دریابید.

کنترل‌گر بودن مادر

بر توانایی‌های خود بیشتر از نقص‌ها تمرکز کنید

کنترل‌گری مترادف است با کمال‌گرایی. وقتی چیزی تمام و کمال اجرا نشود، ایجاد استرس می‌کند. بنابراین شما برای کم کردن استرس خود مداخله می‌کنید. این ممکن است مفید باشد اما وقتی مدام تکرار می‌شود، ممکن است خسته‌کننده شود (چرا کمال گرایی چیز بدی است؟).

در عین حال مداخله کردن و وارد ماجرا شدن شما را از یادگیری کنترل استرس بازمی‌دارد. بنابراین بار دیگر که خواستید فرزندتان را وادار به مرتب کردن کفش کنید یا در انجام کارهای مدرسه‌اش دخالت کنید، ده دقیقه صبر کنید. دو دقیقه اول به سختی می‌گذرد اما پس از آن آسانتر خواهد شد. وقتی این زمان بگذرد، دیگر اصراری به مداخله نخواهید داشت. به این “تحمل اضطراب” می‌گویند. این پریشانی و استرس و اصرار برای دانستن آنچه اتفاق خواهد افتاد، کم کم فروکش می‌کند حتی اگر در این حد باشد که دیگر اشتباهات گرامری همسرتان را تصحیح نکنید.

وظایف را به دیگران محول کنید

این کمی سخت است. در ابتدا، دخالت دادن دیگران ممکن است در نظرتان کمی عجیب و اشتباه باشد و فکر کنید همه چیز آنطور که شما می‌خواهید پیش نخواهد رفت. اما اینطور نیست. همه چیز خوب پیش می‌رود و فاجعه‌ای رخ نمی‌دهد. آنقدر که شما فکر می‌کنید این کار بد نیست. وقتی صبر و شکیبایی را تمرین می‌کنید، از اصرار به مداخله دست خواهید کشید.

در سطحی بالاتر، سعی کنید کارها را محول کنید، دیگران را نقد نکنید و دوباره کاری نکنید. بگذارید کس دیگری رانندگی کند و از جهت دادن مداوم دست بکشید. پس از آنکه مهمان‌های مهربان شما را ظرف‌ها را شستند، دوباره آنها را نشویید. بگذارید فرزندتان خودش لباس‌ها را بشوید تا مهارت زندگی را یاد بگیرد و نتیجه را دستکاری نکنید. مغز شما خواهد فهمید این پایان دنیا نیست. این بهتر از این است که کوهی از لباس‌ها کنار ماشین لباسشویی انباشته شود.

ببینید کار شما چه چیزی در پی دارد

جمع کردن چمدان همسرتان، کمک بیش از حد به کودک برای انجام مشق‌ها، یا دیگر رفتارهای کنترل‌گرانه تنها نشان‌دهنده دو چیز هستند که هیچیک از آنها خوب نیست: ابتدا، این نشان می‌دهد به آنها اعتماد ندارید. دوم، نشان می‌دهد شما فکر می‌کنید آنها توانایی لازم را ندارند. اگر فکر می‌کنید شما تنها کسی هستید که این کار را درست انجام می‌دهید، یعنی دیگران آن را اشتباه انجام می‌دهند و این دقیقا همان احساسی است که خانواده یا مهمان‌های شما پیدا می‌کنند.

بالا رفتن سن

تحقیقی که حدود ۲۰ سال پیش انجام شده است، نشان می‌دهد هر چه ما بزرگتر می‌شویم، به طور طبیعی انعطاف‌پذیرتر می‌شویم و نسبت به زندگی در حال رضایت بیشتری خواهیم داشت. اما هرچه پیرتر می‌شویم، آگاهی ما به این موضوع که نمی‌توانیم جلوی رشد چیزها را بگیریم بیشتر می‌شود و تمایل ما به کنترل غیرنرمال کمتر می‌شود.

به عنوان جمع بندی باید گفت، کنترل یک نیاز طبیعی بشر است. گرچه عدم توانایی در کنترل چیزها در زندگی می‌تواند دلیلی برای افسردگی باشد اما به مرور زمان برطرف می‌شود. بنابراین بار دیگر که مداخله کردید و گفتید: من راه درست انجام آن را نشانت می‌دهم، به خود یادآوری کنید که هر کس راه درست خود را برای انجام کارها دارد. بگذارید دیگران نیز روش خود را امتحان کنند و مغز شما خواهد فهمید فاجعه‌ای رخ نمی‌دهد و دیگران نیز توانایی‌هایی دارند.

درباره : اخبار
صفحات سایت